Barselona gezi

Barselona

Avrupa’nın En Renkli Şehri Barselona İçin Kemerlerinizi Bağlayın

Gaudi’nin modern dokunuşları ile sanatın can bulduğu Barselona şehri, kültürel durakları, müzeleri, eğlence mekanları, muhteşem doğası ve festivalleri ile hayatın durmaksızın aktığı bir Avrupa durağı. Gotik mimarinin hakim olduğu tarihi yapıları ile geleneksel yönünü hala yansıtmakta olan bu şehir, ağırladığı her bir insanın adeta kalbine işliyor. Her biri kartpostalı andıran müzeleri, tiyatroları ve parkları ile kültür şehri olarak anılan Barselona, aynı zamanda Akdeniz ikliminin etkilerini görebileceğiniz sahil şeridi ve denizi ile yaz tatili yapmak isteyenlerin listesinde başı çeken kentler arasında. Sanıyoruz ki bu şehrin en etkileyici yönlerinden biri ise günlük koşuşturmacasını sürdüren insanların gerek plajlarda, gerek sokaklarda, gerekse kafelerde hayatı yakaladığına tanık olabilmek.

Şehrin merkezini oluşturan La Rambla caddesi, inci gibi dizilmiş kafe ve barların, yerlisinden turistine her kesimi eğlendirmeyi başaran sokak sanatçılarının, öğle aralarında tokuşan kadeh seslerinin ve insan kalabalığının en yoğun yaşandığı bölge. İspanyol kültürünü en saf haliyle yansıtan bu caddeyi, aynı zamanda Barselona gezinizin başlangıç noktası olarak kabul edebilir ve keşfe çıkmadan önce meyvelerin kırmızı şarap ile flörtleştiği İspanyol içkisi Sangira’nızı yudumlayabilirsiniz.

Gaudi’nin dokunuşlarını taşıyan La Sagrada Familia, şüphesiz ki Barselona denince akla gelen ilk yapılardan. Heykelleri ve oymaları ile kendini saatlerce inceletebilecek bu Gotik mimari örneğinin yanı sıra, yine tasarımı ve renkleriyle Gaudi’nin imzasını taşıyan Casa Mila,  Casa Battlo ve Park Güell Barselona gezilecek yerler listesinde başı çekiyor. Uğramadan dönmemeniz gereken bir diğer turistik mekan ise Rönesans dönemini yansıtan iç mimarisiyle, Aziz Eulalia’nın mezarına ev sahipliği yapan Barselona Katedrali. 100 adet melek figürünün işlendiği bu önemli katedralin yanı sıra, 12. Yüzyıla ait fresklerin, geniş bir Romanesk koleksiyonun ve daha birçok sanat eserinin yer aldığı Katalan Ulusal Sanat Müzesi, Barselona Modern Sanat Müzesi, Salvador Dali Müzesi ve Picasso Müzesi de Barselona görülecek yerler arasında.

Barselona Mutfağından Gece Hayatına Akan Zamanı Yakalayın

Uzun bir Barselona turunun ardından, geniş bir yelpazeye sahip olan İspanyol mutfağına ait geleneksel lezzetleri tatmak, şehrin kültürünü tanımak açısından size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Lakin hayatı hızlı ve eğlence odaklı yaşayan İspanyollar ve Katalanlar, yemek saatlerini tam aksi keyfini çıkaracak şekilde uzun bir zamana yayarak geçirmekle nam salıyor. Keyifli sohbetlerin meze olarak kabul gördüğü İspanyol mutfağından, leziz bir atıştırmalık olan Tapas’ı, Gazpacho çorbasını, Tortilla’yı, bir İspanyol jambonu olan Jamon’u, deniz mahsülleri ya da et çeşitleri ile hazırlanan Paella’yı ve sıcak çikolata ile sunulan Churros’u denemeden dönmeyin deriz!

Uzun süren yemek faslından sonra, günün daha yeni başladığını hissettiren Barselona gece hayatı da, bu büyüleyici şehrin simgesi haline gelen unsurlardan. Restoranlardan barlara ve kulüplere akın eden halkı takip ederek, popüler eğlence duraklarını bulmanız da mümkün. Dansın adeta hayat tarzı, müziğin de yaşam kaynağı olarak kabul gördüğü Barselona şehrinde, bir salsa ve Latin barı olan Antilla’yı ya da Mojito’yu tercih edebilirsiniz. Turistlerin uğrak mekanı haline gelen Opium Mar ve Bling Bling de, deniz kıyısında konumlanması nedeniyle oldukça tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor. 

Kültürün, sanatın ve eğlencenin durmaksızın hissedildiği bu şehir, kim bilir, belki de bir sonraki rotanız olabilir. Gezdikçe gezmek, keşfettikçe keşfetmek isteyeceğiniz Barselona’yı, farklı bir mevsimde, farklı bir tarihte ve farklı duygularla yaşayabilirsiniz. Avrupa’nın en popüler duraklarından biri olan bu şehir hakkında daha fazlasını öğrenmek ve Barselona’yı birebir yaşamak için şuraya tıklayabilir ve yurt dışı tatilinin güvenilir adresi Red Arena Tur’dan rezervasyonunuzu yaptırarak unutamayacağınız bir tatilin kapılarını aralayabilisiniz!