Gurme turları

Dünya Mutfağından Öne Çıkan Geleneksel 5 Atıştırmalık Lezzet

Dünyadaki birçok ülke, birçok şehir mimarisi ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeye değer; ancak gittiğimiz destinasyonların yeme-içme gelenekleri de, o kültürler hakkında bizlere büyük tüyolar veriyor. Özellikle yurt dışı seyahatlerinin pratik ve vazgeçilmez bir parçası olan atıştırmalıklar, hem şehir turu yaparken karnımızı doyurmamıza hem de bölgenin lezzetlerine aşina olmamıza fırsat tanıyor. Eğer siz de bu tadım ve gastronomi turu için hazırsanız, gittiğiniz ülkede mutlaka tatmanız gereken atıştırmalıklara gelin bir göz atalım!

1. İskoçya / Haggis


Hayvanın yürek ve böbrek gibi bölgelerinin baharatlar ile kavrulmasıyla yapılan bu yöresel lezzet herkese hitap etmese de, ağız tadı bu tarz tatlara yatkın olanlar için oldukça ideal bir lezzet olan Haggis İskoçya’nın en ünlü yemeklerinden. İskoç kültüründe bambaşka bir yere sahip olan ve içli köfte gibi atıştırmalık şeklinde de satılan Haggis’i, değişik tatlar denemeye açıksanız mutlaka tadın deriz!

2. Hollanda / Kibbeling


Hollanda’nın neredeyse tüm şehirlerinde, özellikle Rotterdam’ın sahil bölgelerinde ve balık satan dükkanlar da dahil olmak üzere adım başı her yerde tadabileceğiniz Kibbeling, soğan ve sarımsak ile hazırlanan sosuyla beraber bir kapta sunuluyor. Kılçıksız oluşu ile kolay tüketilen bu sağlıklı ve çıtır lezzeti, tadım turu deneyiminizin baş sırasına koyabilirsiniz.

3. Fransa / Krep


Maraş dondurması ya da Mehmet Efendi kahvesi nasıl hızlı ve pratik sunuluyorsa, Fransa için de “Krep” aynı şekilde sunulan lezzetli atıştırmalıklar arasında yer alıyor. İster et, tavuk, peynir ve sebze gibi tuzlu malzemeler ile tercih edebileceğiniz, isterseniz de waffle veya dürüm şeklinde Nutella ile yiyebileceğiniz bu krepler, Fransa’nın turistler tarafından en çok tercih edilen atıştırmalıklarından yalnızca biri.

4. İtalya / Arancini


Çıtır toplar şeklinde sunulan Arancini, haşlanmış pirinçlerin sebze, peynir, et ya da deniz mahsülleri ile karıştırılarak kızartılması ile hazırlanıyor. İtalya’ya gitmişken eşsiz restoranlarında tadabileceğiniz birçok yerel lezzet olsa da, asla yabancılık çekmeyeceğiniz bu ağzınıza layık Arancini’yi de mutlaka denemenizi öneriyoruz.

5. İspanya / Pintxos


Başlı başına bir gastronomi merkezi olan İspanya, birçok kültürün mutfağını kendi dokusuyla harmanlayarak ciddi lezzetlere imza atan bir ülke ve her damağa uygun yemekleri ile öne çıkıyor. Ancak Pintxos adında bir atıştırmalık var ki, hem üzerine konulabilecek sınırsız malzeme ile her zevke hitap ediyor, hem de her restoranda, kafede ve barda karşınıza çıkabilecek kadar sık tüketiliyor. Deniz mahsüllerinden sebze ve et çeşitlerine kadar binbir tonda sunulabilen Pintxos’ları denemeden, İspanya’dan dönmeyin deriz!

Daha fazla lezzet tatmak, farklı kültürlerin yeme-içme alışkanlıklarını keşfetmek ve bizimle birlikte yeni tatları ünlü şeflerin sunumlarıyla tatmak için sizler için hazırladığımız gurme turlarına mutlaka göz atın!