Paris turu

Fransa’nın Bohem Şehri Paris’e Gitmek İçin 5 Geçerli Sebep

Paris, yalnızca kültür ve sanatın başkenti olmayan bu eşsiz şehir, hem aşkın hem tarihin hem de gastronominin kalbi adeta… Herkesin mutlaka bir kez havasını soluması gereken bu kent, gerek klasikleri gerekse bilinmeyen yönleriyle Avrupa’nın en güzel destinasyonları arasında bulunuyor. Paris gezilecek yerler açısından oldukça geniş bir rota sunmakta; ancak buraya dair bazı detaylar var ki, insanı resmen baştan çıkarıyor. Eğer hala bu şehre ayak basmak için nedenler arıyorsanız, biz sizler için en afililerini derledik!

1. En azından bir defa şahit olmanız gereken Eiffel Kulesi


Yalnızca şehrin değil, ülkenin sembolü haline gelen 300 metre yüksekliğindeki Eiffel Kulesi, kimilerince muhteşem bir yapı iken, kimileri tarafından bir demir yığını olarak tanımlansa da bu mimari kesinlikle görülmeyi hak ediyor. Paris halkı tarafından Demir Bayan lakabı ile anılan bu kule, bugün bile Paris’in bir turizm merkezi haline gelmesinde büyük bir rol üstleniyor.

2. Eşsiz lezzetleri ile öne çıkan Fransız mutfağı


Toskana, Champagne ve Nord Pas de Calais gibi bölgelere ev sahipliği yapmasıyla çeşitlilik, tazelik ve kalite kavramını benimsemiş köklü bir mutfakla karşımıza çıkan Fransa, Paris gibi merkezi şehirlerinde de aynı üslubu gösteriyor. Fransız mutfağının yanı sıra, dünya mutfağına dair her türlü örnekle de karşılaşabileceğiniz Ile de France bölgesi, gurme gezginler tarafından Paris’e gitmek için oldukça yeterli bir neden! 

3. Fantastik filmlerden çıkma gibi duran ünlü kitapçı Shakespeare and Company


Cadde üzerinde konumlanan bu küçük ve köklü kitabevi, aslında oldukça sıradan gibi görünse de dünya çapında bir üne sahip. Buna neden olan detay ise, gezginlere çalışma karşılığında kısa süreliğine konaklama izni vermesi; dünyanın dört bir yanından gelen birçok gezgin de bu eşsiz fırsatı değerlendiriyor.

4. Spor tutkunlarını bir araya getiren Roland Garros turnuvası


Fransa Açık Tenis Turnuvası olarak da bilinen Roland Garros, toprak kortta birbirleriyle mücadele eden başarılı tenisçileri ve tenis meraklılarını bir araya getiren bir etkinlik ve her yıl Mayıs ayında gerçekleşiyor. Paris’in göbeğinde oynanan bu turnuva için bizzat Paris’e gidenler var; eğer ben de tenis meraklısıyım ve hazır Paris’e de gitmek istiyordum diyorsanız Roland Garros turumuza neden katılmayasınız?

5. Bu muhteşem şehrin ambiyansında gerçekleşecek Coldplay konseri


A Head Full of Dreams albümünün tanıtımı için uzun soluklu bir turneye çıkan İngiliz alternatif rock grubu Coldplay’in soluklanacağı duraklardan biri de Paris ve siz de bir Coldplay hayranıysanız, Paris’e gitmemek için hiçbir nedeniniz kalmamış demektir! Coldplay konser turumuza katılarak hem bu büyüleyici şehri doya doya gezme, hem de Coldplay’i birebir dinleme fırsatını değerlendirebilirsiniz.