Fransa gezi rehberi

İlk Fransa Deneyimi: Nereye Gitmeli ve Ne Yapmalı?

Fransa, dünyanın en turistik yerlerinden biri ve bunun için birçok geçerli nedeni var. Sanatsal ve mimari şaheserler, dikkat çekici müzeler ve doğa manzaraları, Romalıların ötesinde; geriye uzanan tarih dolu zengin bir miras, dünyanın en iyi şarapları ve eşsiz mutfak kültürü yalnızca bir ülkede ziyaretçilere adeta paket halinde sunuluyor. Bu noktada, sizler için hazırladığımız bu farklı Fransa gezi rehberi sayesinde nereden başlayacağınıza kolayca karar verebilirsiniz.

ParisŞık, estetik ve ülkeyi özelleştiren simgesel anıtlarıyla Fransa en az bir kez tecrübe edilmeli. Resimli kartpostallarda gördüğünüz klasikleri basit bir Paris turu ile keşfedin; bu şehre gerçekten aşık olacaksınız. Eyfel Kulesi'ni ölçeklendirerek anı niteliğinde bir fotoğraf çektirin, ardından Seine Nehri boyunca yürüyün ya da Bateau-Mouche adı verilen gezi tekneleriyle nehir boyunca ilerlerken şehrin manzarasına uzaktan bakın. 

Ardından Paris gezilecek yerler listesinin daimi başrolü olan Notre Dame Katedrali’nin muazzam görüntüsüne tanık olun ve Louvre Müzesi’nin sanata kattığı değerlere bir göz atın. Şehri kısa bir sürede tanımanıza yardımcı olacak bu kültürel gezinin sonunda Café Saint-Régis'de makaron eşliğinde bir kahve içmek, kentin ünlü dondurmacısı Berthillon'da aroması damağınızda kalacak bir dondurma yemek ya da efsanevi kitapçı Shakespeare & Company'nin edebi kafesinde ferahlatıcı bir meyve suyu içmek deneyiminizi ikiye katlayacak.

Loire VadisiÇarpıcı bir manzaraya sahip Châteaux, yemyeşil Loire Vadisi çevresinde konumlanıyor. Château de Chambord kalesindeki Rönesans dönemine ait nefes kesici yük gemisini inceleyin ve Cher Nehri'nin önündeki 13. yüzyıldan kalan Chenonceau Şatosu (Château de Chenonceau)’nu ziyaret edin. Fransız mimarisinin eşsiz örneklerin Blois Şatoşu (Château de Blois)’nu ve klasik mimari üslubunun baş karakteri olan Cheverny Şatoşu (Château de Cheverny)’nu da Fransa gezilecek yerler listenize ekleyerek, doyurucu bir boyuta ulaşan günübirlik gezi kombinasyonu sayesinde bölgeyi tanıyabilirsiniz. Son olarak Loire Nehri kıyısında en az bir kez pedal çevirmek için bir bisiklet kiralayın ve nehir üzerinde gerçekleşen ses ve ışık şovuna tanık olun; böylece bölgeyi özel kılan tüm deneyimleri edinebilirsiniz.

Fransız RivierasıMasmavi deniziyle öne çıkan Akdeniz Bölgesi’ndeki bu sahil şeridi, sahip olduğu pitoresk manzarasıyla, özellikle yaz aylarında neredeyse dünyanın yarısını oluşturan kalabalık bir popülasyonu ağırlıyor. Bir sahil kasabası olan Nice, en yeni sanat müzeleri, Altın Çağ mimarisi, çakıl taşlı plajları ve efsanevi mesire alanları ile Riviera’nın kraliçesi olarak kabul ediliyor. 

Fransız Rvierası’ndaki şatafatlı günlük geziler sizi film yıldızları ile dolu Cannes’e, Formula 1 sürücülerinin yaşadığı Monako’ya ve ünlü sosyal paylaşımcılarının bulunduğu St-Tropez'e götürüyor. Sansasyonel kıyı manzaraları, Nice'ten Menton'a kadar olan üç sahil yolu boyunca sürüş yapmanın mutlak bir zorunluluk olduğunu hissettiriyor. Eğer bu büyüleyici bölgeyi yürüyerek keşfetme taraftarıysanız, yürüyüş ayakkabılarınızı alın ve parlak kırmızı kaya dağ manzarası için Esterel Dağı boyunca yürüyün.

ProvenceTüm elektronik cihazlarınızın tamamen dolu bir bataryaya sahip olup olmadığını kontrol edin; çünkü Fransa'nın güneyinde yer alan Provence bölgesi, sahip olduğu olağan üstü ışık ve peyzaj ile her adımda elinizi kameraya götürmenize sebep olacak. Fransa turunuza, MuCEM gibi çarpıcı müzelerin ve filmlere konu olan bir kıyı şeridinin yer aldığı binlerce yıllık limana hizmet eden Marsilya’dan başlayın. Bölgenin iç kesimlerinde ise görkemli Roma amfitiyatrolara ve Romalılar tarafından inşa edilen Pont du Gard gibi su kemerlerine ev sahipliği yapan Nîmes ve Orange şehirlerine yoğunlaşın. Lavanta tarlalarını ve kiraz bahçelerini geçip, pastoral Lubrikan ve Vaucluse bölgelerindeki köy tepelerine ve yiyecek pazarlarına doğru yolculuk yapın.

Champagne ArdenneKuzey Fransa'daki bir bağcılık bölgesi olan Champagne, Fransa turistik yerler arasında bir klasik; çünkü bu bölge Paris gibi ikonik anıtlarla dolu olmasa da, geçmişten bugüne merak uyandıran bir bağcılık geleneği sürdürüyor. Bu bölgede, yüzlerce yıllık mahzenlerin derinliklerine inerek şampanya yudumlayabilir ve Fransız ressam Renoir’in tablosundan fırlamış gibi duran üzüm bağları ve Orta çağ kasabalarını gezebilirsiniz.

Pammery, Mumm, Moet ve Chandon gibi şampanya devlerinin üretim merkezlerini ziyaret edebileceğiniz Epernay şehrinde ya da yıllar boyunca Fransız krallarının taçlandırıldığı katedrale ev sahipliği yapan Reims’de konaklayın. Her iki kasabasında da kayda değer doğa manzaralarına sahip olan Champagne, baş döndürücü güzelliği ile kalbinize işleyecek. İnsana beklentilerinin üstünde bir deneyim sunan bu ülkeyi keşfetmek için, Fransa turlarımıza buradan göz atabilir ve kendinize iyi bir başlangıç noktası seçebilirsiniz.