Bask turları

Bask Bölgesi’ni Seyahat Planınıza Eklemeniz İçin Geçerli 5 Neden

Eğer daha önce duymadıysanız Bask Ülkesi, İspanya'nın geri kalanına benzemez. Kuzey Atlantik kıyısında, Fransa sınırının yakınında gururla yer alan bu efsanevi bölge, yerel olarak Euskadi veya País Vasco olarak bilinir. Ayrıca Bask, kendi diline, kendi yemek kültürüne, kendi geleneklerine, kendi kimliğine ve ayırıcı bir coğrafi ve kültürel manzaraya sahiptir.

Masaldan fırlamış gibi duran köylerden ve modern mimari yapılardan dünya standartlarındaki yiyecek ve şaraplara kadar, işte Bask Bölgesi’ni bu yılki seyahat listesine eklemeniz için beş geçerli neden!

1. Kültür ve Sanat Başkenti

Bask Bölgesi’nin bütününde verilen konser ve film festivallerinden sanat sergilerine, opera ve tiyatro performanslarından yaratıcı atölye çalışmaları ve kurslara kadar, yıl boyunca şehri canlandırmak için etkinlikler hazırlanıyor. San Sebastian Film Festivali, Virgen del Carmen, FANT Festivali ve Bilbao Gece Maratonu gibi daha birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Bask Bölgesi festivallerin yanı sıra, bölgeyi gezerken ziyaret edebileceğiniz birçok müzeyi ve galeriyi kucaklıyor.

2. Eşsiz Yemek Kültürü

Bask Ülkesi’nin incisi San Sebastian'ı ziyaret etmek için ekstra motivasyona ihtiyacınız olmamalı; çünkü bu inanılmaz güzel sahil metropolü, dünyada yemek yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Üstelik Bask Bölgesi insanları, Amerika'daki insanların yaptığı gibi harcanabilir gelirin iki katından fazlasını yiyeceklere harcıyor. Herhangi bir bara adım atıp Pintxos'ları gördüğünüzde, bunun nedenini anlayacaksınız. Izgara kuzu, et, koyun ve keçi peyniri, piquillo biber, enginar ve taze deniz ürünleri gibi otantik ve yerel ürünlerle inşa edilen Bask mutfağı, dünyanın en ünlü mutfakları arasında yer alıyor. Aynı zamanda Bask Ülkesi yaklaşık otuz Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yapıyor ve Bask elma şarabı ve Teksakoli aperitif olarak sunulan yerel içkiler arasında bulunuyor.

3. Guggenheim’in İhtişamı

Bilbao’nun adeta kaderini değiştiren Guggenheim Müzesi, yalnızca bir sanat müzesi değil; modern bir mimari dönüm noktası olan bu müze, Bilbao'nun kendine has bir amblemi olarak görülüyor. Frank Gehry'nin başyapıtı olan Guggenheim Müzesi, Rio Nervión'un kıyılarında konumlanıyor. Daha önce endüstriyel bir alan olarak kullanılan bu bölgede, 1997 yılında açılan müze, bugün yeniden canlanmanın ve kent için yeni bir çağın sembolü olarak kabul ediliyor. Bask Bölgesi gezilecek yerler arasında başı çeken Guggenheim Müzesi’nin muhteşem manzarasını mutlaka seyretmeli ve nehir kenarındaki gezinti yolunda dolaşmalısınız.

4. Vitoria-Gasteiz’in Gizemi

Arnavut kaldırımı sokaklarıyla ünlü Bask şehri Vitoria-Gasteiz, Bask’ın başkenti Bilbao ya da San Sebastian gibi sürekli turist ağırlayan ve uluslararası çapta ün kazanan bir yer değil. Aslında başlı başına bu bile, kentin Pintxo barlarını keşfederek Vitoria-Gasteiz’de birkaç gün geçirmeniz için yeterli bir sebep. Bask Ülkesi'nin en iyi korunmuş Orta çağ kenti olarak kabul edilen bu şehir, kartpostalı andıran görüntüsü, ev sahipliği yaptığı gotik mimariler ve tarihi merkezi ile Bask gezisi esnasında görülmeyi hak ediyor.

5. Pitoresk Şarap Bölgeleri

Kültürel dokusu ve yeme-içme kültürüyle insanı büyüleyen bu eşsiz bölgenin yerlileri, eski çağlardan bu yana şarapçılık ile geçiniyor. İnsanı Ortaçağ’ın adeta içine çeken Rioja ve Lagurdia şehirleri, pitoresk görüntülerini sahip oldukları üzüm bağları ile tamamlıyor ve sayısız şarap mahzeni ile yüz yıllık bir şarapçılık öyküsünü gözler önüne seriyor. Samaniego, Laguardia, Elciego ve Labastida gibi şarap üretim merkezlerinin bulunduğu bu bölgede Bask tadım turu yaparak, köklü bir şarapçılık tarihine tanıklık edebilir ve bölgeye has üzümlerden yapılma leziz şarapları tadabilirsiniz. Dilerseniz, sizler için tasarladığımız Bask tadım ve gastronomi turumuza göz atabilir, tur hakkında detaylı bilgi alabilir ve kendine has tarzıyla öne çıkan bu bağımsız ülkeye doğru sıra dışı bir yolculuğa çıkabilirsiniz!