Nice turu

Nice

Fransa’nın Sıcak Kentine İçinizi Isıtacak Kısa Bir Yolculuk Yapın

Biraz Yunan, biraz İtalyan ve fazlasıyla Fransız bir şehir Nice. Marsilya ile Cenova arasında kurulu olan bu Güney Fransa kenti Paris, Lyon ya da Marseille gibi popüler duraklardan biraz daha farklısını vaat ediyor ziyaretçilerine. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan müzeleri, kültür ve sanat durakları ile entellektüellerin uğrak yeri haline gelmesinin yanı sıra, çakıl taşları ile bezenmiş turkuaz denizi ve Yunan sahillerini anımsatan rengarenk evleri ile huzur dolu bir cennet izlenimi taşıyor. Bu yüzdendir ki diğer bir ismiyle “Melekler Körfezi” olarak anılıyor.

Bu büyüleyici kentin en cezbedici yanlarından biri, sanıyoruz ki şehrin göbeğinde hem günlük koşuşturmacasına devam eden, hem de denizde yüzerek kısa molalar veren insanlara tanık olmak. Bu rutinin en sık rastlandığı bölgelerden biri ise, inci gibi dizilmiş plajları ile turistleri ve yerel halkı bir araya getiren Promenade des Anglais. Akdeniz iklimine sahip olan bu sıcak ve cıvıl cıvıl kentin plajlarında serinlemeden dönmeyin deriz.

Place Massena Meydanı, şehrin kalbinin attığı yer olmasının yanı sıra, civarda bulunan kafelerde mola verebileceğiniz ve ardından Nice turunuza başlayabileceğiniz ortak bir nokta. Nice şehrinde gerçekleşen 40’ı aşkın festivalin, kutlamaların ve konserlerin birçoğuna ev sahipliği yapan bu meydan, aynı zamanda İtalyan mimarisinin izlerini taşıyan tarihi binaları ve heykelleri ile ünlü. Kendinizi dev bir satranç oyununun parçası gibi hissedebileceğiniz bu meydandan, alışveriş yapabileceğiniz caddelere ulaşabilir ve yakınında yer alan Basilique Notre Dame de Nice’i ziyaret edebilirsiniz. Marrc Chagall Müzesi, Matisse Müzesi, Pop Art ve realist çalışmalara yer veren Nice Modern Sanat Müzesi, Nice Katedrali, Opera Binası ve Nice Tarihi Müzesi de şehrin tarihi ve sanatsal dokusu hakkında ince detaylar edinebileceğiniz kültürel duraklar arasında yer alıyor.

Cours Saleya dedikleri Nice Çiçek Pazarı da, şehir turunuzu bitirdikten sonra meşhur Fransız çiçeklerini, lavantalarını, birbirinden farklı tasarımdaki takıları, mis kokulu sabunları ya da yemek takımlarını satın alabileceğiniz capcanlı bir bit pazarı. Saatlerinizi ayırarak bıkmadan gezebileceğiniz bu pazarda gördüğünüz ikinci el eşyalar karşısında büyülenebilir, kokularıyla tüm şehri saran çiçeklerin her birini tek tek almak isteyebilirsiniz! Çiçek demişken, Nice şehrinde 18 gün boyunca süren kutlamaların ortak noktası Nice Çiçek Festivali’ni de es geçmemek gerek. Çiçek savaşından havai fişeklere, konfetilere, yol boyunca geçit töreni düzenleyen dev figürlerden konserlere kadar kendinizi unutulmaz bir eğlencenin içinde bulabileceğiniz bu festivalin bir parçası olmak sizin için unutulmaz bir deneyim olabilir. Aynı zamanda yaz sıcağını müzik ezgileri ile buluşturan Nice Jazz Festivali de, bu canlı kentin simgesi haline gelen kutlamalar arasında başı çekiyor.

Yemek ve şarap kültürünün oldukça geniş bir çerçevede sunulduğu Fransız Mutfağını, kendine özgü bir şekilde yorumlayan Nice şehri, gerek çiçek pazarında yer alan Eclat du Cours, gerekse ünlü şefleri ile dikkat çeken La Marenda isimli restoranıyla insanı lezzet dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Denizle iç içe olmasının hakkını mutfağında da veren bu kentin birçok restoranında midye, ıstakoz, tarak ve balık gibi deniz mahsullerinin farklı sunumları ile karşılaşmanız mümkün. Hem yemeklere, hem kadehlere lezzet katan Fansız şaraplarını ise muhteşem bir menü eşliğinde sunan Le Petite Maison’da ya da bir şarap evi olan Coco et Rico’da tadabilirsiniz. Ayrıca Fransız yemeklerini ve şaraplarını en saf haliyle yansıtan, danslar ve müzikler eşliğinde kutlanan May Day Festivali’nde de Nice şehrinin geleneksel yönü ile tanışabilirsiniz.

İster kültür turizmi yapacak olun, ister deniz turizmi, isterseniz de tadım turu…Bu kent hala dün gibi koruduğu tarihi mirası, doğası, müzeleri, sanat evleri, festivalleri ve mutfağı ile keşfetmeyi bir hobi haline getiren herkese hitap ediyor. Şehrin sokaklarında kaybolmak, gözünüze kestirdiğiniz noktada bir kahve molası vermek ve Nice gezilecek yerleri karış karış keşfetmek için buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilir ve Red Arena Tur ayrıcalığıyla unutulmaz bir tatil yapmanın keyfine varabilirsiniz!