İtalya\'ya gidecekler için öneriler

İlk Kez İtalya’ya Gidecekler İçin Anahtar Niteliğinde Seyahat Önerileri

Herkes İtalya'yı az çok bilir;  Roma'nın ikonik kalıntıları, Toskana'nın üzüm bağlarıyla dolu tepeleri, Venedik'in romantik kanalları... Ancak bu ana başlıkların ötesinde, İtalya gezisi gerçekten neye benziyor? Nereleri gezmeli, nasıl bir yol izlemeli ya da seyahatiniz esnasında ne giymelisiniz? İtalya turundan önce size yardımcı olmak ve ilk kez gerçekten büyülü bir deneyim olmasını sağlamak için aşağıda yer alan bazı pratik ipuçlarına göz atarak, bu cevapsız soruların üzerine tik atabilirsiniz!

Bir İtalyan gibi yemek yiyin


İster Toskano’nun küçük bir kasabasındaki restorana, ister Napoli’de odun ateşinde pizza hazırlayan bir pizzacıya gidin; bu ülke hakkında bilmeniz gereken en temel kurallardan biri, yemek yemenin İtalya'nın büyük keyiflerinden biri olduğudur. Michelin yıldızlı restoranlardan şarap evlerine, kafeteryalardan pizzacılara kadar İtalyan yemekleri her yerde kaliteyi, tazeliği ve lezzeti simgeliyor. 

Bir İtalyan mutfağında meze, makarna veya risotto, balık ve etten oluşan ana yemekler, “Contorno” adı verilen garnitür çeşitleri ve tatlı büyük bir önem taşıyor. Elbette bütün bunları yemeniz şart değil, ancak bir yerli gibi yemek kültürüne dahil olmak istiyorsanız , bunlardan oluşan küçük bir kombinasyon yapabilirsiniz. 

Kıyafet seçimi oldukça önemli


Kıyafetler ve dış görünüş, estetik ile kavrulan ve moda bilincine sahip İtalya'da fazlasıyla önem taşıyor. Bir yerli gibi yeseniz de, bir turistik gibi gezeceğiniz ve çevreyi yürüyerek keşfedeceğiniz için, İtalya gezisi esnasında rahat olmanız gerekecek. Bu ülkenin arnavut kaldırımlı sokaklarında ayağınızı burkmamak adına ekstra çaba harcamanız gerekebilir; dolayısıyla rahat ayakkabılar neredeyse zorunluluktur. 

Bunun yanı sıra, kuzeyinde, güneyinde ve orta bölgelerinde mevsim farklılıkları gözlemlenen İtalya hava durumu hakkında, gideceğiniz yere ve mevsime göre önceden bilgi edinmeniz de oldukça önemli. Yaz aylarında fazlasıyla sıcak olabilen bu ülkeye seyahat ederken yanınıza rahat hissedeceğiniz kıyafetler alarak kendinizi garantileyebilirsiniz. Bilmeniz gereken mühim detaylardan bir diğeri de, Venedik'teki Aziz Petrus Bazilikası ya da St. Marks gibi büyük dini bölgelerde, kıyafet kurallarının sıkı sıkıya uygulandığıdır. 

Kalabalık müzelere giriş sorununun üstesinden gelin


İtalya'nın tarihi şehirleri, huşu uyandıran sanat ve ünlü binalarla çevrilidir; dolayısıyla hangi şehirde olursanız olun, keşfedilmeyi bekleyen sayısız mimariye rastlayacaksınız. Ancak, Roma'daki Kolezyum ve Vatikan Müzeleri ya da Floransa'nın Uffizi Galerisi ve Gallerie d'Academia gibi en gözde mekanlar için giriş kuyrukları standarttır. Peki o kalabalık kuyruklara rağmen, sahip olduğunuz kısa zamana en çok görmek istediğiniz popüler durakları nasıl sığdıracaksınız?
Bunun en iyi yollarından biri, online bilet rezervasyonu yaparak bekleme süresini kısaltmaktır. Alternatif olarak, kuyrukların az olduğu sabah veya öğleden sonraki saatleri, İtalya gezilecek yerler listenizde yer alan müzeleri ziyaret etmek için ayırabilirsiniz. Eğer bir tur şirketi ile İtalya’ya gittiyseniz, grup halinde kalabalıkları aşabilmeniz de mümkün. 

