Holi Festivali turu

Holi Festivali ile Kendinizi Renklerle Anlatın

Hüznün Renklerle Buluştuğu Bir Hindistan Geleneği Holi Festivali

Yeşilin canlılığı, kırmızının masumiyeti, mavinin sakinliği ve sarının inançlılığı simgelediği bir Hindistan Festivali’nde, kendinizi ve ruhunuzu renklerle anlatmaya ne dersiniz? Hint halkı, geçmişten bu yana bir gelenek halinde sürdürdükleri Holi Festivali sayesinde kendilerini bu şekilde anlatıyor ve geçmişlerine sahip çıkıyorlar. Tüm halkın yanı sıra, dünyanın dört bir yanından gelen turistlere de kapılarını aralayan Holi Festivali, herkesin doyasıya eğlenirken tarihte kısa bir yolculuk yapabilmeleri için düzenleniyor. Oldukça enteresan bir hikayesi olan bu festivalin geçmişini gelin biraz yakından tanıyalım.

Kötülüklerin kralı Hiranyakapişu, mitolojik bir Hint tanrısı olan Brahma tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilmesinin ardından kibirli ve hırslı birine dönüşür. İtaat edilen tek insan olmak için herkesi karşısına alan kral, onu desteklemeyen oğlu Prablah’a da zamanla bilenir ve onu öldürmek için her yolu dener. Kardeşi Prablah’ın ölmemesi için, kendini feda ederek ateşler içinde yanan Holika ise bugünkü festivale ismini veren fedakar kız kardeştir. Mitolojik bir tanrı olan Vishnu ise, oğlunu öldürmeyi hiçbir şekilde başaramayan kralın azraili olmuştur. 

Holi Festivali’nin Hikayesine Siz de Ortak Olun

İyinin kötüye karşı zaferini konu alan Holi Festivali tarihi ise, her yıl baharın geldiği vakit, yani 22-30 Mart arası tüm halkı bir araya topluyor. Birinci gün, kendini kardeşi için feda ederek küle dönen Holika, halkın ateş yakıp kukla yakması ile anılıyor. İkinci gün ise bu hüzün dolu hikaye yerini renklere, neşeye bırakıyor. Tüm halk bir araya gelip, topraktan yapılma boyalarla önce kendilerini, sonra etraftaki insanları boyayarak unutulmaz bir eğlence yaşıyorlar. Adeta bir boya savaşına dönen Holi Boya Festivali Türkiye’nin yanı sıra, dünyanın her köşesinden milyonlarca gezginin dikkatini çekmiş durumda.

Bu ilginç hikayenin çıkış noktası Hindistan’ı, hem kültürüyle, hem gelenekleriyle, hem de festivalleriyle yakından tanımak sizin için unutulmaz bir deneyim olabilir. Meraklı gezginleri bu muhteşem coşku ile bir araya getirmeyi hedefleyen Red Arena Tur’un düzenlediği Holi Festivali turu sayesinde, Hindistan’ın Delhi şehrindeki festival tutkusuna dahil olabilir, Hint İmparatorluğu’nun şehirde bıraktığı izlere ve Hint mutfağının enfes tatlarına şahit olabilirsiniz. Delhi şehrinde gerçekleşecek olan Holi Festivali için buraya tıklayın ve kendinizi renklerin şiirsel tasvirine bırakın!