Bilbao gezilecek yerler

Küllerinden Doğan Bilbao’da Sizi Neler Bekliyor?

İspanya’nın köklü liman şehirlerinden Bilbao, namıdiğer çirkin ördek yavrusu; bir gastronomi merkezi olan Bask Bölgesi’nin başkenti olmasıyla öne çıkıyor. Elbet bu kent için yaptığımız benzetmenin geçerli bir nedeni var; eski İspanya’nın en sanayileşmiş şehirleri arasında ikinci sırayı kapan Bilbao’nun o ruhsuz ve ölü hali ve ardından geçirdiği müthiş değişim, bu lakabı açıklar nitelikte. Geçmişin gri tablosu olup da, bugün İspanya gezilecek yerlerin başında gelecek kadar gelişmesinin nedeni ise Guggenheim Müzesi; bu köklü değişim sayesinde Bilbao hem bir kültür ve sanat şehri olması, hem de İspanya’nın gurme kentlerinden biri olmasıyla günümüzün cazip turizm destinasyonlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Guggenheim Müzesi, Bilbao’nun canlanmasında başrol görevini görüyor


Bir sihir gibi tüm kentin kaderini değiştiren Guggenheim Müzesi’nin ise hikayesi oldukça sıra dışı; demir madenleri ile dolu terk edilmiş bir endüstri şehri olarak sona yaklaşan Bilbao’nun bu köhne hali, artık bir şeylerin değişmesi gerektiğine işaret ediyor adeta. Ardından garipliğini dahi tuhaf bir şekilde ifade eden, ilginç tasarımların mimarı Frank Gehry, Guggenheim Müzesi’ni, hayalindeki tasarıma can verecek şekilde gerçekleştiriyor. Balık pulunu andıran dış dizaynından kıvrımlı yapısına kadar bu müze, sunduğu değişik perspektifler ile ziyaretçilerini istisnasız etkiliyor. Bir çağdaş sanat müzesi olan Guggenheim’de resimler ve heykeller başta olmak üzere birçok eser bulunmakta ve bu renkli müze, Bilbao’nun o puslu havasını değiştirmeye yetiyor.


Bu şehir aynı zamanda gastronomi bölgesinin göbeğinde konumlanıyor


Bu kıvrımlı müze, Bilbao’nun yeniden cazip hale gelmesinde büyük ölçüde etkili olsa da, bu şehir İspanya turlarının odak noktasında yer almak adına birden fazla neden sunuyor. Müzelerinden kiliselerine, doğal parklarından tarihi saraylarına kadar Bilbao gezilecek yerler listesi uzayıp gidebilecek potansiyele sahip; ancak kente ev sahipliği yapan Bask Bölgesi’nin bir gastronomi diyarı olması da Bilbao’yu özel kılıyor. Bask yeme-içme kültürü, baharatların bolca kullanıldığı, deniz mahsüllerinin eksik olmadığı sofralara dayanmakta ve özellikle şarap bu bölgede ayrı bir önem taşıyor. Yani leziz bir Bask şarabı eşliğinde, tapas benzeri pintxos atıştırmalıklarından yemeden, bu şehrin tadına gerçek anlamda varmanız neredeyse imkansız!

Aslında Bilbao ve bu şehri kucaklayan Bask Bölgesi hakkında söylenecek çok söz var; ancak biz İspanya’nın gastronomi merkezine düzenlediğimiz Bask Bölgesi tadım turu ile sözü sizlere bırakıyoruz. Karış karış gezerken tatmak ve yeni bir kültür keşfetmek için can atanları bur gurme turumuza bekliyoruz. Tur tarihleri, fiyatlar ve daha fazla detay için buradan faydalanabilir ve rezervasyonunuzu yaptırarak bize katılabilirsiniz.