Burgonya Michelin Yıldızlı Restoranlar

Burgonya Bölgesi Michelin Yıldızlı Restoranlar

Dijon, Macon, Auxerre, Lyon, Beaune gibi gurme şehirlere ve şarap diyarlarına ev sahipliği yapan Burgonya Bölgesi, üzüme can veren verimli toprakları, Burgonya Düklüğü’ne dayanan köklü tarihi, pitoresk doğası, sanatsever yönünüze dokunan kültürel durakları ve gastoronomik zenginliği ile insanı kendine bağlayan bir cazibeye sahip. Burgonya’yı Burgonya yapan şeylerden biri ise damaklarda yumuşak bir anı bırakan şarapları ve tabii ki o şarapların mutlak suretle dokunduğu Burgonya yemekleri.

Escargots a la Bourgogne, Cog au Vin, Boeuf Bourguignon ve Bresse tavuğu Burgonya Bölgesi’nin bilinen ve tadılması gereken en iyi yemekleri arasında başı çekenlerden. Yemeklerin bu kadar leziz ve akılda kalır olması ise bölgenin doğallığa, kaliteye ve geçmişine bağlı kalmasına yoruluyor. Burgonya mutfağında payı olan şaraplar da, bölgenin dik yamaçlarında yetişen Pinot Noir ve Chardonnay üzümlerinden yapılıyor. 

1. La Table de Chaintre / 1 Michelin yıldızı


Şehrin kalbinde yer alan La Table de Chaintre, doğayla iç içe olmasının yanı sıra, oldukça sıcak ve mütevazı bir ambiyansa sahip. Mutfağında ise kaliteyi ve tazeliği ön planda tutarak sunduğu yerel tatlar ile ziyaretçilerine hakiki bir Burgonya deneyimi sunuyor.  Eşsiz lezzetler sunulan bu restoranda gurme kreasyonlardan dilediğinizi seçebilir ve 450 farklı şarap çeşidinden tadımlık lezzetleri deneyebilirsiniz.

Adres: 72 Place Luminaire, 71570 Chaintré, Fransa
Telefon: +33 3 85 32 90 95

2. Lameloise / 3 Michelin yıldızı


Gerek ahşap kirişleri, gerekse taş duvarları ile Fransız geleneğini her bir köşesinde koruyan Lameloise, beş farklı yemek odası ile her ziyaretçisine farklı bir tat sunan hoş bir restoran. Lameloise’ın menüsü ise mevsimsellik ve şefin yaratıcılığı göz önünde bulundurularak her fırsatta güncelleniyor. Geleneksel Burgonya lezzetlerinden geniş Fransız mutfağına kadar birçok lezzeti keşfedebileceğiniz bu restoranda, şarap tadımı yapmadan dönmeyin deriz.

Adres: 36 Place d'Armes, 71150 Chagny, Fransa
Telefon: +33 3 85 87 65 65

3. La Cote Saint Jacques / 2 Michelin yıldızı


Ünlü Fransız şef Jean-Michel Lorain’in dokunuşlarına dahip bu restoran, Yonne nehrinin muhteşem manzarasına ve 70 yıllık bir geçmişe tanıklık ediyor. Bu restoranı benzerlerinden farklı kılan en önemli nokta ise Jean-Michel Lorain’in basit bir ilkeye dayanan mütevazılığı. Şefe göre benzersiz bir yemeğin esas yıldızı, onu yapandan ziyade ürünün ta kendisi! Burgonya Bölgesi’nin cürretkar tatlarını, yaratıcı sunumlarla tatmak istiyorsanız La Cote Saint Jacques’a mutlaka yer ayırtın!

Adres: 14 Fbg de Paris, 89300 Joigny, Fransa
Telefon: +33 3 86 62 09 70

4. L’Asperule / 1 Michelin yıldızı


Oldukça sade ve minimalist bir tasarıma sahip olan L’Asperule, görünüş olarak ziyaretçilerini yanıltmaya elverişli olsa da, usta şefinin muhteşem sunumları fikrinizi her an değiştirebilir! Mevsimlik yemeklerin ve tatlıların en taze şekilde sunulduğu bu restoranda Fransız mutfağının eşsiz tatlarını, Chef Keigo Kimura’nın yaratıcılığı eşliğinde deneyebilir, dilerseniz de 60 euroluk tadım menüsü ile farklı lezzetlere yelken açabilirsiniz.

Adres: 34 Rue du Pont, 89000 Auxerre, Fransa
Telefon: +33 3 86 33 24 32

5. Le Montrachet / 1 Michelin yıldızı


Beaune kıyısının kalbinde yer alan Le Montrachet otelinin kendi bünyesinde olan bu restoran, gerek otantik lezzetleri, gerek geniş şarap kavı, gerekse ayrıcalıklı ortamıyla bölgenin bütün zevklerini bir araya topluyor. Ayrıca restoranın yakın çevresinde yer alan Burgonya şarap mahzenleri de, ağzının tadını bilen şarap severleri ortak bir noktada buluşturuyor. Le Montrachet’nin adeta damak şöleni yaşatan eşsiz lezzetlerini denedikten sonra civardaki şarap mahzenlerinde şarap tadımı yapmanızı öneriyoruz.

Adres: 10 place du Pasquier de la Fontaine, 21190 Puligny-Montrachet, Fransa
Telefon: +33 3 80 21 30 06

Lezzetin kaynağını daima merak eden ve damağınıza düşkün biriyseniz, Burgonya Bölgesi’nin şarap kokan bağlarını gezmek, bağlardan sofranıza sunulan Burgonya şarabını tatmak ve bölgenin en popüler kentlerindeki, en prestijli restoranlarında geleneksel lezzetleri sofranızda ağırlamak sizler için unutulmaz bir deneyim olabilir. Sizleri Burgonya Bölgesi’nin üzüm bağlarından, şarabın üretim süreci hakkında bilgi edinebileceğiniz şarap mahzenlerine, tarihi zenginliklerden Burgonya mutfağının derinliklerine kadar, bölgenin tüm özellikleri ile tanıştıracak seyahat uzmanınız Red Arena Tur’dan buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilir ve tadım turuna katılarak yeni rotalara yelken açabilirsiniz!