Burgonya gezilecek yerler

Bu Baharda Burgonya’ya Gitmeniz İçin Geçerli 5 Neden

Aslına bakarsanız, özellikle gastronomi turlarının vaz geçilmez rotası olarak bilinen Burgonya bölgesi her mevsim güzel; ancak dünyanın birçok bölgesini kıskandıran bu büyüleyici diyar, bahar aylarında adeta bir kartpostalı andırıyor. İnsanı bırakın yaşadığı şehirden, yaşadığı dünyadan bile soğutacak kadar kusursuz bir coğrafyaya sahip olan Burgonya, neredeyse tüm ziyaretçilerinde “başka bir evren” etkisi bırakıyor. Fransa’nın en özel bölgesi Burgonya’ya hala ayak basmadıysanız, sizi baştan çıkaracak gerçeklerle yüzleşmenin vakti gelmiş demektir.

1. Eşsiz manzaralara sahne olan doğal güzellikleri

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerden gelen ziyaretçilerin ömürlerinde göremeyecekleri kadar yeşil tonunu tek bir manzarada sunarak insanın ufkunu adeta iki katına çıkaran Burgonya’da, Chablis’ten Auxerre’ye kadar uzanan üzüm bağları ve toprakla çim kokusunun birbirine karıştığı uçsuz bucaksız vadiler yaşamı sorgulamanıza neden olabilir. Bir de tüm bu tabiatın içinde yer alan irili ufaklı Orta Çağ kasabaları var ki, tası tarağı toplayıp Ege’ye yerleşme fikrini insana bir kez daha aşılıyor.

2. Zamanda yolculuk yaptıran tarihi dokusu

Tarih boyunca dört Burgonya Krallığı eskitmiş bu topraklarda yüz yıllık manastırlardan şapellere, Orta Çağ yapılarından şarap mahzenlerine kadar dimdik ayakta duran birçok eser bulunmakta ve tarihine sahip çıkmayı bilen Burgonya halkı sayesinde, bugün sayısız gezgin ve turist buram buram geçmiş kokan bu eserleri görmek için harekete geçiyor. Burgonya tarihi hakkında siz de fikir edinmek isterseniz, Cormatin ve Tanlay Şatosu, Cluny Manastırı, Fontenay Manastırı, Dijon Katedrali, Niepce ve Champmol Müzesi, Hospices de Beaune ve Burgonya Dükleri Sarayı ziyaret etmeniz gereken yerlerden birkaçı.

3. Kendine has gastronomik zenginliği

Aşkı kendilerine has yaşayan Fransızlar, söz konusu yemek olduğunda da aynı tutumu gösteriyor desek doğru olur! Burgonya yeme içme kültürü oldukça karakteristik ve zengin tatlardan oluşmakta; köylerde bulunan “le marche” isimli pazarlarda, bağlardan toplanan taptaze sebzeler, leziz Fransız peynirleri, mantar çeşitleri ve Dijon usülü hardallar satılıyor. Baharatlar ise o muhteşem Burgonya yemeklerinin sırrı diyebileceğimiz detaylardan yalnızca biri. 

4. Hem yürüyüş, hem tadım yapmaya doyamayacağınız üzüm bağları

Burgonya gezilecek yerler yalnızca tarihi Orta Çağ kasabalarından ve turistik noktalardan ibaret değil elbet. Chablis, Chalonnaise ve Cote de Nuits gibi bağların bulunduğu şarap bölgeleri hem tertemiz bir doğa içinde yürüyüş yapmak, hem Burgonya’ya has Chardonnay ve Pinot Noir üzümleri hakkında rehberlerden bilgi edinmek isteyenler için uygun duraklar.

5. Yüzyıllardır süre gelen şarap kültürü

Burgonya bölgesi Sen Nehri üzerinde konumlanmakta ve nehirler sayesinde verimli hale gelen Burgonya vadisi, leziz Burgonya şaraplarının oluşumunda en büyük rolü oynuyor. İlk Burgonya Krallığı zamanlarından bu yana hem gelenek, hem de geçim kaynağı olarak sürdürülen şarapçılık sayesinde, günümüzde bölgeye ziyaretçi akın ediyor ve şarap mahzenlerinde şarabı yapım sürecine şahit olma şansı yakalıyor. 

Anlayacağınız bu bölge Fransa’nın bir nevi günah bölgesi; insana Ömer Hayyam manileri yazdıracak güzellikte bir tabiat, yemyeşil vadinin üzerine batan bir güneş, üzüm ve şarap… Eğer Burgonya’nın karakterini oluşturan tüm bu nedenler sizin için yeterliyse, bizimle birlikte Burgonya tadım turuna katılmaya ne dersiniz? Baharda bir başka güzel olan Burgonya’da sizi bekleyen programa buradan göz atmayı sakın unutmayın. Hemen rezervasyon yaptırın ve bu unutamayacağınız seyahatteki yerinizi alın.