Burgonya turu

Burgonya Bölgesi’ne Gitmeniz İçin 5 Neden

Bazı rotalar vardır ki,  bütünüyle her insana, her isteğe hitap eder. İşte bunlardan biri olan Burgonya Bölgesi, her birinde farklı deneyimler sunan şehirleri, yeşil ve sarı renkleriyle göz kamaştıran vadileri, insanı büyüleyen doğası, kültürü ve mutfağıyla tüm beklentileri karşılar nitelikte. Gastronomi ve şarap kültürünün merkezi olarak bilinen bu Fransa komününe doğru keşfe çıkmak için hala nedenler arıyorsanız, doğru yerdesiniz! 

1. Eşsiz Şarap Kavı


İklimi ve mineralli toprakları nedeniyle dünyanın en kaliteli şaraplarının üretildiği Burgonya Bölgesi’nin şarap tarihi, 10. yüzyıla, yani Burgonya düklüğüne kadar dayanıyor. Pinot Noir ve Chardonnay üzümlerinin sıklıkla yetiştiği Burgonya bağlarında, Gamay ve Aligote üzümleri de şaraba can veren lezzetler arasında. Bölgenin kuzey kısmında yer alan Chablis ise, Chardonnay üzümünden yapılan eşsiz beyaz şaraba kendi ismini veriyor. Burgonya’da bulunmanın size en keyif veren yanı ise, üzüm bağlarından şarap mahzenlerine gezmek ve şarapevlerinde değerli Burgonya şaraplarını birer birer tatmak olacak!

2. Leziz Yemekleri


Tarım ve hayvancılığın yapıldığı bir bölge, hak verirsiniz ki doğal ve taze bir mutfağı simgeler! Geleneksel yemekler açısından oldukça geniş bir yelpaze sunan Burgonya mutfağı da, Boeuf bourguignon, Bresse tavuğu, sarımsak soslu Escargots, Fallot hardallı sosis ve L’epoisses gibi yerel tatlar sunuyor.

3. Kültürel ve Tarihi Dokusu


Burgonya Bölgesi’nde manastırlar, şatolar, müzeler, şarap mahzenleri oldukça fazla sayıda ve her biri geçmişinde farklı bir tarihi, farklı bir hikayeyi barındırıyor. Hospices de Beaune, Cormatin ve Tanlay Şatosu, Cluny Manastırı, Niepce ve Champmol Müzesi gibi geçmişin puslu sayfalarını karıştırabileceğiniz durakları gezmek, Burgonya tarihi hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir.

4. Tabii Güzellikleri


Kültür, sanat, tarih ve gastronomi alanında zengin bir hazine sunan Burgonya Bölgesi’nin muhteşem doğası da büyüleyici bir güzelliğe sahip. Ortaçağ evlerinin yeşil doğa içinde bir kartpostal görünümü yakaladığı kasabalarından, mis gibi üzüm kokuları yükselen bağlarına kadar, modern şehir yaşamından uzak masalsı bir diyarı andıran Burgonya Bölgesi’nde doğa ile iç içe olmak sizin için terapi gibi olacak.

5. Festivalleri


Burgonya’nın iki önemli festivalinden biri olan Chalon dans la Rue, sokak sanatçılarının etkileyici gösterilerinden tiyatroya, dans ve müzik şovlarından akrobasiye kadar çoğu ücretsiz olmak üzere birçok aktiviteye yer veriyor. Diğer önemli festival ise, şarap azizi Saint Vincent’ı onurlandırmak amacıyla düzenlenen Burgonya Şarap Festivali. Üzüm bağları arasından yürüyerek şarap tadımı yapabileceğiniz ve Burgonya yemekleri yiyebileceğiniz bu festival sayesinde bir hayli eğlenebilirsiniz!

Seyahat uzmanınız Red Arena Tur eşliğinde, Burgonya Bölgesi’ni her yönüyle keşfetmeye ne dersiniz? Kültürünü yakından tanıyabileceğiniz, Burgonya mutfağının derinliklerine girebileceğiniz ve nefis Fransız şaraplarının üretim süreci hakkında bilgi edinebileceğiniz Burgonya turu hakkında buradan bilgi alabilir ve rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz!