Reims gezilecek yerler

Reims’te Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Durak

Fransa’nın Champagne Ardenne Bölgesi’nde yer alan Reims, ünlü Fransız şampanyalarının üretim noktası olarak dikkat çeken, tarihi bir kent. Geçmişi Roma İmparatorluğu’na deyin uzanan ve ikinci Dünya Şavaşı’nda büyük bir hasara uğrayan bu şehir, günümüzde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan tarihi yapıları, gotik mimarileri ve şampanyanın üretim süreci hakkında bilgi veren mahzenleri ile gezginler için hoş bir deneyim sunuyor. Biz de bu deneyimin bir parçası olmak isteyenler için, mutlaka uğranması gereken 5 önemli destinasyonu derledik!

1. Reims Katedrali


Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Reims Katedrali, birçok Fransa kralının taç giyme törenine ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Dış kısmı 2303 adet heykel ile tamamlanan bu gotik yapı, o dönemin simgelerinden biri olan gül pencereleri, vitraylar ve Ortaçağ figürlerinden oluşan çörtenler ile muhteşem bir görünüme imza atıyor. Eski bir manastırın yerine inşa edilen ve Reims gezilecek yerler listesinde başı çeken bu katedrali mutlaka gezmelisiniz.

2. Porte Mars


32 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğinde olan Porte Mars, ismini Mars tanrıçasına adanan bir tapınaktan alıyor. Reims yerli halkı tarafından Romalılara ithafen inşa edilen yapı, 1543 yılına kadar şehir kapısı olarak kullanılmasıyla biliniyor. Kemerin dış kısmında, tavanında ve geçiş noktalarında yer alan detaylı oymaları incelemek ise size tarihte kısa bir yolculuk yaptıracak!

3. Musée des Beaux-Arts


1794 tarihinde kurulan ve 2012 senesinde yaklaşık 35.000 ziyaretçiye kapılarını açan Reims Güzel Sanatlar Müzesi, heykellere, sanat objelerine, desen çalışmalarına ve Hollanda ile Fransa ekollerinin tablolarına yer veriyor. Hem antik, hem de modern çağ sanat eserlerinin yer aldığı bu müzede, kronolojik ve tematik olarak sıralanan eserleri inceleyebilirsiniz.

4. Foujita Şapeli


Reims görülecek yerler arasında olan diğer bir yapı ise Japon ressam Foujita tarafından tasarlanan Foujita Şapeli. İç kısmında yer alan freskleri ile ünlü olan ve 1992 yılında Fransa’nın tarihi eserleri arasına giren bu tarihi yapıyı görmeden dönmeyin deriz.

5. Pommery


Reims’a kadar gelip de şampanya tatmadan olmaz! Reims’ın en iyi şampanya üreticilerinden biri olan Pommery, sanat galerisine benzetilen mahzenleri, şampanyanın üretim süreci hakkında verdiği detaylı bilgiler ve tadım turu esnasında sunulan leziz şampanyaları ile ziyaretçilerini adeta lezzet dolu bir yolculuğa çıkarıyor.  Pinot Noir, Pinot Meunier ve Chardonnay üzümlerinden yapılan yaklaşık 27 milyon şişe şampanya, Pommery’nin büyük mahzenlerinde ziyaretçilerle buluşuyor. Siz de Pommery’nin muhteşem atmosferine tanıklık edebilir ve şampanya tadımı yapabilirsiniz.

Kültürel bir seyahat yaparken tadım turları da düzenleyebileceğiniz Reims gezisine, seyahat uzmanınız Red Arena Tur ile katılmaya ne dersiniz? Champagne Ardenne Bölgesi’nde gerçekleşecek Fransa tadım turu hakkında buradan daha detaylı bilgi alabilir ve rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz.