Paris tadım turu

Paris: Kalbe Giden Yolun Mideden Geçtiği Yer

Mutfağın Sanatla Buluştuğu Paris’e Gastronomi Yolculuğu

Aşk ve şarap denince akla gelen, insanı adeta sarhoşluğa davet eden Paris şehrini, belki kiminiz okudu, kiminiz havasını soludu. Eiffel Kulesi’nden Champs Elysees bulvarına, Louvre Müzesi’nden Notre Dame de Paris’e kadar Paris görülecek yerleri karış karış gezip, hızlıca yaşadınız Paris’i. Kimi zaman hüzünlü bir kitabı, kimi zaman masalsı bir aşk romanını anımsatan bu büyüleyici şehir, kültür ve sanatın can bulduğu bir Fransa durağı olsa da, aslında içinde çok daha fazlasını barındıran bir kent. 

Gerek kasabalarının, gerek birbirinden farklı şehirlerinin her bir köşesinde rastlayabileceğiniz şarap mağazaları ve şaraphaneleri ile Fransa, adeta şarabın, peynirin ve tereyağının başkenti. Şarabın en kaliteli şekilde üretildiği ve tüketildiği bir yerin mutfağı da, hak verirsiniz ki bir o kadar lezzetli oluyor! Fransızlar ise yemek yemeğe bir öğünden çok, bir sanat aktivitesi gibi yaklaşıyor; en iyi sohbetlerin, en eğlenceli dakikaların ve hatta dostluğun merkezine sofra kültürünü oturtuyor.

Fransız mutfağının gelişim noktası ise Napolyon döneminde gelişen aşçılık sanatı. Ünlü Fransız şeflerinin mutfağa olan katkıları, Fransız mutfağını bugün meşhur yapan öğelerden. Genel olarak belli bir mutfak kültürü olan bu ülkenin, aslında her bölgesi sınırsız bir çeşitlilik ve farklılık içeriyor. Champagne bölgesinde sıklıkla tüketilen av etlerinin lezzetini başka bir bölgede bulamaycağınız gibi, deniz kenarında konumlanan Nord Pas de Calais’daki deniz ürünlerinin tadına da başka bir şehirde varamayabilirsiniz. Neyse ki Paris şehri içerdiği gerek Michelin yıldızlı, gerek yerel 5.000’den fazla restoranıyla, Fransa’nın farklı bölgelerinde ün salan tüm lezzetleri bir arada sunuyor. 

Hem Yemekleri Hem Kadehleri Süsleyen Fransız Şaraplarını Tadın

Benoit, Claude Colliot, Au Bourguignon du Marais, Le Voltaire, L’Astrance, L’Atelier de Joel Robuchon gibi daha birçok Michelin yıldızlı restoranın yer aldığı Paris şehrinin kendine has lezzetlerinden biri olan Escargots a la Bourguignonne’nun yanı sıra, beyaz şarap, sarımsak, maydanoz ile harmanlanan midye yemeği Moules Mariniere, et ve soğan ile yapılan Soupe à l’oignon ve kırmızı şarap, soğan, mantar ve horoz ile hazırlanan Coq au Vin mutlaka tadına bakmanız gereken yemekler arasında yer alıyor. Güne bir Fransız gibi hissederek başlamak için ise kahve eşliğinde kruvasan yiyebilir ve günün geri kalanında kızarmış hamur ile yapılan Falafel tatlısını ve Paris’in adeta simgesi haline gelen renkli Makaronları deneyebilirsiniz.

Paris’in ünlü şaraphanelerini gezmeden, damakta ömürlük tat bırakan şaraplarını tatmadan olmaz. Napolyon döneminde açılarak bugünlere kadar gelmeyi başaran Nicolas, hem şarap tadımı yapabileceğiniz, hem de beğendiğiniz tatları ve şarap aksesuarlarını satın alabileceğiniz nostaljik bir mağaza. Dom Pérignon’dan Ruinart’a,  Moët & Chandon’dan Château Mouton Rothschild’a kadar oldukça zengin bir şarap kavı sunan La Grande Epicerie de Paris ise içine girdiğinizde çıkmak istemeyeceğiniz kadar büyük bir tadım ve gastronomi merkezi. Comestibles Et Marchand De Vins, Cellier Saint Paul gibi duraklar da meşhur Fransız yemekleri eşliğinde şarap tadımı yapabileceğiniz şaraphaneler arasında yer alıyor.

“Benim Paris’im” Kitabının Yazarı ile Siz De Kendi Paris’inizi Keşfedin

Paris gibi şarabı ve yemeği geniş bir yelpazede sunan bir şehirde, doğru yerlerde doğru tatlarla buluşmak için kültürel yönünüzü doyurmuş ve kendinizi tamamıyla tadım keşfine ayırmış olmanız şart. Onlarca restoran içinden nerede Boeuf Bourguignon yemeniz, hangi şarap mahzenini gezmeniz ya da iyi bir tatlı için rotanızı hangi yöne çevirmeniz gerektiğini şaşırabilirsiniz. Peki bu tadım turunu, Paris şehrine 20 senesini veren ve gerek sokak aralarından, gerek şaraplarından esinlenerek şehri kendince yorumlayan, “Benim Paris’im” kitabının yazarı ile gezmeye ne dersiniz?

Paris şehrinin bilinen yüzünden ziyade, saklı kalmış ara sokaklarını, insanlarını, mutfağını ve hatta gezilecek ilginç duraklarını en özgün anekdotlarla anlatan Cüneyt Ayral eşliğinde, kentin kapılarını aralayabilir, tatlı rutubet kokusuyla keskin şarap kokusunun ahenkle dans ettiği şarap mahzenlerine inebilir ve Paris’in usta restoranlarında en lezzetli Paris yemeklerini tadabilirsiniz. Yıllarını bir gezgin gibi şehrin daha çok gözden uzak noktalarını keşfetmeye adayan yazar Cüneyt Ayral ile Paris tadım turu hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilir ve Red Arena Tur’un sunduğu bu muhteşem tatil fırsatını yakalayarak unutulmaz deneyimler edinebilirsiniz.