Münih turu

Münih

Müzeler Cenneti Münih’te Tarihe Dokunuş  

Bavyera eyaletinin başkenti olan Münih, düzenli şehir planı, hala korunmakta olan yemyeşil doğası ve sanatsal yönüyle Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden. Dünya Savaşı’nda uğradığı tahribata rağmen kendini toparlayarak hızla modernleşen bu kent, tarihin puslu sayfalarını halen içinde barındırsa da, gelişmiş mimari yapıları, müzeleri, galerileri ve festivalleri sayesinde bugün, kültürel yönüyle dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi olan ve gerek teknolojinin, gerek bilimin tarihsel gelişimi hakkında oldukça geniş bir yelpazeye sahip Deutsches Museum’a da ev sahipliği yapan Münih şehri, bilime ağırlık vermesiyle de öne çıkıyor.

Şehrin Ortaçağ döneminden bu yana olan tarihi dokusu hakkında ince detaylar veren Müncher Stadtmuseum, Leonardo da Vinci ve Giotto gibi ressamların eserlerine yer veren Alte Pinakothek, 18. yüzyıldan bu yana uzanan geniş bir koleksiyona sahip Neue Pinakothek, Salvador Dali, Picasso ve daha birçok sanat devinin eserlerinin sergilendiği Pinakothek de Moderne gibi sanat müzeleri, Münih şehrinin sanat ile iç içe olduğuna dair ipuçları veriyor. Bavyera’nın köklü tarihinin yaşayan bir simgesi haline gelen Nymphenburg Sarayı, Bavyera Müzesi ve Münih şehir merkezinde yer alan Residenz da gerek mimarileri, gerekse yer verdikleri eserler ile Münih şehrinin geçmişini yansıtan bir ayna görevi görüyor.

Geleneksel ve Modern Ruhun Buluşma Noktası 

1972 yılında ziyarete açılmasıyla günümüzde halen ziyaretçilerini ağırlayan Bavyera Motor Fabrikaları Müzesi, namıdiğer BMW Müzesi, şehrin modern yapıları arasında yer alıyor. Klasik ve çağdaş tasarımları detaylıca inceleyebileceğiniz bu teknoloji müzesi, BMW’nin tarihi hakkında da detaylı bilgiler sunuyor. Münih’ten bir tren mesafesi kadar uzak olan Günzburg ise, hem yetişkinlere hem de çocuklara unutulmaz anlar yaşatan dev eğlence merkezi Legoland’e ev sahipliği yapıyor. Münih’e kadar gelmişken, devasal lego parçalarının birleşmesiyle tasarlanan Legoland Almanya’ya kısa bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Münih gezinizi sonlandırabileceğiniz Marienplatz ise kiliseleri, mağazaları, kafe ve restoranları bir araya getiren ana meydan. Günümüzde festival ve kutlamaların buluşma noktası olan bu meydanı keşfettikten sonra yorgunluk kahvenizi içebilir ya da buz gibi bir bira yudumlayabilirsiniz. Bira ve patates kombinasyonunun merkezi haline gelen Münih şehrinde, Ekim ayında düzenlenen bira şenliği Oktoberfest’e katılarak festival için özel olarak mayalanan biraları tatmadan dönmeyin deriz! Almanya’nın çağdaş şehri Münih’i gerek kültürel olarak yakından tanıyabileceğiniz, şehrin geleneksel yönlerini keşfedebileceğiniz, gerekse eğlence duraklarında unutulmaz tatil deneyimleri edinebileceğiniz Münih turları hakkında buraya tıklayarak daha detaylı bilgi alabilir ve Red Arena Tur ile Münih gezilecek yerleri keşfetmenin ayrıcalığını tadabilirsiniz!