İskoçya tadım turu

İskoç Viskisinin Yapım Sürecinde Uğradığı 5 Aşama

Viskinin doğduğu ülke olarak öne çıkan İskoçya, hem saf içilen hem de başka içeceklerle karıştırılabilen Scotch viskisi sayesinde günümüzde birçok ziyaretçi ağırlıyor. Cazip bir turizm merkezi olmasının sebebi ise oldukça açık; rutin olarak düzenlenen viski tadım turu sayesinde, “yaşam suyu” anlamına gelen viskinin tarihi ve yapım aşaması hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, eşsiz viskileri bir bir tatmak! 

Üretiminde arpa kullanılan İskoç viskisini, İrlanda ve Burbon viskilerinden ayıran detaylardan biri yalnızca iki kez damıtılıyor olması; çimlendirme ve kurutma işlemlerinden geçen İskoçya’ya özel bu viski aynı zamanda içilirken hissedilen is kokusuyla da ne çıkıyor. Bu viski öyle bir viski ki, tutkunları ve meraklıları sırf yerinde, has olanını tadabilmek amacıyla İskoçya’ya seyahat edip mahzenleri geziyor. Eğer siz de İskoç viskisini merak edenlerdenseniz, gurme gezginlerimiz için tasarladığımız İskoçya tadım ve gastronomi turu tam da size göre! Fakat gelin, sokakları dahi viski kokan Edinburgh’ya seyahate çıkmadan önce, viskinin imalatı esnasında uğradığı aşamalara bir göz atalım.


1. Malt hale getirme (Malting)

Malt hale getirme, yani viskiyi çimlendirme işlemi, arpanın içerisinde bulunan nişastadan alkol üretebilmek amacıyla, nişastanın şekere dönüşmesine yardımcı oluyor. Islatılan arpa düz bir zeminde bekletilerek belli bir sıcaklıkta sabitlenmesi amacıyla çevriliyor, ancak oldukça geleneksel olan bu yöntem, yerini varillere bırakmış durumda. Altı gün süren malt hale getirme işleminin ardından, çimlenen arpa yarım gün boyunca fırınlanıyor ve elde edilen malt öğütülerek “grist” denen malzeme elde ediliyor. İskoç viskisine, o muhteşem is tadını veren ise fırınlama işleminde yakıt olarak kullanılan Turba kömürü!

2. Ezme (Mashing)

Maltın ezilmesiyle meydana gelen grist, sıcak ve steril bir suda çözülerek karıştırılıyor ve ezilerek elde edilen malt, püre haline geliyor. Ortaya çıkan püre karıştırılmak üzere büyük kaplara alınıyor ve işlem sonucunda maltın içinden çözünerek kabın dibine çöken şeker, süzülerek başka bir yere aktarılıyor. Bu şekerli madde ise bir çeşit arpa mayası ve maksimum oranda şeker elde edilebilmesi amacıyla en az üç defa sıcak su eşliğinde süzülüyor.

3. Mayalama (Fermentation)

İçtiğimiz her viski kendine has bir tada sahip ve işte birçok viski firmasının sırrı, tam da fermantasyon aşamasında saklı duruyor! Tankların içine konulan arpa mayası, önceki işlemlerde elde edilen maya ile birleşerek şekerin alkole dönüşme sürecini başlatıyor ve iki gün süren kaynatma sonucunda fokurdamanın sonlanması, fermantasyon işleminin de bittiği anlamına geliyor. Fermantasyon sonucunda damıtılmaya hazır hale gelen bu sıvı, aynı zamanda bira yapımında da kullanılabiliyor.

4. Damıtma (Distillation)

Viskinin damıtılma aşaması, ön ve son damıtım imbiğinde olmak üzere; İskoçya turu esnasında da göreceğiniz damıtım evlerinde gerçekleşiyor. Ön imbikte başlayan damıtım işlemi ile önceki aşamada elde edilen sıvı, ısıtılan imbikte 6 saat boyunca kaynatılıyor ve sonucunda “Low wine” adı verilen %35 alkollü bir sıvı elde ediliyor. Ardından 45 dakika boyunda ilk damıtım işlemine tabii tutulan bu sıvı, ikinci kez damıtılarak fazlasıyla alkol elde edilen son imbik işleminden de geçmiş oluyor.

5. Olgunlaştırma (Maturation)

Önceki dört aşamanın sonucunda ortaya çıkan viski, aynı şarap gibi bekledikçe güzelleşmekte; dolayısıyla viskiler meşe fıçılardaki yerini alarak bekletilmeye bırakılıyor. Bu fıçıların cinsleri ve daha önce üretimde kullanılıp kullanılmadığı gibi konular, viskilerin tatları açısında değişik sonuçlar elde edilmesine etki eden detaylar arasında bulunuyor. 

Tadım turu esnasında bu süreçlerin bir kısmına siz de birebir şahit olabilir, en kaliteli damıtım evlerinden restoranlara kadar enfes viskiler tadacağınız durakları gezmenin yanı sıra, Edinburgh şehrinin popüler noktalarını gezerken İskoç kültürüne şahit olabilirsiniz! Dört gün boyunca sürecek gastronomi turumuza buradan ulaşmayı ve yerinizi ayırtmayı sakın unutmayın!