Rio de Janeiro gezilecek yerler

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler

Renkli dokusu ve bitmek bilmeyen eğlencesi ile hafızalara kazınan Brezilya’nın ikinci büyük şehri Rio de Janeiro, denize karışan geniş sahilleri ve UNESCO tarafından korunan tabiatı ile görülmeye değer dünya şehirleri arasında bulunuyor. Sıcacık bir iklim, canlı renkler, cıvıl cıvıl sokaklar karşılıyor sizi, bu kent insana adeta dört mevsim yaz hissi yaşatıyor.

“Muteşem Şehir” olarak adlandırılan Rio aynı zamanda devasal bir dans pisti gibi; geçmişten günümüze kadar devam ettirilen samba dansı, bütün Rio halkını şehrin tüm sokaklarında bir araya getiriyor. Dünyanın en büyük karnavalı olan Rio Karnavalı da, samba dansının verdiği o eşsiz coşkuyla şehrin büyülü ambiyansını kusursuz bir şekilde harmanlıyor. Dans, müzik ve kadınından erkeğine kadar futbol ile iç içe neşeli bir Rio halkı; bir de eşsiz bir doğa ise bekleyen sizi, bu ritmik kente ayak basmamak için hiçbir sebebiniz kalmamış demektir.


Rio de Janeiro’da Dünya Miras Listesi’ne girmiş birçok yapı ve doğa harikası bulunmakta. Eğer Rio de Janeiro gezilecek yerler listenizi tamamlamaya zirveden başlamak istiyorsanız, Rio manzarasını gözler önüne seren 710 metre yüksekliğindeki Corcovado Dağı size beklentinizden daha fazlasını sunabilir. Şehrin ve hatta ülkenin sembolü haline gelen Kurtarıcı İsa Heykeli de, Corcovado Dağı’nın en tepesinde yer alıyor. Samimiyeti ifade eden bu 38 metrelik heykel, şehri kucaklayan görüntüsü ve kusursuz tasarımıyla bugün Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasında bulunuyor.


Dağlar ile çevrili Rio’yu bir başka açıdan seyretmek niyetindeyseniz, şehrin diğer bir tabii harikası olan Sugarloaf Tepesi de sizleri unutamayacağınız bir manzara ile buluşturuyor. Bu manzaranın içinde yer alan Copacabana Plajı ise, Rio gezisine mutlaka eklemeniz gereken noktalar arasında yer alıyor. Upuzun bir sahil şeridi ve masmavi bir denizin buluşma noktası olan Copacabana sahili; bir ressamın dahi aynı tabloda tasvir edemeyeceği tüm görüntüleri bir arada sunmasıyla insanı büyülüyor adeta. 


Şehrin diğer bir doğa harikası olan Botanik Bahçeleri de, ev sahipliği yaptığı 6.000 küsür bitki türünün çoğalması gibi güzel bir amaç gütmesinin yanı sıra, insanların muhteşem bir doğayla buluşabileceği; yaşamı anımsatan bir durak olmasıyla öne çıkıyor. Konu “ağaçlar” olduğunda Tijuca Ormanı’nı da es geçmemek lazım; 3200 hektarlık bir yağmur ormanı olan bu alan, çeşitli mağaralar ve çağlayanlar dahil olmak üzere masal gibi bir diyarı temsil ediyor.


Tabiatıyla resmen insanı doyuma ulaştıran Rio de Janeiro, aynı zamanda İmparatorluk Sarayı, Güzel Sanatlar Müzesi ve Candelaria Kilisesi gibi tarihi ve kültürel değerleriyle de dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük stadyumuna da ev sahipliği yapan bu şehre gitmişken, futbol aşığı olsanız da olmasanız da Maracana Stadyumu’nu mutlaka ziyaret edin deriz! Dünyaca ünlü festivali, her biri bir doğa harikası olan durakları, eğlencesi ve gece hayatıyla Brezilya gezilecek yerler arasında başı çeken Rio de Janeiro tüm yönleriyle sizi bekliyor. Rio de Janeiro’ya ne zaman gidilir, nasıl gidilir ve nerede kalır diye düşünmeden; sizler için tasarladığımız turlara katılarak şehri baştan sona keşfedebilirsiniz! Brezilya turlarımıza göz atarak daha fazla bilgi alabilir, hayalinizdeki yolculuğa yerinizi ayırtabilirsiniz.