Bask Bölgesi turu

Bask Bölgesi Hakkında Ufku İki Katına Çıkaran 5 Değerli Bilgi

İspanya ve Fransa'nın ortak noktası olmasına rağmen kendine has yaşam tarzı, gelenekleri ve toplumuyla öne çıkan Bask Bölgesi, sahip olduğu dokuyla keşfedilmeyi hak eden destinasyonlardan. Ama öncesinde hiç bilinmeyen yönleriyle Bask Bölgesi’ni keşfetmeye ve bugüne kadar duyulmamış özelliklerine göz atmaya hazır olun. 

1. Tamamen özgün bir dil olan Baskça’nın hiçbir dil ile akrabalık ilişkisi olmaması


Dil bilimcilerin bugüne kadar yaptığı araştırmalara göre, orijinal adıyla “Euskara” olarak bilinen Bask dilinin hiçbir dille akrabalık ilişkisi bulunmuyor. Yalnızca gramatik açıdan Kafkas dilleriyle benzerlik gösterdiği iddia edilen Baskça’nın yanı sıra, Bask toplumunun da etnik komşularından farklı bir gene sahip oldukları tartışılanlar arasında. Yani hala varlığını sürdüren Bask halkının ve günümüzde yalnızca Basklar tarafından çözülebilen Bask dilinin nereden türediği bir muamma. 

2. UNESCO tarafından "maddi olmayan kültürel miras" ilan edilen tamamen geleneksel bir festivale ev sahipliği yapması


Bir festivalin kar amacı gütmeden kutlanacak kadar gelenekselliğini yitirmediğine daha önce tanık oldunuz mu bilmiyoruz. Her Eylül ayında, sondan bir önceki Cumartesi günü, Ituren köyünde gerçekleşen Joaldunak Bask Festivali, UNESCO tarafından resmen koruma altına alınmış. Franco rejimi sırasında Bask geleneğinden kurtulmaya çalışanlar karşısında gerçekleşen bu Bask töreni oldukça eski zamanlara dayanıyor. Antik bir ritüel şeklinde kutlanan Joaldunak Bask Festivali’nin geleneksel kostümü, renkli şeritlerin bir araya gelmesiyle yapılan huni şeklindeki şapkalar ve bir çeşit posttan yapılma yeleklerden oluşuyor. Dünya’yı uyandırmak, kötü ruhları uzaklaştırmak ve tarlaları iyi bir hasat için kutsamak amacıyla çanlar çalarken, kostümlü insanlar kasabalar boyunca yürüyor. Turistler tarafından pek bilinmeyen bu geleneksel festivale tanık olma şansına erişirseniz, bölgeye has Patxarran likörünü ve yerli koyun peynirlerini tatmayı sakın unutmayın!

3. Leziz Bask şaraplarına can veren birbirinden özel üzümlerin yetiştiği verimli bir coğrafyayı kucaklaması


Şarap yapımı, Bask kültüründe oldukça eskiye dayanmakta ve bölgede üretilen şarapların çoğu hafif, taze beyaz şaraplardan oluşuyor. Özellikle Sierra de Tolono dağlarının eteklerinde yer alan üzüm bağlarıyla ünlü Rioja Alavesa’nın, yüksek miktarda kil ve kireç taşı içeren topraklarında yetişen dolgun ve asit değeri yüksek üzümleri sayesinde leziz şaraplar üretiliyor. Bölgede yetişen Tempranillo, Garnacha ve Graciano üzümleri kırmızı Bask şaraplarının üretiminde kullanılırken, beyaz şaraplarda Viura, Garnacha Blanca, Sauvignon Blanc ve Verdejo gibi üzüm çeşitleri kullanılıyor. Ancak en eski Bask şarabı olan Txakoli’ye değinmemek olmaz; Bask sahili yakınlarındaki üzüm bağlarında yetişen Hondarrabi Zuri üzümünden yapılan Txakoli, içerdiği düşük alkol ile hafif, meyvemsi bir tada sahip ve her yıl yaklaşık 3.5 milyon şişe üretiliyor. 

4. Tertemiz plajları ve denizi ile Bask sahillerinin popüler tatil rotalarına taş çıkarması


Yaklaşık 150 km’lik sahil boyunca bol kumlu plajlara ev sahipliği yapan Bask Ülkesi, denizi ve kumuyla dikkat çeken San Sebastian’daki Concha Plajı’nın yanı sıra, Biarritz Plajı’yla da öne çıkıyor. Bölgenin Fransız tarafında bulunan ve özellikle çocuklu aileler için ideal sakinliği sunan Saint Jean de Luz isimli plaj kasabasını da unutmamak gerek. İspanya tarafında ise Getaria, Lekeitio ve Zarautz kasabaları, deniz tatili yapmak isteyenlerin çapa atabileceği; az bilinen büyüleyici destinasyonlar arasında bulunuyor. Yani anlayacağınız tarihi zenginliğiyle ve bir gastronomi merkezi omasıyla dikkat çeken Bask gezilecek yerler açısından tabii güzellikleriyle de insanı doyuma ulaştırıyor.

5. Bask mutfağının gastronomi dünyasında ayrı bir yere sahip oluşu


Topraklarının büyük bir kısmı İspanya’da, diğer bir kısmı da Fransa’da bulunan Bask Özerk Bölgesi, her ne kadar bu iki ülkeden ilham alsa da bambaşka bir mutfak kültürüne sahip. İspanya’nın öylesine bir şehriymiş gibi bahsedemeyeceğiniz bu bölge, en leziz İspanyol atıştırmalıklarından biri olan Tapas’a dahi baş kaldırmış ve Pintxos adını verdikleri Tapas benzeri yiyecekle adeta meydan okuyor. Ayrıca bölgenin birçok restoranında, özel olarak yetiştirilen ve damaklarda unutulmaz bir tat bırakan Galiçya sığırlarının eti servis ediliyor. Her şeyin son derece taze, mevsimlik ve gurmelere layık servis edildiği Bask bölgesine, yalnızca tadım için gidenlerin sayısı ise azımsanamayacak kadar fazla desek doğru olur. Dilerseniz siz de gitmeden önce Bask Bölgesi’ndeki Michelin yıldızlı restoranlar yazımıza göz atabilirsiniz.

Güzel tatların, geleneksel şenliklerin ve eşsiz bir coğrafyanın ülkesi Bask Bölgesi’nin daha birçok yönüyle tanışmak için bizimle birlikte unutulmaz bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Gurmeliğin ağır bastığı Bask tadım turu, hem bu verimli topraklarda üretilen lezzetlere, hem de yeni yerlere tanık olmanızı sağlıyor. Hemen buraya tıklayarak gezimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilir, yerinizi ayırtmak için bizlere ulaşabilirsiniz.