Floransa gezi rehberi

Floransa’ya Modern Bir Bakış: Kentin En Şık Barları, Butikleri ve Galerileri

Floransa'nın sanatsal ve kültürel miras zenginlikleri göz önüne alındığında, şehrin modern konumlarının, Michelangelo ve Brunelleschi gibi Rönesans sanatçılarının ve başarılarının gölgesinde kalması insanı şaşırtmıyor.

Katedrallerin ve müzelerin ötesinde kent, kafelere, modayı yansıtan butiklere ve dinamik zanaat atölyelerine ev sahipliği yapan Oltrarno ve San Lorenzo gibi atmosferik mahalleleri ile kozmopolit bir canlanmanın tam ortasında yer alıyor. Floransa’da her zamankinden farklı, gerçek deneyimler edinmeye hazırsanız, Floransa gezi rehberi niteliğinde hazırladığımız bu liste seyahat planınıza yön verebilir.

Yenilenen bir sarayda gurme yemek deneyimi


San Lorenzo semtinde yer alan ve halkın sık sık tercih ettiği La Ménagère, 16. yüzyıldan kalma yüksek tavanlı bir konağa yeni bir soluk getiriyor. Bir zamanlar ikonik bir ev eşyası dükkanı olan bu tesis, 1500 metrekarelik bir alana kurulu çiçekçi, ev eşyaları dükkanı, bistro kafe ve gurme restoranıyla, rustik ve şık bir kullanım alanına dönüştürülmüş. İtalyan yemeklerini bir gurme gibi tadabileceğiniz bu görkemli restoranda, canlı caz müziği eşliğinde, Son Akşam Yemeği tablosundaki masaya benzer uzun masaların birinde akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.


İtalyan kahve kültürüne yeni bir bakış açısı


Espresso'nun anavatanı olan Floransa’daki ilgi çekici İtalyan kafe-balara, ödüllü baristası Francesco Sanapo ile Ditta Artigianale adındaki kafe öncülük ediyor. İtalyan kahve kültürünü en saf haliyle yansıtan bu kafe, şık, endüstriyel dekoru ve rahatlatıcı ortamı ile insanları rahatlamaya davet ediyor. Serinletici soğuk kahvelerden filtre kahvelere ve daha klasik olarak espresso bazlı içeceklere kadar geniş bir yelpaze sunan Ditta Artigianale, akşamları da, kokteyllerden ve lezzetli Floransa tapaslarından oluşan leziz bir menü ile sizi karşılıyor.

Yerel halkın yeteneklerini konuşturduğu modern takı atölyesi


Çoğu insan, Floransa'nın çoğu başarılı sanatçılarının bir zamanlar kuyumculuk ile uğraştığını bilmez. Bu sanat, Santo Spirito Kilisesi’nin arkasında bulunan Officine Nora gibi mücevher atölyelerinde kentin ruhuna kazınmıştır. Bir zamanların bu mekanik dükkanı, endüstriyel iskeletini halen korusa da, yaratıcılığın birlikte çalışmayı sağladığı aydınlık bir çatıya dönüşmüş olmasıyla dikkat çekiyor. Floransa gezisine bu sıra dışı takı atölyesini dahil ederek, tasarım ahşap masaları keşfedebilir, yerel halkın emaye kaplı bakır teller ve parlak değerli taşlar kullanarak yaptıkları bilezik, küpe, yüzük ve kolye gibi çalışmaları inceleyebilirsiniz.  Benzersiz giyilebilir sanatın gerçeğe dönüştüğü bu atölye, bir hediye almak için mükemmel bir yer ve her bir parçanın nasıl oluşturulduğu konusunda işin arka yüzünü gösteren ders niteliğinde bilgiler sunuyor. 


Modanın kurgu ile buluştuğu bir aile butiği


Floransa modasına yeni bir soluk getiren ve şehrin ana caddesi üzerinde bulunan Luisa Via Roma, yerli bir aile tarafından işletilen ünlü bir moda butiği ve 1930'lardan beri Floransa'nın lüks ve çağdaş tarzının can alıcı noktasını oluşturuyor. Dramatik vitrin görüntülerinden, renkli mobilyalarla donatılmış dış terasa kadar hayal gücünü zorlayan fantastik bir tarza sahip bu butik, uluslararası giyim, ayakkabı ve aksesuar markaları ile genç tasarımcıların Dolce & Gabbana gibi ünlü isimlerle oluşturduğu koleksiyonların özenle seçilmiş bir birleşimini bir arada sunuyor.


Modern çağın sanatsal hazineleri


Şehrin bol tarihi sanatından değerli bir sapma olan Floransa'daki Museo Novecento, 20. yüzyılın başlarından 1990'lara kadar çağdaş sanatın eklektik bir koleksiyonunu bir araya getiriyor. İtalya'daki bu ilginç ancak az bilinen, sanatsal dönemden kalma 300'den fazla hazine, 13. yüzyıldan kalma bir sarayın beşinci katında sergileniyor. Floransa gezilecek yerler listenizin az bilinenler kısmına gönül rahatlığıyla ekleyebileceğiniz bu müze, sahip olduğu atmosfer ile resimlere, heykellere, video ve enstalasyonlara kendinizi tam anlamıyla kaptırmanıza olanak tanıyor.

Davetkar kokuların başlangıç noktası Aquaflor


Santa Croce Bazilikası’nın yan sokaklarını geçerken burnunuza çalınan sarhoş edici parfüm kokularını takip edin; çünkü bu kokular sizi zarif bir 15. yüzyıl sarayına yerleştirilen ve eski dünya cazibesiyle dolup taşan Aquaflor'a götürecek. Bu parfümcüdeki her cam şişe, 1000'ün üzerinde farklı hammaddeden yapılan, ısmarlama parfümlerin benzersiz ve cesur bir karışımını sunuyor. Parfüm ustası Sileno Cheloni tarafından hazırlanan bu eşsiz eserler ise sadece Floransa'da satılıyor. Gerçekten benzersiz ve size ait bir koku yaratmak için gidebileceğiniz Aquaflor, Floransa turunuzun bir parçası olmayı hak ediyor.

Yaratcılığı ortaya çıkaran Officina Laboratorio Ceramica


Officina Laboratorio Ceramica'daki yerel sanatçı Enzo Formisano ile seramik yapımı veya boyama konusunda yeteneklerinizi keşfetmeye ne dersiniz? Eski öğrenciler tarafından yapılan eşyalarla kaplı çatı katı benzeri bu sanatsal laboratuvar, geleneksel Maiolica boyama yöntemlerini veya bir çömlekte bir tencerenin nasıl şekillendirileceğini öğrenmek için adeta ilham kaynağı görevi görüyor. Başlangıç seviyesi için özel olarak verilen birkaç saatlik eğitimler ise Floransa şehir turu yapmak için kente gelen ziyaretçilere iyi bir deneyim kazandırmayı hedefliyor. Dostlarınızla beraber şarabınızı yudumlarken kendi Rönesans tarzı seramiklerinizi yaratmaktan daha İtalyan ne olabilir?

Floransa şehrinin modern yönünü bir yerli gibi  keşfetmeniz için ışık tutan bu durakları birebir deneyimlemek adına İtalya turlarımıza buradan göz atabilir ve dilediğinize yerinizi ayırtabilirsiniz.