Güney İtalya turları

Deniz Tatili İçin Uygun 5 Güney İtalya Sahili

Güneşli yaz günleri kapıya dayandı ve bu bahar geçişleri insanda yaz tatilinde nereye gideceğim telaşı yaratıyor. Aslında ülkemiz deniz tatili için oldukça elverişli ve birbirinden güzel sahillere ev sahipliği yapmakta; ancak dünya bu kadar büyük ve keşfedilecek onca deniz varken, neden siz de mayonuz, deniz havlunuz ve kitabınız ile dolu valizinizi alıp, masalsı bir Güney İtalya turuna çıkmayasınız ki? Yemyeşil doğayı kucaklayan masmavi bir denizden çiçeklerle dolu arnavut kaldırımlı daracık sokaklara kadar, Güney İtalya’nın kimliğini ifade eden tüm detaylara rastlayabileceğiniz en güzel İtalya sahillerini sizler için derledik!

1. Capri Adası


Tarihsel olarak İtalyan olduğu kadar Yunan esintileri de taşıyan, İtalya’nın Napoli’ye bağlı bu adası, Güney İtalya gezisi yapanların tercih ettiği tatil rotaları arasında ve özellikle yaz aylarında Napoli ve Sorrento’dan gelen gezgin turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Capri ve Anacapri olmak üzere iki uçtan oluşan bu adada 12 kilise, yedi müze ve birçok anıt bulunmakta; dolayısıyla yalnızca cezbedici coğrafyası ve tabiatı ile değil, aynı zamanda kucakladığı köklü tarihiyle de görülmeyi hak ediyor.

2. Porto Cesareo


Puglia bölgesinin Lecce eyaletinde bulunan Porto Cesareo kasabası, denizi, Karayip atmosferini anımsatan dokusu, geniş ve upuzun plajları ile karakteristik bir yapıya sahip ve bu doğal zenginliği onu Güney İtalya’nın seçkin tatil beldelerinden biri olarak belirliyor.

3. Tropea


Sıcacık yaz güneşi ve serin deniz tatili açısından Sicilya ya da Puglia bölgesi kadar önemli bir yere sahip olmasa da istisnalar ile öne çıkan Calabria bölgesi Tropea’ya ev sahipliği yapmakta ve bölgenin incisi olarak kabul edebileceğimiz Tropea, rafine edilmiş ipek gibi kumsalı, sarp kayalıkların üzerinde kurulu evleri ve turkuaz denizi ile Güney italya gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Bu sahil kasabasının meşhur plajlarında güneşlenirken, bölgeye has bir lezzet olan Lemon Granita’yı yudumlamak ise paha biçilemez bir duygu!

4. San Vito lo Capo


Palermo ve Trapani kentlerinde yaşayan insanlar için yaz aylarında adeta mıknatıs görevi gören San Vito lo Capo, yatların ve teknelerin eksik olmadığı, cıvıl cıvıl bir tatil beldesi ve Ocean’s Twelve filmine dahi sahne olmasıyla hatırlanıyor. Akdeniz atmosferini içinize çekebileceğiniz bu sahil bölgesi, bozulmamış tarihi zenginliği ve gezginlerin daima gönlünü çalan mavi-beyaz renklerinin hakim olduğu tabiatıyla, Sicilya’nın en turistik yerleri arasında bulunuyor. Güney İtalya kıyılarında eşsiz bir tatil yapmak istiyorsanız, bir kristal kadar berrak denize sahip olan San Vito lo Capo tam da size göre!

5. Positano


Güney İtalya deniz tatili denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Amalfi Kıyıları’nın ev sahipliği yaptığı Positano, köklü bir sahil yerleşkesi ve dik yamaçlar üzerine kurulu olmasıyla dikkat çekiyor. Hem denizden, hem de karadan pitoresk bir manzaraya sahne olan Positano’nun yaz sıcağında, buz gibi bir Limoncello içmek ve begonvillerin arasından göz kırpan denize kadeh kaldırmak sizler için unutulmaz bir deneyim olabilir…

Sizler için hazırladığımız ayrıcalıklı turlar sayesinde unutulmaz bir Güney İtalya tatili yapmaya hazırsanız buradan detaylara ulaşabilir ve bizimle iletişime geçerek bu yazın favori rotası için yerinizi ayırtabilirsiniz.