Bari turu

Bari

Geleneksel İtalyan Şehri Bari’yi Keşfedin

Uzun bir sahil şeridi, sıcak bir kasaba halkı, otantik yemekleri ve gotik mimarili yapıları ile ziyaretçilerine doğal yaşamın kapılarını açan Bari, İtalya’nın güneydoğusunda; Adriyatik Denizi’nin kenarında yer alıyor. Güney İtalya’nın Napoli’den sonraki en büyük ikinci şehri olsa da, aslında İtalya’nın diğer büyük şehirlerinden  çok daha farklı ve daha geleneksel bir kültürü yansıtıyor. Birçok Avrupa şehrinde de olduğu gibi iki bölüme ayrılan Bari’nin, Vecchia ismi verilen Eski Şehir bölgesi, gelenekselliğin daha yoğun bir şekilde yaşandığını size her adımınızda hissettiriyor. Kapısı sonuna kadar açık evler ve Focaccia ile Orecchiette ismindeki yöresel makarnaları kapı kenarlarında hazırlayarak sunan yerel halk, gerçek İtalyan kültürünü yakından tanımanız için adeta fırsat sunuyor.

Puglia bölgesinin merkezi olan Bari şehri, aynı zamanda zeytinyağı ve şarap üretimi konusunda da geçmişten gelen geleneği halen sürdürüyor. 60 milyon zeytin ağacından faydalanarak üretilen zeytinyağları ve Puglia kırsalındaki üzümlerden üretilen şaraplar, kendilerine has aromaları ve lezzetleriyle ziyaretçilerere hem damak şöleni yaşatıyor, hem de Bari’den götürecekleri bir anı niteliği taşıyor.

Bari gezilecek yerler listenizde ilk sıraya ekleyebileceğiniz Strada Delle Orecchiette, yani Orecchiette Sokağı, Puglia’ya özgü makarnaları yapan yerel halkla karşılaşabileceğiniz bir durak. Aynı zamanda meyve-sebzenin de satıldığı açık pazara benzeyen bu sokakta Bari turunuza başlayabilir ve cadde boyunca İtalyan dondurması satan kafelerde soluklanabilirsiniz.

Biraz Kültür, Biraz Sanat, Az Biraz da Deniz

Hac için gelen ziyaretçilerin yanı sıra, meraklı gezginlerin de keşif noktası olan, Romanesk mimari tarzında inşa edilmiş Aziz Nikola Bazilikası ikinci durağınız olabilir. Zamanında Demre’de yaşayan Aziz Nikola’nın İtalyan gemiciler tarafından çalınan kemiklerine ev sahipliği yapan Aziz Nikola Bazilikası’nın dış cephesi kadar ilgi çekici olan iç kısmını da gezebilirsiniz. Yine eski şehir bölgesinde yer alan diğer bir önemli dini yapı San Sabino Katedrali’ne de uğramadan dönmeyin deriz.

Şehri eski ve yeni olarak ikiye bölen limanın hemen karşısında yer alan Castello Svevo, uğradığı hasarın ardından Roma Cermen İmparatoru tarafından yeniden inşa edilerek bugünkü halini almış ve günümüzde bir müze olarak kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Adriyatik Denizi’nin kenarında yer alan bu yapı, aynı zamanda sergi ve fuar alanı olarak da kullanılıyor. Bari görülecek yerler arasında yer alan diğer bir destinasyon ise, Pavorotti’nin ünlendiği yer olarak bilinen Teatro Petruzzelli. İtalya’nın en büyük dördüncü, Bari’nin ise en büyük opera binası olan Teatro Petruzzelli’yi ziyaret ettikten sonra, deniz kenarı boyunca konumlanmış bir sanat galerisi olan Corrado Giaquinto’ya gidebilir ve İtalyan sanatçıların eserlerinden, heykellere kadar birçok sanatsal çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Bir liman şehri olan Bari, kordon boyu uzanan plajları ile deniz tatili yapmak isteyenlere de alternatifler sunuyor. En meşhur plajlardan biri olan Spiaggia Pane Pomodoro’ya ücretsiz girebilir ve deniz-kum-güneş tatili yapmanın keyfine varabilirsiniz! Hem keyifli ve sakin bir yaz tatili yapmak, hem de Bari şehrinin dar sokaklarından geçip, kültürel duraklarında soluklanmak isterseniz, seyahat uzmanınız Red Arena Tur’un yurtdışı turları hakkında buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilir ve bu yaz için seyahat planını yapabilirsiniz!