şarap tadım turları

Avrupa’da Üzüm Bağları ile Ünlü 5 Mistik Bölge

Bir kültürü tanımanın birden fazla yolu var ama o bölgenin kendine has yeme-içme geleneği, o kültürü yakından tanımanızda büyük bir rol oynuyor. Avrupa’da ise gastronomik açıdan zengin olduğu kadar, şarap ve şarap üretimi konusunda köklü yöntemlere sahip olan birçok bölge bulunuyor. Masalsı tabiata sahip yerleri gezerken, bölgeye özgü tatlarla buluşacağınız gastronomi turlarına çıkmadan önce, şarap yapımı ile öne çıkan bölgelerde bulunan uçsuz bucaksız üzüm bağlarına bir göz atalım.

1. Bordeaux / Fransa


Fransa’nın en çok bilinen şarap bölgelerinden biri olan Bordeaux, şarap üreticiliğinin yanı sıra, gastronomi, kültür ve sanat alanında da iddialı bir şehir olmasıyla öne çıkıyor. Ancak bu bölgeyi özel yapan detay, o bölgeye has üzümler ve üzümlerin leziz şaraplara dönüşmesine olanak sağlayan o muhteşem coğrafyası; yalnızca Bordeaux civarında dahi 9000’den fazla şarap üreticisi bulunuyor. Merlot ve Cabarnet Sauvignon, kırmızı Bordeaux şaraplarının üretiminde sıkça kullanılan üzümler ve bu üzümlerin yetiştiği bağların kesinlikle görülmesi, o havanın solunması gerekiyor!

2. Toskana / İtalya


Rönesansın doğup büyüdüğü, haliyle sokaklarından havasına kadar buram buram tarih kokan Toskana, aynı zamanda İtalya’nın şarap üretimiyle ünlü gastronomi merkezi olarak kabul ediliyor. Ziyaretçilerine bir dönem filminin başrolüymüş gibi hissettiren Toskana’da Chanti, Bolgheri ve Val d’Orcia gibi bölgeler şarap tadım turları düzenleyebileceğiniz destinasyonlar olarak dikkat çekiyor. Sahip olduğu büyüleyici coğrafyanın izlerine her adımda rastlayabileceğiniz Toskana’da şarap mahzenlerinin ve üzüm bağlarının yanı sıra, Orta çağ mimarisinin yemyeşil doğa ile buluştuğu manzaralarına da mutlaka tanık olmalısınız. Toskana şaraplarını ve çok daha fazlasını keşfetmek için buraya tıklamaya ne dersiniz?

3. Burgonya / Fransa


Doğu Fransa’da konumlanan ve söz konusu şarap olduğunda daima Bordeaux ile karşılaştırılan Burgonya Bölgesi, Chablis, Beaujolais, Saint Aubin ve Nuits Saint Georges gibi damakta yoğun bir lezzet bırakan Fransız şarapları ile ünlü. Pinot Noir, chardonnay ve gamay üzümlerinin yetiştiği Burgonya toprakları, ayrıca köklü bir tarihi mirası kucaklıyor. Bu yaz tatilinde, Burgonya’nın yemyeşil vadilerini gezerken şarap tadımı yaparak geçirmek için sabırsızlanıyorsanız buradan rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

4. Bask / İspanya


Rioja, Bilbao ve Donostia (San Sebastian) gibi kentlerinde üretilen şaraplar ile adını en iyi şarap bölgelerine yazdıran Bask Bölgesi, hem gurmeleri dahi baştan çıkaran bir mutfağa, hem de muhteşem İspanyol şaraplarına ev sahipliği yapıyor. Gastronomi bölgesi olmasıyla gurme turlarının vazgeçilmez adresi olarak ziyaretçilerini ağırlayan Bask Bölgesi, hem İspanya’ya hem de Fransa’ya sınırı olmasıyla, her iki kültürden de izler taşıyor ve bunu mutfağına da yasıtıyor. Özellikle yemyeşil üzüm bağları ile görülmeyi hak eden bu topraklarda damak şöleni yaşamak istiyorsanız şuradan detaylara göz atabilir ve yerinizi ayırtabilirsiniz!

5. Champagne-Ardenne / Fransa


Kuzeydoğu Fransa’da bulunan Champagne-Ardenne, adını bölgeye has bir lezzet olan şampanyadan alıyor. Bu toprakların %62’lik bölümünde tarım yapılmakta ve şampanyalara tadını veren üzüm bağları, gezerken şarap tadım turu yapabilmenize olanak tanıyor. Reims ve Epernay gibi şehirleriyle ve gurme gezginler için kapılarını aralayan Dom Perignon Mercier, Dec Astellane ve Moet et Chandon gibi şarap mahzenleri ile öne çıkan Champagne-Ardenne bölgesinde ağzınıza layık bir tatil yapmak istiyorsanız buraya tıklamanız yeterli!