Bask Bölgesi Michelin Yıldızlı Restoranlar

Bask Bölgesi’nin Michelin Yıldızlı Restoranlarında Unutulmaz Tatlarla Buluşun

Bazı şehirler vardır ki, mutfağında pişen yemeğin kokusu bile sizi kendine çekmeye yeter. İşte bunlardan biri olan Bask Bölgesi, gerek muhteşem bir doğaya ev sahipliği yapan şehirleri, gerekse damaklarda lezzet şöleni yaşatan mutfağı ile masalsı bir güzellik taşıyor. Bölge dediğimize bakmayın, İspanya’nın kuzeyinde, Fransa’ya komşu olan bu özerk bölge, yerlileri tarafından ayrı bir ülke olarak nitelendiriliyor.

San Sebastian ve Bilbao gibi lezzet şehirlerini bir araya getiren Bask Bölgesi, baharatların yoğun olarak kullanıldığı İspanyol mutfağı ve komşu ülke Fransa’nın eşsiz mutfağı ile harmanlanmış geniş bir menü sunuyor. Zeytinyağlı yemeklerden, çorbalara, deniz mahsüllerinden, tavuğa kadar farklı şekillerde sunulan birçok lezzet, Bask mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bask Bölgesi’nin incisi olarak nitelendirilen San Sebastian şehri ise başlı başına Michelin yıldızlı restoranların ana vatanı! Dünyanın en fazla Michelin yıldızlı restoranlarının bulunduğu bu bölgede, bir sanat eserinden farksız olan sunumları, lüksü ve eşsiz tatları bir araya getiren restoranlara gelin birlikte göz atalım!

1. Azurmendi / 3 Michelin yıldızlı


2005 yılında, üzüm bağlarının arasına kurulan ve 2014 yılında “Sürdürülebilir Restoran Ödülü” alan Azurmendi, dünyanın en iyi 3. restoranı olarak kabul ediliyor. Bunun en büyük sebebi ise, bir restorandan öte, ekolojik yaşama destek veren bir restoran olması! Rezervasyon yaptırarak yerinizi belirleyebileceğiniz Azurmendi’ye gittiğinizde, önce bir şef eşliğinde kurulu olduğu bölgeyi ve dalından koparılarak sofranıza gelen sebzelerin bulunduğu bahçeleri geziyor, restoranın ve Bask mutfağının tarihi hakkında akılda kalır bilgiler alabiliyorsunuz. Bask bölgesine ait şarapların tadımı için geniş bir yelpaze sunan Azurmendi,  istediğinizi seçebileceğiniz 17 çeşit tadım menüsüyle de sizleri unutulmaz bir damak yolculuğuna çıkarıyor.

Adres: Legina Auz., s/n, 48195 Larrabetzu, Bizkaia, İspanya
Telefon: +34 944 55 88 66

2. Arzak / 3 Michelin yıldızlı


1897 yılında bir şarap mahzeni olarak kurulan Arzak, Bask mutfağını yenilikçi bir bakış açısıyla sunan Juan Mari Arzak tarafından işletiliyor. Geçmişten bugüne bir aile restoranı olarak varlığını sürdüren Arzak’ta lezzet dolu anlar yaşamadan önce, restoranın geçmişi ve tecrübeleri hakkında fikir veren  “Arzak Laboratuvarı”nı gezebilir ve gelenekselliğe önem veren Arzak ailesinden bilgi edinebilirsiniz! Ayrıca geniş bir şarap kavı sunan mahzen kısmına da göz atmadan dönmeyin deriz.

Adres: Av Alcalde Elósegui, 273, 20015 San Sebastián-Donostia, Gipuzkoa, İspanya
Telefon: +34 943 27 84 65

3. Martin Berasategui / 3 Michelin yıldızlı


Dünyaca ünlü bir şef olan Martin Berasategui’nin aynı adlı restoranı, gerek İspanyol mutfağı açısından, gerekse Bask mutfağının geleneksel tatları açısından oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. Başlangıçtan, ana yemeğe, tatlılardan Bask şaraplarına kadar birbirinden farklı lezzetleri ister tek tek, ister tadım menüleri aracılığıyla tadabileceğiniz bu restoranda biraz Yunan, biraz Arap mutfağının etkileriyle de karşılaşmanız mümkün.

Adres: Calle de Loidi, 4, 20160 Lasarte-Oria, Gipuzkoa, İspanya
Telefon:+34 943 36 64 71

4. Elkano / 1 Michelin yıldızlı


Deniz ile iç içe bir şehir olan San Sebastian’da, hak verirsiniz ki deniz mahsülleri ağırlıklı olarak tüketiliyor! Elkano ise bu şehrin, hatta kimilerince dünyanın en iyi balık restoranı olarak nitelendiriliyor. Bu restoranı iyi yapan şeylerden en önemlisi ise “tazelik ve doğallık” politikası denebilir. Hoş bir akşam yemeği için tercih edebileceğiniz Elkano’da, tuna balığından “Santigiunos” ismi verilen deniz kerevitine, barbundan pavuryaya kadar denizin tuzuyla sofranıza kadar gelen birçok deniz mahsülünü tadabilirsiniz!

Adres: Herrerieta Kalea, 2, 20808 Getaria, Gipuzkoa, İspanya
Telefon: +34 943 14 00 24

5. Nerua / 1 Michelin yıldızlı


Bilbao şehrindeki Guggenheim Müzesi’nin bir parçası olan Nerua, ismini Nervión Nehri’nden alan ve tamamen gastronomik bir tasarıma sahip olan Michelin yıldızlı bir restoran. Sadeliği ve şıklığı restoranın dizaynı kadar menüye de yansıtan Nerua’da, Bask mutfak kültürü hakkında fikir edinebilir ve şarap tadımı yapabilirsiniz.

Adres: Abandoibarra Etorbidea, 2, 48009 Bilbao, Vizcaya, Vizcaya, İspanya
Telefon: +34 944 00 04 30

Daha birçok Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yapan ve Bask şaraplarına can veren üzümlerin kimliği hakkında ufku genişleten bilgiler edinebileceğiniz Bask Bölgesi'nde, gurme gezginlere yakışır bir tadım keşfi yapmak sizler için unutulmaz bir deneyim olabilir! İspanya'nın lezzet bölgesine tadım turları düzenleyen Red Arena Tur'dan buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilir ve rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz.