Bilbao turu

Bilbao'da Görülmeye Değer 5 Yer

Nervion Nehri boyunca konumlanan tasarım şehri Bilbao, Bask Bölgesi’nin en varlıklı ve modern şehri denebilir. Geçmişte oldukça silik bir kent olarak kabul edilen Bilbao’nun değişimi ise, şehrin yavaş yavaş gelişmeye başladığı Sanayi Devrimi’ne dek uzanıyor. Hükümetin aldığı radikal bir kararla kültür ve sanat merkezi haline getirilen Bilbao’nun kaderinin değiştiği nokta ise Guggenheim Müzesi olarak tarihe geçiyor. Guggenheim Etkisi ile birlikte adeta aydınlanarak bugünkü halini alan Bilbao’da, mutlaka uğramanız gereken noktalara bir göz atın!

1. Guggenheim Müzesi


Gerek modern mimarisi, gerekse yer verdiği sanat koleksiyonuyla Bilbao gezilecek yerler listesinde başı çeken Bilbao Guggenheim Müzesi, Nervion Nehri kıyısında yer alıyor. Geniş bir çağdaş sanat koleksiyonuna yer veren müzenin tasarımı ise neredeyse ziyaretçilerin daha çok dikkatini çekiyor! Asimetrik ve yumuşak hatlardan oluşan müzenin dış kısmında kullanılan titanyum paneller balık pulunu andırır nitelikte. Mimarlığını Frank Gehry’nin yaptığı bu 20. yüzyıl çağdaş sanat müzesini mutlaka görmelisiniz!

2. Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi


İspanyol, Bask eserlerine ve Avrupa sanatına ilişkin eserlere yer veren Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi, Dona Casilda Iturrizar Park’ın içinde yer alıyor. Modern sanat eserlerinden, Ortaçağ sanatına kadar geniş bir yelpaze sunan bu müzeyi ziyaret edebilir ve İspanyol kültürünün sanatsal dokunuşuna şahit olabilirsiniz.

3. Begona Bazilikası


Gotik ve barok mimarisi ile şehrin en eski yapılarından biri olan Begona Bazilikası, tarihi ve kültürel dokusunun yanı sıra, festivallerde ve dini bayramlarda Bilbao halkına ev sahipliği yapmasıyla da biliniyor. Geçmişte uğradığı büyük hasara rağmen yeniden restore edilen ve ziyarete açılan Begona Bazilikası’nın havasını solumadan dönmeyin deriz.

4. Arriaga Tiyatrosu


Mimar Joaquin Rucoba tarafından dizayn edilen ve 1890 yılında inşası tamamlanan Arriaga Tiyatrosu, neo-barok tarzında mimariye sahipti. 1983 yılının Ağustos ayında şiddetli bir sel sonucu uğradığı hasarın ardından, 1985 yılında tekrar inşa edilen Arriaga Tiyatrosu bugün tüm opera ve tiyatro severlere kapılarını açıyor. 

5. Bilbao Katedrali


Şehrin en eski yapılarından biri olan Bilbao Katedrali, namıdiğer Santiago Katedrali, gotik mimarisi ile dikkat çekiyor. 14. yüzyılda inşa edilmesine rağmen 1950 yılında katedral olarak kabul gören Bilbao Katedrali’nin, sonradan yapılan kulesi ise neo-gotik mimarinin izlerini taşıyor. 26 adet sunağı ile hac yeri olarak kabul gören şehrin en ünlü katedralini Bilbao turunuza eklemeli ve mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Şehrin tarihi dokusunu solurken, Bask mutfağından İspanyol kültürüne kadar yeniliklerle tanışacağınız bir seyahate çıkmaya ne dersiniz? Seyahat uzmanınız Red Arena Tur’un düzenlediği Bask Bölgesi turu hakkında buradan daha fazla bilgi alabilir ve sizi bekleyen deneyim dolu bir yolculuk için yerlerinizi ayırtabilirsiniz!