Edinburgh gezi rehberi

İlham Veren Şehir Edinburgh’nın 5 Davetkar Noktası

Öncelikle bir şeyin altını hemen çizelim; eğer karşınızda UNESCO Dünya Miras Listesi’ne bütünüyle girmeyi başarmış bir kent duruyorsa, aslında oraya gitmek için hala nedenlere ihtiyaç duymak bile gereksiz; çünkü bilin ki o şehirde ya köklü bir tarihi miras yatıyor ya da insan eli değmemiş, akıl almaz bir doğaya ev sahipliği yapıyor. Edinburgh da tam anlamıyla 21. yüzyılda yaşayan bir Orta Çağ şehri olmasıyla miras listesine adını yazdırmış, ancak biz yine de akılları kurcalayan“neden Edinburgh?” sorusuna en mantıklı beş cevabı verelim dedik ve bir Edinburgh gezi rehberi olmasa da, rehber tadındaki bu yazıyı sizler için derledik.

1. Tarihi Yapılar


İskoçya’nın doğusunda konumlanan,“Yedi Tepeli Kent” ünvanına sahip Edinburgh’da neredeyse tüm yapılarda gotik mimari üslubu hakim ve bu görüntü şehre Orta Çağ esintileri katıyor. Özellikle kentin Eski Şehir (Old Town) bölgesinde yer alan Edinburgh Kalesi, St. Giles Katedrali ile İskoç Viski Müzesi’nin bulunduğu Royal Mile (High Street) ve büyüleyici mimarisi ile dikkat çeken Hollyrood Sarayı o mistik dokuyu insana adeta yaşatıyor. 

2. The Elephant House Cafe


Nasıl ki İstanbul’a gelen bir turistin Kız Kulesi’ne gitmemişini gezmiş saymıyoruz, işte Edinburgh’ya gitmişken The Elephant House Cafe’ye gitmeyenleri de Edinburgh halkı ayıplıyor adeta. Çünkü bu esrarengiz kafe şehrin dokusunu en net yansıtan destinasyonlardan biri ve Harry Potter’ın yazarı J.K Rowling’e de ilham veren minik kafe olarak nam salmış bir kere. Özellikle kitap kurtlarının dikkatini çeken ve adım attığınız an kendinizi bir hikayenin içinde gibi hissedeceğiniz The Elephant House Cafe’yi Edinburgh gezilecek yerler listenizin ilham veren durakları altına not düşebilirsiniz.

3. Highlands


Highlands dağların, göllerin ve ırmakların bulunduğu bir bölge ve viski üretiminin yanı sıra hayvancılık ve balıkçılık ile geçinen insanların bulunduğu köy ve kasabaların bir bütünü olarak biliniyor. Özellikle burada bulunan viski damıtım evleri, viskinin yapım aşamasına birebir şahit olabilmenize olanak tanıyor. Viskilerinizi yudumlarken eşsiz dağ manzarasını seyredebileceğiniz Highlands bölgesi, mis gibi havasıyla Edinburgh’yı özel kılan yerlerden.

4. The Kitchin


2006 yılında, Edinburgh limanında Tom Kitchin ve eşi Michaela tarafından açılan The Kitchin, Fransız stilinde sunulan İskoç yemekleri ile büyülenebileceğiniz bir restoran ve tam anlamıyla “doğadan sofraya” mantığıyla işletiliyor. The Kitchin’i özel yapan detaylardan biri ise açılışının altıncı ayında bir Michelin yıldızı kazanması! Michelin yıldızını alan en genç kişi ünvanına sahip Tom Kitchin’ı da es geçmemek lazım elbet; Pierre Koffmann ve Alain Ducasse gibi ödüllü şeflerle çalışan ve onlardan aldığı ilhamla bu noktaya gelen Tom Kitchin’ın bizlerle tanıştırdığı bu restoran, bugün üç Michelin yıldızına sahip olmasının hakkını veriyor doğrusu.

5. İskoç viskisi tadımı


Viskisi ile ünlü İskoçya’da viski üretiminin yoğun olduğu bir şehir olarak karşımıza çıkan Edinburgh’da birçok tadım evi ve mahzen bulunuyor. İskoçya’nın kuzeyinde bulunan Highlands bölgesinde viskiler genelde tatlı maltlarla üretilmekte, ülkenin güneyine gittiğinizde ise viskilerin tadı meyveli ve hafif kuru olma eğilimi gösteriyor. Siz Edinburgh’ya gitmişken Highlands yapımı viskilerin tadına bir bakın deriz. İskoç viskisinin üretim yerlerinden Blair Atholl Distillery ve Dewar’s World of Whisky viski tadım turu yapmanız için en uygun duraklar. Dilerseniz buraya tıklayarak kitaplara konu olan bu mistik şehre düzenlediğimiz tur hakkında detaylı bilgi alabilir ve bize katılabilirsiniz.