Berlin müzeleri

Berlin’de Ayak Basmanız Gereken 5 Tematik Müze

Yalnızca Almanya’nın değil, tüm Avrupa’nın kültür başkenti olarak kabul edebileceğimiz Berlin’de, arkeolojiden dünya kültürlerine, teknolojiden el sanatlarına kadar birçok farklı alanda 200’e yakın müze yer alıyor. Sahip çıktığı değerleri dünya insanına tanıtma konusunda önde gelen bu şehir, adeta koskoca bir tarihi kucaklıyor. Birkaç günlük Berlin turuna onca müzeyi sığdırmak elbet mümkün değil, ancak birbirinden farklı başlıkları ele alan tematik müzelerin en rağbet görenlerini gezmeniz mümkün! Almanya gezilecek yerlerin başında gelen Berlin şehrinde ziyaret etmeniz gereken 5 tematik müzeye sanal bir tur yapmaya hazır mısınız?

1. Puppentheater Museum Berlin (Kukla Tiyatrosu Müzesi)


Seyyar olarak kurulduğu 1986 yılından ’95 senesine kadar toplulukların ayağına giden, günümüzde ise dünyanın dört bir yanından insanın bizzat ziyaret ettiği Kukla Tiyatrosu Müzesi, farklı kültürlere ait çubuk, el ve gölge kuklalarından oyun metinleri ve fotoğraf arşivlerine kadar kukla tiyatrosuna ait geniş çerçeveli bir dünya sunuyor. Hafta içi 09.00 – 15.00, Pazar günü ise 11.00 – 16.00 saatleri arasında açık olan müze Cumartesi günü hizmet vermiyor.

2. Museum der Unerhorten Dinge (Dikkatten Kaçanların Müzesi)


“Gerçekte göz ardı edilen bilimsel, sanatsal ve yaşamsal objelerin değerlendiği yer” olarak adlandırılan Dikkatten Kaçanların Müzesi, aslında bir nevi dönüp bakmayacağınız nesnelere alıcı gözüyle bakmanıza olanak tanıyor. Sigmund Freud’un bir mektubunun da yer aldığı bu müze, sıradan şeylere farklı anlamlar yükleyebileceğiniz cinsten. Yalnızca Çarşamba ve Cuma günleri 15.00 – 19.00 saatleri arasında açık olan bu ilginç müzeyi, Berlin geziniz esnasında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

3. Deutsches Currywurst Museum (Alman Köri Sosisi Müzesi)


Entelektüel gurmeler buraya! Herta Heuwer tarafından 1940’lı senelerde bulunduğu iddia edilen köri soslu sosisin Alman kültüründeki yeri ve önemi hakkında ciddi bilgiler edinebileceğiniz Alman Köri Sosisi Müzesi, beslenme dersi kıvamında geçen bir tadım turu yapabilmenize olanak tanıyor. Köri sosunun çeşitlerine burada şahit olacak, kısa filmler ve belgeseller eşliğinde körili sosisin tarihine tanklık edeceksiniz. Müzeyi yalnızca Pazar ve Pazartesi günleri 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

4. Computerspielemuseum (Bilgisayar Oyunu Müzesi)


Birçok kişinin evinde bulunan ilk oyun bilgisayarı Commodore C64’ten bugüne, geride bıraktığımız 50 yıl içerisinde bilgisayar teknolojisinin geçirdiği evrimi sergileyen Bilgisayar Oyunu Müzesi, bu gelişimi yakından ve birebir deneyimleyerek öğrenebilmenize olanak tanıyor. 300’den fazla oyun konsolu ve bilgisayarın sergilendiği bu müze, bilgisayar oyunundan vazgeçmeyen oyuncular için adeta bir cennet! Haftanın her günü açık olan Bilgisayar Oyunu Müzesi’ni, Berlin gezilecek yerler listenize eklemeli ve buraya giderek bilgisayar oyunu tarihine şahit olmalısınız!

5. Deutsches Spionagemuseum (Casusluk Müzesi)


Eski zamanlarda “gözcülük” olarak nitelendirilen ve dünyanın en eski mesleklerinden biri olan casusluk, yaklaşık üç bin metrekarelik bu müzede oldukça ilgi çekici bir biçimde ele alınıyor. Geçmişte casusların başkenti olarak bilinen Berlin’deki bu müze, daha çok soğuk savaş dönemine ve o dönemdeki istihbarat faaliyetlerine odaklanmış. Şifreleme, kodlama, teknik cihazlar, kameralı güvercinler ve çok daha fazlasını içeren Casusluk Müzesi, bu gizemli ve karanlık dünyaya adım atmak isteyen gezginlerin mutlaka uğraması gereken duraklar arasında.

Daha birçok tematik müzenin bulunduğu bu şehirde vaktiniz bolsa, gezecek çok müzeniz var demektir! Almanya turlarına göz atarak bizimle birlikte bu esrarengiz şehirde yolculuğa çıkabilir ve yeni deneyimler edinebilirsiniz.