Venedik gezi rehberi

Büyüleyici Tarihi ile Keşfetmeye Doyamayacağınız Bir İtalyan Mucizesi; Venedik

Bazen eski çağlarda insanların yapmış olduğu mucizeler üzerine düşünür ve o şartlar altında hayata geçirdikleri projelere bakıp hayret ederiz; işte insan elinden çıkmış bir “eser” olarak kabul edebileceğimiz Venedik de; bilinçli mi yoksa şans eseri mi yapıldığı belirsiz olan akıl almaz inşası ile bugün ayakta duruyor. Venedik Kanalları’ndan suyun üzerinde duran mimarilere, kentin yapısından günümüzdeki dokusuna kadar Venedik’i Venedik yapan birçok detay yazımızda yer alıyor.


Yüzyıllar önce, İlirya’dan göç eden Veneto halkı tarafından oya gibi işlenerek yapılan ve bugün 118 adanın üzerinde kurulu olan Venedik’in inşasında Slovenya’dan getirilen kazıklar kullanılmış ve ahşap olmalarına rağmen hala sapasağlam durmaları ise suyun altında oksijen ile temas edememelerine dayanıyor. Bir zamanlar bir lagün olan Venedik, düşmanlarından korunmak isteyen Veneto halkının, akarsuyun yönünü değiştirerek lagüne doğru yönlendirmesi, şehrin sular ile çevrelenmesini; yani bugünkü halini almasını sağlıyor. İlginçtir ki birçoğumuz bu detayı bilmeden, bugünün romantik Venedik’inin, bir hayatta kalma hikayesinin sonucu olduğunu farkında olmadan geziyoruz.

Venedik Gezilecek Yerler

Adeta bir sanat eseri olarak kabul edebileceğimiz bu şehri doyasıya gezip, unutulmaz bir Venedik turu yapmak istiyorsanız, kente ayak basan herkesin ilk ziyaret ettiği noktadan, yani San Marco Meydanı’ndan başlayabilir ve civardaki kafelerde keyif çatarken Venedik’in muhteşem manzarasını seyre dalabilirsiniz. Bir köprüden çok daha fazlası olan Rialto Köprüsü’nde alışveriş yapabilir; tüm kentin ortasından geçen 4 km uzunluğundaki Büyük Kanal’ın harika manzarasına tanık olabilirsiniz. Dilerseniz kanal boyunca gondollar ile gezebilir ve Rönesans etkilerinin görüldüğü mimarilerden gotik ve barok üslubunda inşa edilen saraylara kadar birçok yapıya da şahit olabilirsiniz.


Yine Büyük Kanal üzerinden tanıklık edebileceğiniz Santa Maria della Salute, görkemiyle adeta insanı büyülüyor. Baldassare Longhena isimli bir mimar tarafından, Bizans mimarisinden esinlenerek yapılan bu barok tarzdaki yapı farklı çizgileriyle dikkat çekiyor. Venedik gezilecek yerler listesinin vazgeçilmez bir parçası olan Gallerie dell’Accademia ise kurulduğu 1750 yılından bu yana, tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlayan bir sanat galerisi olmasıyla öne çıkıyor.

Venedik’e Ne Zaman Gitmeli?

Her mevsim başka bir güzelliğe sahip olan bu şehre gitmeden önce, Venedik’e ne zaman gidilir diye düşünmenize gerek yok; ancak güneşli günlerde gezmek niyetindeyseniz Nisan ve Ekim ayları aralığında yolculuğa çıkmanızı öneririz. Eğer sizin için her mevsim uygunsa, Venedik Karnavalı’nın kutlandığı Şubat ayında kenti ziyaret edebilir, Venedik’i karış karış gezmenin yanı sıra, dünyanın merakla beklediği Venedik Karnavalı’na birebir tanık olabilirsiniz.

“Adriyatiğin Kraliçesi” olarak anılan Venedik, hem tarihi keşif yapmak isteyenlere, hem de romantik bir tatil düşünenlere birden fazla seçenek sunuyor. Venedik Karnvalı turundan Venedik’i kapsayan tüm İtalya turlarına buradan göz atabilir, takviminize uygun düşen programlardan dilediğinizi seçerek yerinizi ayırtabilirsiniz!