Toplu taşıma araçlarıyla kolayca gezinin


Çoğu İtalyan şehri yürüyerek keşfedilebilir, ancak kaçınılmaz olarak bir noktada toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekir. İtalya’da ulaşım için bir sokak büfesinden satın alınması ve gemide bir kez onaylanması gereken biletler genellikle belirlenen bir süre için geçerlidir. Bu süre zarfında, istediğiniz sayıda tramvay ve otobüs kullanabilir ve bir metro yolculuğuna çıkabilirsiniz. Birkaç günlüğüne bir şehirde kalacaksanız, bir seyahat kartı alarak kar edebileceğinizi de unutmayın!

Bir profesyonel gibi alışveriş yapın


Geleneksel olarak, İtalyan mağazalarının öğleden sonra molası var ve genellikle saat 18:00’de tekrar açılmak üzere, saat 1:00 ile 4:00 arasında mağazalar kapalı oluyor. Ancak, bu değişiyor ve büyük şehirlerde birçok dükkan gün boyunca açık kalıyor; hatta bazılarını Pazar sabahları bile açık görebilirsiniz.

İtalya’da alışveriş yaparken, çoğunlukla zincir mağazalar ve tasarımcı butikler ile karşılaşacaksınız; ancak birçok moda butiği ve zanaat mağazaları da alışveriş caddelerini dolduruyor. Floransa'da, 19. yüzyıldan beri mermer kağıt yapan Giulio Giannini e Figlio adlı dükkan zanaat mağazasına verilebilecek en iyi örneklerden yalnızca biri. Aynı şekilde, Venedik’te Mercato di Rialto, Roma’da Campo de 'Fior, bir gastronomi merkezi olan Bologna’da La Baita ve Milano şehrindeki Pack adlı yerel pazarlar, sundukları geleneksel lezzetler ile bir profesyonel gibi alışveriş yapmanıza olanak tanıyor.

Nakit mi, kredi kartı mı?


Kredi kartları otellerde, lokantalarda, dükkanlarda ve otobüs yolculuklarında yaygın şekilde kabul görürken, müzenin bilet bürolarında her zaman kartlara güvenemezsiniz ve bazı küçük meyhaneler mağazalar ve pizzacılar sadece nakit alırlar. ATM'ler (İtalyanca olarak bancomat olarak bilinir) her yerde bulunur ve çoğu Visa, MasterCard, Cirrus ve Maestro sistemlerine bağlı kartları kabul eder.

Şehrin yalnızca kırsal bölgeleri için araç kiralayın


Şehir gezisi için araba kiralamak mantıksız bir şey olsa da, amacınız kırsal alanlarda dolaşmaksa kesinlikle düşünmeye değer. İtalyanlar agresif bir şekilde sürme eğilimi gösterirler, ancak bu hengameye alıştıktan sonra burada araba sürmek, sıklıkla olduğu gibi sinir bozucu bir hal almıyor. Yollar genellikle iyi ve ana kentsel merkezlerin dışında gezinmek için araç kiralayabilir, spontane bir şekilde İtalya manzaralarına tanık olabilirsiniz.

İtalya turlarına katılın


Eğer ilk kez İtalya’ya gidecekseniz, gideceğiniz şehirler hakkında sizi bilgilendirecek ve aynı zamanda ulaşımdan konaklamaya, yeme-içme opsiyonlarından şehir gezilerine kadar size bilinçli bir şekilde yardımcı olacak bir tur şirketi ile yola koyulmayı deneyin. Bu şekilde, bir sonraki İtalya seyahatleriniz için nasıl bir yol izleyeceğinize dair fikir edinebilirsiniz. 

Red Arena Tur, farklı konseptteki İtalya turu seçenekleri ile size ayrıcalıklı bir İtalya tatili vadediyor. Hemen şuradan turlara göz atabilir, İtalya tur fiyatları ve içerikleri hakkında detaylı bilgi alabilir; dilediğinize yerinizi ayırtabilirsiniz!