Nice yeme içme

Nice Michelin Yıldızlı Restoranlar

Güney Fransa’da yer alan Nice, göz dolduran doğasının yanı sıra, gastronomi merkezi de olan bir Akdeniz şehri. Denizle iç içe oluşu, aslında mutfağı hakkında epey fikir veriyor. Balığın, deniz mahsüllerinin ve sebzelerin yoğun olarak tabakları doldurduğu bu şehrin her bir restoranı, kendine özgü imzalar taşıyor. Fransa topraklarında yetişen üzümlerin eseri olan leziz Fransız şarapları ise, bu muhteşem yemeklere adeta arkadaşlık ediyor.

Nice yeme içme kültürünü en yakından tanıtan ve dünya mutfaklarına da değinen Michelin yıldızlı restoranlar, yetenekli şefleri, sunumları ve muhteşem ambiyansları ile Fransız mutfağının, geçmişinin ve bugününün ortak noktası diyebiliriz. Gelin, her biri içinde farklı bir hikaye barındıran bu Michelin yıldızlı restoranlara bir göz atalım!

1. Jan / 1 Michelin yıldızlı


Romantik ve samimi bir tasarıma sahip olan bu küçük restoran, alakart menü yerine tadım menüsü sunmayı tercih edenlerden. Güney Afrika mutfağından esinlenerek hazırladıkları Fransız yemekleri ile oldukça yenilikçi, farklı ve taze bir mutfağı ziyaretçilerine açan Jan, isteğe bağlı olarak şarap ve peynir ikilisi üzerine bilgilendirici bir kurs hizmeti de veriyor. Aynı zamanda bir fotoğrafçı olan Jan Hendrik’in şefliğini yaptığı bu liman restoranının yaratıcı sunumlarını tatmadan dönmeyin deriz!

Adres: 12 Rue Lascaris, 06300 Nice, Fransa
Telefon:+33 4 97 19 32 23

2. L’Aromate / 1 Michelin yıldızlı


Nice’in kalbinde, Lepante caddesinde yer alan L’Aromate, Fransız gastronomisinin şifrelerini çözmüş olan Mickaël Gracieux tarafından açılmış; gelenekselliği dizaynından sunumlarına kadar her bir hücresinde taşıyan şık bir restoran. Mevsimselliğe bağlı olarak değişen tadım menüleri ile Fransız mutfağını en saf haliyle ziyaretçilerine açan L’Aromate, damak şöleni yaşamak isteyenler için oldukça isabetli bir seçim. 

Adres: 20 Avenue Maréchal Foch, 06000 Nice, Fransa
Telefon:+33 4 93 62 98 24

3. Flaveur / 1 Michelin yıldızlı


Özgünlüğü restoranın dekorundan sunumuna kadar her bir köşesinde hissedeceğiniz Flaveur, ikisi kardeş olmak üzere 3 arkadaş tarafından yönetiliyor. Dünya mutfaklarına yer veren bu modern restoran, özellike Hint / Doğu lezzetleri açısından oldukça farklı bir aroma sunuyor.

Adres: 25 rue Gubernatis, 06000 Nice
Telefon: +33493625395

4. Le Cap / 1 Michelin yıldızlı


Nice’in saklı kalmış cenneti olan St. Jean Cap Ferrat komününde, Four Seasons otelinin bünyesinde yer alan Le Cap, muhteşem bir Akdeniz manzarasına eşlik eden yüksek standartlı bir restoran. Sezona göre ağırlıklı olarak balık, deniz ürünleri ve et kullanarak yapılan yemeklerin sanatsal bir biçimde sunulduğu Le Cap, aynı zamanda Fransa’nın üzüm bağlarını temsil eden 600’den fazla farklı çeşit Fransız şarabı ile unutulmaz bir akşam yemeği deneyimi sunuyor.

Adres: 71 boulevard du Général-de-Gaulle, 06230 Saint-Jean-Cap-Ferrat
Telefon: +33 (0) 4 93 76 50 50

5. Chantecler / 2 Michelin yıldızlı


Olağanüstü dekorundan perdelerine, sunumlarından ambiyansına kadar bir dönem restoranını andıran Chantecler, 1751 tarihine uzanan ahşap tasarıma sahip yaklaşık 15.000 şişe içeren şarap mahzeni ile ünlü. Mutfağı Jean Denis Rieubland’ın himayesinde olan bu restoran, Fransız kültürünü ve geleneğini sunumları ile harmanlayan şefin yaratıcılığı ile dikkat çekiyor. Ustaca sunulan menülerin her birinde şefin dokunuşlarını hissedeceğiniz Chantecler’de, geniş şarap kavından damak zevkinize uygun olanı seçerek hoş bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Adres: 37 promenade des Anglais, 06000 Nice
Telefon: + 33 (0)4 93 16 64 00

Tabiatı, tarihi dokusu ve kültürel mirası kadar, mutfağıyla da göz dolduran Fransa’da unutulmaz bir lezzet yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz? Gerek şarap kültürünü, gerekse Fransa mutfağını bizzat keşfedeceğiniz tadım turlarımız hakkında buradan daha fazla bilgi alabilir ve gastronomi merkezlerine doğru yelken açabilirsiniz!