Yurtdışı festivalleri

Birbirinden Eğlenceli Yurtdışı Festivalleri

Tatil yapmak kimileri için kafa dinlemekse de, kimileri için köşe bucak gezmeyi, gördüğü her kapıdan girip çıkmayı ve eğlencenin dibine vurmayı ifade ediyor. Hatta festivallerin, şehirlerin kültürlerini yakından tanımak açısından en etkili yol olduğunu bilen birçok insan, seyahat edecekleri tarihleri festival zamanlarına denk getirmeye çalışıyor. Eğer siz de bu düşüncedeyseniz, haksız da sayılmazsınız! Festivaller sayesinde gittiğiniz şehirlerin dokusu, geleneksel yapıları, insanları, kültürleri ve hatta mutfakları hakkında dahi fikir edinebilir, aynı zamanda eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Sizler için derlediğimiz en popüler karnaval ve festivallerden ilham alarak belirlediğiniz tarihler için bavullarınızı hazırlayabilir ve kültürleri eğlence yoluyla keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu festivaller için hususi olarak düzenlenen yurtdışı turlarına katılarak festivaller hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve farklı insanlarla ortak bir eğlencenin parçası olabilirsiniz!

1. Nice Karnavalı (Nice/Fransa)


Başlangıcı 1873 yılına kadar uzanan ve günümüze kadar modernleşek gelse de halen gelenekselliğini sürdüren Nice Karnavalı, Şubat ayının yaklaşık 2 haftalık bir süreci boyunca kutlanıyor. Nice’te yetişen çiçeklerin sokakları ve havai fişeklerin gökyüzünü süslediği bu geleneksel festival, soğuk kış günlerinde insanın içine ısıtan bir nitelik taşıyor. Cadde boyunca halkın arasından geçen dev figürler ve gerek çocuklar, gerekse yetişkinler için yapılan etkinlikler eşliğinde kutlanan bu festival sayesinde Fransa’nın incisi olarak anılan Nice şehrini yakından tanıyabilirsiniz.

2. Hogmanay Festivali (Edinburgh/İskoçya)


Sıra dışı bir yılbaşı programı yapmak niyetindeyseniz, Edinburgh şehrinin sokaklarında ışık ve lazer gösterilerine, havai fişeklere, konserlere ve eğlence dolu partilere yer veren Hogmanay Festivali tam size göre! İskoç kültürü, müziği, mutfağı ve eğlence anlayışı konusunda püf noktaları edinebileceğiniz bu festival sayesinde, İskoç viskisini de yerinde tadabilirsiniz.

3. Sitges Karnavalı (Sitges/İspanya)


Avrupa’nın en gözde ülkeleri arasında yer alan İspanya, her şehrinde ayrı bir karnavala, ayrı bir festivale yer veriyor. Barselona’dan 35 km uzaklıkta yer alan Sitges kasabası da, dansın ve müziğin ön planda olduğu, geçit töreni ve kostümler eşliğinde kutlanan Sitges Karnavalı ile dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere kucak açıyor. 7 gün 7 gece süren bu karnaval boyunca, çeşitli etkinliklerin yapıldığı gündüz vakitlerinden, sokak partileri ile şenlenen gece yarılarına kadar kendinizi soluksuz bir eğlencenin ortasında bulabilirsiniz.

4. Noantri Festivali (Roma/İtalya)


Balıkçıların ağına Meryem Ana heykelinin takılması ile birlikte kutlanmaya başlayan Noantri Festivali (Festa de Noantri), geleneksel kıyafetler, danslar, şarkılar, gösteriler ve etkinlikler eşliğinde kutlanıyor. Roma şehrinin tarihi dokusunu ve kültürünü eğlenceli bir şekilde, bir hafta boyunca yansıtan bu festivali kaçırmamanızı öneriyoruz.

5. Notting Hill Karnavalı (Londra/İngiltere)


Avrupa’nın en eğlenceli karnavallarından biri olarak kabul edilen ve milyonlarca insana unutulmaz bir deneyim yaşatan Notting Hill Karnavalı, özgürlük ve birleştiricilik temalı barış dolu bir şenlik adeta. Latin ve Reggae müziğin ön planda olduğu, dansların ve şovların tüm Londra sokaklarını sardığı bu Hippi tarzı karnavala tatil tarihlerinizi denk getirerek unutamayacağınız anlar yaşayabilirsiniz.

6. Berlin Bira Festivali (Berlin/Almanya)


İsminden de anlaşıldığı üzere, dünyanın dört bir köşesinden gelen bira üreticilerinin geleneksel biralarını tanıttığı Berlin Bira Festivali, aynı zamanda konserlere, etkinliklere, çeşitli atıştırmalıklara ve sokak gösterilerine de yer veriyor. 1997 yılından bu yana coşkuyla kutlanan bu festival sayesinde, siz de birbirinden farklı biraların damakta bırakan mayhoş tada tanıklık edebilir ve sınırsız eğlenceye ortak olabilirsiniz.

7. Cherry Blossom Festivali (Tokyo/Japonya)


Japon kültüründe hem mutluluğun, hem de acının simgesi olan pembe kiraz çiçeklerinin açmasıyla başlayan Cherry Blossom Festivali (Kiraz Çiçekleri Festivali), Mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftası boyunca kutlanıyor. Tüm şehri saran kiraz çiçekleri altında romantik anlar yaşayan Japon halkının yanı sıra, milyonlarca turiste de görsel bir şölen yaşatan bu festivale katılmak sizin için muhteşem bir deneyim olabilir.

8. Oktoberfest (Münih/Almanya)


Eylül ayının son tarihlerinde başlayarak Ekim ayının ilk Pazar gününe dek uzanan Oktoberfest, festival için özel olarak mayalanan biranın sunulması ile başlıyor. Yerel bira üreticileri tarafından sunulan bira ile birlikte çılgın kutlamalara yer veren Oktoberfest’e katılarak eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz!