Avrupa turu

Büyük Avrupa Turumuzda Sizi Bekleyen Sayısız Durak Arasından En Etkileyici 5 Şehir

Bu yaz Avrupa’nın en güzel ülkelerini ve en popüler şehirlerini doyasıya gezmek için kendinize bir plan yapmaya ne dersiniz? Sıkı durun! Çünkü biz sizin için çoktan uzun soluklu bir gezi tasarladık bile. Birbirinden büyüleyici durakların sizleri ağırlayacağı Büyük Avrupa turumuz boyunca sizi birçok kent bekliyor; işte onlardan yalnızca 5 tanesi!

1. Lugano


Maggiore ile Como Gölü arasındaki Lugano Gölü kenarında konumlanan ve ismini bu gölden alan Lugano’nun aynı zamanda İtalya’ya da sınırı bulunmakta ve Como ya da Milano’dan ulaşım sağlanabiliyor. Küçük olmasından dolayı ayaklarınıza kara sular inene kadar sıkılmadan gezebileceğiniz bu şehirde, lüks mağazaların ve şık restoranların bulunduğu Piazza della Riforma, bu meydanın hemen aşağısında konumlanan ve büyüleyici manzarasıyla dikkat çeken Lugano Gölü; gölün yarattığı muhteşem tabloya dahil olan San Salvatore ile Monte Bre dağları ve baharın coşkunu tüm sevimliliğiyle yansıtan Ciani Parkı görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

2. Verona


Ölümsüz bir aşk yaşayan Rome & Juliet’in şehri olarak hafızalara kazınan Verona, Orta Çağ ve Roma döneminden kalma tarihi eserleri, Romanesk üslup ile inşa edilmiş mimarileri ve halen ayakta duran anıtları ile hem UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor, hem de Avrupa turlarının vazgeçilmez adresi olmasıyla tarih ve kültür meraklılarını ağırlıyor. Birbirine dikey olarak kesişen sokakları ile tam olarak Antik Roma şehir planlamasına uygun olarak tasarlanan Verona’da Piazza delle Erbe, M.Ö. 1. yüzyılda yapılan Roma Tiyatrosu, Gavi ailesine ithafen yapılan zafer takı Arco di Gavi ve Pietra Köprüsü dikkat çeken Antik Roma kalıntıları olarak görülmeyi hak ediyor. Romeo ve Juliet adlı eserin balkon sahnesini çağrıştıran Juliet’in evi de Verona’yı Verona yapan detaylar arasında; daha birçok gizem barındıran bu şehri yakından tanımak için Verona gezilecek yerler yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

3. Monako


Yüksek yaşam standartları, eğlence ve gece hayatı, upuzun sahil şeritleri ve enerjisiyle Akdeniz kıyısında konumlanan bir şehir devleti olan Monako’da Monaco-Ville Bölgesi, Monaco Fontvieille, Monte Carlo ve La Condamine Liman Bölgesi olmak üzere gezilip görülecek dört yerleşim yeri bulunuyor. Eski Şehir olarak bilinen Monaco-Ville Bölgesi Monaco Kraliyet Ailesinin sarayına ev sahipliği yapmakta; Monako’nun Yeni Şehir kısmı olarak öne çıkan Monte Carlo’da da Opera Binası ve casinolar gezebileceğiniz yerler olarak dikkat çekiyor.

4. Bologna


İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde konumlanan gotik şehir Bologna, hem bir gastronomi bölgesi olması, hem de bilim ve kültüre düşkünlüğü ile adını duyuruyor. Bir Orta Çağ kenti olması onu cazip bir turizm merkezi yapan detaylar arasında; Maggiore Meydanı’ndan San Petronio Bazilikası’na, Asinelli Kulesi’nden San Luca Kemeraltı’na kadar sizi büyüleyecek birçok tarihi yapı ve meydan sizleri bekliyor. Kızıl şehir, aynı zamanda dünyanın en zengin mutfaklarından biri ve “ragu” denilen bolonez soslu makarna, "tigelle" ve "antiposta" ismi verilen mezeler Bologna’ya gitmişken tatmanız gereken lezzetler arasında bulunuyor.

5. Portofino


Hani İngilizce’de “Dream Home” diye bir tabir vardır; işte Portofino’ya ayak bastığınızda sizi karşılayan masmavi deniz, rengarenk panjurlu evler, salaş balıkçılar ve o tablo gibi manzara insana tam olarak bu duyguyu hissettiriyor. Portofino’nun kendine has özellikleri var, bunlardan biri doğal park ilan edildiği 1920’lerden bu yana el değmemiş bir doğaya ev sahipliği yapması; diğeri ise bu liman kasabasındaki evlerin dün gibi korunabilmesi. Bir sabahına gözlerinizi açmak için uğruna ömrünüzden birkaç yıl verebileceğiniz Portofino, aynı zamanda Brown Kalesi’nden Botanik Bahçe’ye San Giorgio Kiilisesi’nden malikanelere kadar Avrupa turunuza renk katacak birçok gezilecek nokta barındırıyor.

Büyük Avrupa gezimiz yalnızca bu beş şehirle sınırlı değil, sizi nelerin beklediğine ve neler deneyimleyebileceğinize göz atmak için buraya tıklayabilir, hatta bizi arayarak çok daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.