Avrupa\'daki ilginç mimariler

Avrupa’da İlginç Mimarileriyle Dönüp Kendine Bir Daha Baktıran 5 Yapı

Mimarlık da en az bir ressam kadar dışavurumculuk, bir heykeltraş kadar sıra dışılık gerektiriyor bazen. Bazı Avrupa’lı mimarlar içindeki sanatçıyı fark etmiş olacak ki, Avrupa turlarında karşımıza akıl sır erdiremeyeceğimiz mimariler çıkabiliyor. İşte bu ilginç yapılardan en etkileyici beş tanesi.

1. Clyde Auditorium / Glasgow, İskoçya


Şeklinden dolayı "Armadillo" olarak da bilinen Clyde Oditoryumu, İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow’da; Clyde Nehri yakınlarında konumlanıyor. Konser gibi etkinlikleri izleyebileceğiniz en stil sahibi yapılardan biri olan ve Norman Foster’ın mimarlık firması Foster + Partners tarafından inşa edilen Armadillo, aynı zamanda Britain’s Got Talent ve The X Factor seçmelerinin yapıldığı yer olarak da hafızalarda canlanıyor.

2. Ponte Vecchio / Floransa, İtalya


Köprüleri ile ünlü Floransa’nın en eski ve ayakta kalmayı başarabilmiş yapılarından biri ollan Ponte Vecchio, Arno Nehri üzerinde yer alıyor. 1345 senesinde inşa edilmiş olmasında rağmen hala görüntüsüyle büyüleyen bu köprünün üzerinde çıkıntılar halinde yapılmış ufak tefek dükkanlar yer alıyor. İtalyan Ortaçağ konağı tarzında, mimar Taddeo Gaddi tarafından inşa edilen bu tarihi köprü, günümüz modern yapılarına adeta taş çıkarıyor.

3. Centre Pompidou / Paris, Fransa


Mimar Richard Rogers ve Renzo Piano tarafından “gelişen mekansal diyagram” sloganıyla dizayn edilerek hayata geçirilen Centre Pompidou'nun mimarisi, yeni nesil müzeler için ilham kaynağı olarak görülüyor. 20. yüzyıl mimarilerinin adeta ikonu haline gelen bu fütüristik yapı, bir Modern Sanatlar Müzesi’ne ve müzik merkezine ev sahipliği yapmasının yanı sıra, halk kütüphanesi olarak da ziyaret ediliyor.

4. Casa Mila / Barselona, İspanya


Gaudi’nin sanatsal dünyasında yaşadığı fantezileri yansıttığı en iyi mimari örneklerinden biri olan Casa Mila, 1906 – 1912 yılları arasında inşa edilmiş bir yapı olmasına rağmen “Katalan Modernizmi”ni ifade ediyor. Antoni Gaudi’nin sıra dışı imzasını taşımasıyla, Avrupa’nın en ilginç yapıları arasında daima yer alacak olan Casa Mila, dalgaya benzetilen girintili çıkıntılı yuvarlak hatları ve tasarımıyla deniz temasına vurgu yapıyor.

5. Marques de Riscal Winery / Alava, Bask Ülkesi


1858 yılında, bir şarap bölgesi olan Rioja Alavesa’da kurulan Marques de Riscal, en eski ve köklü şarap üretim fabrikalarından biri olmasına rağmen yenilikçi yaklaşımını sürdürmüş. Fabrikayı baştan yaratması ve aynı zamanda lüks bir otel ile kaplıca binası inşa etmesi için mimar Frank O. Gehry ile anlaşan Marques de Riscal ailesi sayesinde, Bask Bölgesi’nde şarap tadım turu yapan turistler muhteşem bir mimariye de tanık oluyor. Geleneksel ve avangart tasarım üslubunu harmanlayarak, yumuşak hatlı mimariler yaratan Frank o Gehry’nin imzasını, Bilbao şehrindeki Guggenheim Müzesi’nden de hatırlayabilirsiniz.