kars turu

Kars’ta Mutlaka Görmeniz Gereken 6 Popüler Durak

Doğu Ekspresi’nin son durağı olmasıyla son dönemde Türkiye’nin en çok ziyaretçi ağırlayan kentleri arasında bulunan Kars, ülkemizin kuzeydoğusunda yer alan güzel bir şehir olma özelliği taşıyor. Ermenilere ve Ruslara ev sahipliği yapmış olan kent, hikayesi olan çok sayıda tarihi mekanı kucaklıyor. Kars’ın geçmişten bugüne sahip olduğu kültürel çeşitlilik, ziyaretçilere de pek çok kültürü tek bir kentte yaşama deneyimi vadediyor. Eğer Kars, seyahat planlarınız arasında yer alıyorsa, görmeden dönmemeniz gereken bu 6 önemli durağa bir göz atın deriz!

1. Kutsal Havariler Kilisesi


Aynı zamanda Kars Katedrali olarak da bilinen Kutsal Havariler Kilisesi, geçmişte olduğu gibi Ermeni kilisesiydi. 10. yüzyıl ortalarında ermeni Bagratid kralı tarafından yaptırıldı. Kilise, dönüşümü bakımından birçok değişiklik geçirdi. Daha sonra 1579'da Osmanlı Türkleri tarafından camiye çevrildi. 19. yüzyılda, bir Rus ortodoksuna ve daha sonra da bir Ermenistan katedrali haline getirildi. Ayrıca 1964-1978 arasında “Kars Müzesi” olarak çalıştı ancak daha sonra müze yeni yerine geri döndü. 1993 yılında tekrar camiye dönüştürülen yapı, şimdi Kümbet Camii olarak adlandırılıyor.

2. Kars Kalesi


Firuz Akay, kale inşaatını 1153'te Saltuk Sultan Malik İzzeddin'in emriyle tamamladı. Yüz binlerce işçi ve askerin yardımı ile bu kale inşa edildi ve yaklaşık olarak aynı anda inşa edilen şehir surlarına bağlandı. Kalenin daha önce, bugün sadece 7’si kalan 22 kulesi vardı. Kale, 2'si hala çalışır durumda olan 4 işlevsel kapıya sahip bulunuyor. Kalenin içinde bir füze deposu ve 1990'larda yeniden yapılandırılmış bir cami yer alıyor.

3. Ani


11. yüzyılda Ani, 100.000 kişinin yaşadığı bir yerdi. Ani, yüzyıllar boyunca birçok saldırı ve savaşla karşı karşıya kaldı. 1001 kilisenin şehri ve kırk kapının şehri olarak da bilinen Ani'de yapılan kazılar sonucu pek çok şapel, anıt mezar ve kilise bulundu. Bugün ise Ani Harabeleri, Kars’ın en çok ziyaret edilen ve Kars turları tarafından vazgeçilmez olan bir bölge olmasıyla öne çıkıyor.

4. Sarıkamış Kayak Merkezi


Kars’ta dağlarla çevrili bir vadiye yakın küçük bir kasaba olan Sarıkamış, dünyanın her yerinden çok sayıda turisti çeken bir kayak etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars'tan 50 km uzaklıkta konumlanıyor. Karla ve çam ormanlarıyla kaplı küçük bir tepe ile çevrili olan merkezde, kayak mevsimi ekim-mayıs ayları arasında başlıyor. Snowboard ve kayak için 14km'lik yamaç bulunan kayak merkezinde konukları taşımak için kullanılan 4 asansör yer alıyor. 

5. Kars Müzesi


Kars Müzesi’nde büyüleyici bir uluslar ve medeniyetler koleksiyonu bulunuyor. 1959'da kurulan müze, şimdiki yerine taşınmadan önce iki kez değiştirildi. Müze, erken Tunç Çağı'ndan Ani kenti, Roma ve Urartu dönemleri ile Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait arkeolojik sergiler içeriyor. Üst katta bazı eski dokuma halılar ve Osmanlı kaftanları yer alıyor. Müzenin bahçesinde ise Selçuklulara ait yazılı tabletler ve  Osmanlılara ait mimari parçalar sergileniyor.

6. Fethiye Camii


Kars merkezindeki Fethiye Camii, 11. yüzyılın başlarında Ruslar tarafından kilise olarak inşa edildi, ancak daha sonra camiye dönüştürüldü. Dikdörtgen bir diyagramda kesme taştan yapılmış olan caminin sağ ve sol tarafında iki bölüm bulunuyor. Eşsiz mimarisi ile dikkat çeken Fethiye Camii, Kars gezilecek yerler arasında önemini koruyor. 

Anadolu'nun Kafkasya'ya açılan kapısı Kars, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan eşsiz coğrafyası, pek çok tarihi eseri, keşfedilmemiş rota ve doğal güzellikleri ile ziyaret edilmeyi hak ediyor. Doğu Anadolu bölgesinin parlayan bir yıldızı haline gelen Kars’a, seyahat rehberiniz Red Arena Tur’un tasarladığı Butik Kars Turu ile seyahat edebilir ve 3 gün 2 gece süren bu tur sayesinde kentin en popüler duraklarını ve kültürünü keşfedebilirsiniz!