Amalfi turu

Amalfi Kıyıları Gezilecek Yerler

Denizle iç içe, rengarenk sahil kasabalarına ev sahipliği yapan Amalfi kıyıları, Akdeniz ikliminin sıcaklığını kucaklayan bir masal şehri adeta. Güney İtalya’nın incisi olarak anılan bu büyüleyici kıyı şeridi, dik yokuşlar üzerinde birbiri ile nizami bir şekilde sıralanmış pastel rengi evleri, tüm bölgeyi saran limon kokuları ve canlı plajları ile bir kartpostalı andırıyor. Peki bu kartpostalın içinde yer almaya ne dersiniz? Gelin, Amalfi kıyılarının görülmeye değer duraklarına birlikte bir göz atalım!

1. Positano


Dik yamaçlar üzerine kurulu olan Positano, sahil kısmından ayrı, merdivenleri aşarak çıktığınız merkez kısmından ayrı bir manzaraya şahitlik etmenize olanak tanıyor. Mağribi tarzı mimarinin hakim olduğu Positano, yeşilliklerle bezenmiş tepelerinden dar sokaklarına, her yerde burnunuza gelen limon kokularından günbatımına kadar romantizmin doruklarına ulaşabileceğiniz huzur dolu bir kasaba. Burada yer alan sanat galerilerini, seramik mağazalarını gezmek ve limon kokan çarşısında hediyelik eşya dükkanlarını turlamak ise tatilinizden size kalan hoş bir anı olabilir.

2. Amalfi


Sahile paralel, vadi üzerinde kurulu olan Amalfi, Positano’ya nazaran daha büyük ve turistik bir sahil kasabası. Denize kıyısı olmasının yanı sıra, kayalık tepelerin üzerinde konumlanmış evleri, geceyi aydınlatan ışıl ışıl manzarası ve denizi ile insanın ruhunu canlandıran bu kasabada, aştığınız onlarca virajlı yolun sonunda önünüze çıkan manzara karşısında büyülenebilirsiniz. Meydanda yer alan St. Andrea Katedrali’ni ziyaret edip, ardından kafelerinde Amalfi sahillerinin ünlü içeceği olan Limoncello’nuzu yudumlamayı da unutmayın!

3. Sorrento


Diğer Amalfi kasabaları ve Capri Adası için merkezi bir konum olan Sorrento, Vezüv Yanardağı’nın muhteşem manzarasına oturduğunuz yerden tanıklık edebileceğiniz, büyük ama şirin bir kasaba. Tiasso ve Vittoria meydanlarında gezerek kasabayı keşfedebilir, dar sokaklarında kaybolup kendinizi uçsuz bucaksız bir Akdeniz manzarasını seyrederken bulabilirsiniz!

4. Capri Adası


Sorrento’dan feribotla yaptığınız kısa bir yolculuğun ardından göz alıcı bir cennete, yani Capri Adası’na varmanız mümkün. Masmavi denizi ve bembeyaz evleri ile bir Yunan adasını andıran Capri, Anacapri ve Capri olmak üzere iki bölgeden oluşuyor. İtalyan tasarımcıların şık butiklerinin yer aldığı Anacapri bölgesi, aynı zamanda denize kadar inen ve her biri tarihe tanıklık etmiş 800 basamağa da (The Phonenician Steps) ev sahipliği yapıyor. Kafelerin ve restoranların yoğunlukta olduğu Capri bölgesi de dahil olmak üzere Fraglioni ismi verilen kireçtaşı kayalıkları, bir panaromik gezi yolu olan Tragara Belvedere’yi ve Roma İmparatorluğu’ndan izler taşıyan Grotto Azzurra’yı gezmeden dönmeyin deriz! 

5. Pompeii


Vezüv Yanardağı’nın M.Ö 79 yılında patlamasıyla neredeyse haritadan yok olan Pompeii şehri, taşlaşan insanları ve uğradığı büyük hasar nedeniyle birçok etnografın araştırma konusu oldu. Bulguları şimdilerde Napoli Müzesi’nde sergilenen bu acı dolu şehir, geçirdiği bu trajik olay ve kalıntılar sebebiyle günümüzde dünyanın dört bir yanından gelen turistlere kapılarını açıyor. Turkuvaz denizi, tertemiz plajları ve muhteşem manzarası ile olağanüstü bir tatil deneyimi sunan Amalfi turunuzun ardından Pompeii şehrinde tarihin kapılarını aralayabilir ve puslu geçmişi bugünün gözüyle inceleyebilirsiniz!

Huzurun hakim olduğu sahil kasabalarından, ışıltılı görüntüsüyle her göreni büyüleyen Capri Adası’na, taşlaşan şehir Pompeii’den romantizmin adresi Roma’ya kadar unutamayacağınız bir yaz tatili yapmanın şimdi tam zamanı! Güney İtalya’nın tabloyu andıran kıyılarını, seyahat uzmanınız Red Arena Tur eşliğinde gezmek için buraya tıklayarak Amalfi kıyıları turu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.