Roma turu

Roma’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Tarihi Durak

Çeşmeleri, tarihi yapıları ve filmlere konu olan aşkları ile insanı “Roma”ntizme davet eden Roma şehri, Antik Roma dönemine dek uzanan ve o dönemde nasıl inşa edildiklerine dair her ziyaretçisini şaşırtan yapıları ile sizleri keşfetmeye davet ediyor. Roma’ya ayak bastığınız an mutlaka görmeniz, deneyimlemeniz ve tarihi hakkında notlar edinmeniz gereken yapılara gitmeden önce bir göz atın!

1. Piazza Navona


Geçmişte mızrak dövüşlerinin yapıldığı bir arena görevi gören Navona Meydanı, şimdilerde şehrin en canlı bölgelerinden biri olarak biliniyor. Karikatüristlerin, sokak sanatçılarının ve turistlerin yoğun olduğu bu meydanda gezebileceğiniz birçok nokta ve kafeler yer alıyor. Ayrıca Sant Agnese in Agone Kilisesi ve San Luigi dei Francesi Kilisesi’ne kolayca ulaşabileceğiniz Navona Meydanı’nda, Nil, Ganj, Tuna ve Plata nehrinin tanrılarından esinlenerek yapılan Dört Nehir Çeşmesi’ni de görebilirsiniz.

2. Castel Sant Angelo


Tiber Nehri’nin panoramik manzarasına şahit olmanıza olanak tanıyan Kutsal Melek Kalesi, Ortaçağ döneminde papaların ikametgahı ve içlerinde Cem Sultan’ın da bulunduğu esirlerin zindanı görevi görüyordu. Vatikan Sarayı’yla arasında gizli bir geçiş tüneli olan Castel Sant Angelo, günümüzde Ulusal Müze’ye ev sahipliği yapıyor. Salla derne Urne ve Sala Paolina bölümlerine yer veren müzeyi de Roma gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

3. Fontana di Trevi


Çeşmeleri ile ünlü Roma şehrinin en meşhur çeşmelerinden biri de, Aşıklar Çeşmesi olarak da bilinen Fontana di Trevi. Barok tarzda inşa edilmiş bu tarihi çeşmenin yapımı İmparator Agustus dönemine dek uzanıyor. Mitolojik deniz tanrısından, denizkabuğu şeklinde tasarlanan at arabasına kadar her yönüyle deniz teması işlenen Aşıklar Çeşmesi’ne atılan bozuk paralar, efsanelere dayalı farklı anlamlar içeriyor. Kim bilir, belki bu çeşmeye atacağınız birkaç bozuklukla hayatınızın aşkını bulabilirsiniz!

4. Pantheon


Antik Yunan dilinde “tüm Tanrıların tapınağı” anlamına gelen Pantheon, günümüzde nam salmış kimselerin mezar yeri olarak nitelendiriliyor. Antik Roma döneminde inşa edilen bu görkemli yapının, beton kubbesinin çapı 43 metre olmasına rağmen günümüze dek nasıl korunduğu ise hala akıllarda soru işareti oluşturuyor. 

5. Colosseum


MS 72 yılında inşasına başlanan ve MS 80 yılında inşası biten Kolezyum Roma halkı için İmparatorlar tarafından düzenlenen dönem etkinliklerine ev sahipliği yapıyordu. Tiyatro ve canlandırma tadında organize edilen gladyatör dövüşleri, dramalar, taklitler ve bunun yanı sıra infazlar bu arenada düzenleniyordu. Sonraları barınma yeri ve tüccar alanı olarak kullanılan Kolezyum, günümüzde Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasında yer almasıyla dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlıyor. Roma İmparatorluğu dönemine doğru tarihi bir yolculuk yapabileceğiniz Kolezyum’u, Roma turunuza mutlaka dahil etmelisiniz.

Antik Roma hakkında fikirler edinirken, o dönemin tarihi yapılarını birebir görebileceğiniz muhteşem bir Roma tatiline ne dersiniz? Seyahat uzmanınız Red Arena Tur güvencesi ile Roma görülecek yerleri keşfedebileceğiniz Roma turu hakkında buradan daha detaylı bilgi alabilir ve rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz!