Roma gezi rehberi

"Özlemin Şehri" Roma Keyifli Bir Tatilin Hasretini Çekenleri Aşka Çağırıyor

Kimi yerler yalnızlığı, kimi yerler mutluluğu, kimi yerler ise aşkı hatırlatır insana. Venedik, Floransa ve Milano gibi İtalya şehirlerine nazaran tarihi açıdan çok daha zengin bir miras sunan ve kültürel geziye daha fazla müsait olan Roma, buna rağmen romantizmi adeta dokusunda taşıyor. Aynı İstanbul gibi, yedi tepenin üzerine kurulmuş olan bu şehir, İtalya’nın başkenti olmasının yanı sıra Lazio bölgesinde konumlanıyor. Yaklaşık 3000 yıllık bir tarihi kucaklayan şehir, ev sahipliği yaptığı birçok krallık ve imparatorluk sayesinde bugün Roma turu düzenleyenleri oldukça köklü bir miras ile karşılıyor.

Geçmişte Antik Roma medeniyetinin toprakları olan bu şehir, arkeolojik buluntular, tahrip olsa da dün gibi ayakta duran yapılar, kiliseler ve müzeler açısından ziyaret edilecek uçsuz bucaksız bir rota sunuyor. Yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğrayan Roma’da, eski çağlarda gladyatör savaşlarına sahne olan Kolezyum, bütünüyle müthiş bir heykel sanatı örneği olan Aşk (Trevi) Çeşmesi, çeşmenin yakınında konumlanan İspanyol Merdivenleri, kentin en eski ve önemli yapılarından biri olarak tüm dinlerin tanrılarını kucaklayan Pantheon Tapınağı ve antik kalıntıları ile insana tarihte yolculuk yaptıran Palatino Tepesi, Roma gezilecek yerler arasında daima bir adım önde ilerliyor.


Barok üslubuna uygun inşa edilmiş Sant’Agnese Kilisesi ile Dört Nehir Çeşmesi’ne ev sahipliği yapan Navona Meydanı, biraz yürüyüş yaparak çevreyi kendi adımlarınızla keşfetmenize olanak tanıyor. Heykellerin sizi selamladığı devasa Popolo Meydanı ve hem yerel halkın hem de turistlerin akın ettiği Venedik Meydanı da, Roma’da alışveriş yapılabilecek duraklar arasında bulunuyor. Tarihi ve kültürel çeşitliliğinin yanı sıra, dinamik gece hayatıyla da nam salan Roma’da Rock Castle Cafe, La Coppelle ve Goa Club gibi eğlence mekanları, Roma gece hayatı içine atılıp keyifli bir akşam geçirmenize olanak tanıyor.

Roma’ya seyahat edip, en popüler durakları gezip, en ünlü mimarilerin önünde kendinizi fotoğraflamış olmanız; elbette bu eşsiz kenti “gezdim ve gördüm” demeniz için yeterli değil; bir kültürü tam anlamıyla deneyimlemiş olmanız için yerel halkın çoğunluğu oluşturduğu noktaları da keşfetmeniz, belki aralarına karışmış olmanız gerekiyor. Böyle bir eylem için ideal bir alternatif sunan sokak pazarları, giyimden dekoratif ürünlere, kitaplardan aksesuarlara kadar ikinci el ya da vintage birçok malzemeyi barındırıyor. 


Piazza Verdi, Borghetto Flaminio ve Porta Portese bahsi geçen sokak pazarlarından yalnızca birkaçı; üstelik alışveriş yapmanıza da gerek yok, yalnızca pazarlar içinde gezinmiş olmanız bile Roma halkıyla kaynaşmanız, insanları ve çevreyi gözlemlemiş olmanız açısından büyük bir önem taşıyor. 

Eğer kapsamlı bir Roma turu yapacaksanız, neredeyse bir haftalık bir süreye ihtiyacınız olduğunu hatırlatmamız gerek; eğer tatil için 2-3 günlük bir süreye sahipseniz de Roma şehrini henüz gitmeden iyice araştırmanız, özümsemeniz ve kendi çapınızda faydalı bir Roma gezi rehberi oluşturmanız gerekiyor. Daha da güzeli, sizin için tasarlanmış kusursuz bir tur ile bu şehri adım adım, sindire sindire gezebilir ve boş zamanlarınızda gizemli noktaları keşfe çıkabilirsiniz! Red Arena Tur güvencesi ile hazırlanan İtalya turlarına göz atmayı sakın unutmayın.