San Sebastian gezi rehberi

San Sebastian’da Yerli Gibi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Seyahat Önerisi

Bulunduğu Bask bölgesinde “Donostia” ismiyle anılan San Sebastian, Avrupa’nın en bakir ve şirin şehirlerinden biri. Kumsalları, doğası ve eğlence mekanlarıyla yaz tatili için en uygun rotalardan biri olan San Sebastian’a, hazır yaz tatili için gün sayanlar artmışken kıyısından köşesinden değinmek istedik. Pitoresk doğası ve yerel Bask kültürünü tüm saflığıyla yansıtması ile insanı cezbeden bu sahil kentini daha yakından tanımak için yapabileceğiniz 10 yerli işi önerimize kulak vermeye hazırsanız, başlayalım.

1. Eşsiz tabiatı kucaklayabileceğiniz bir doğa yürüyüşü yapın

San Sebastian ve çevresindeki etkileyici doğayı tecrübe etmenin yolu, tam donanımlı bir doğa yürüyüşünden geçiyor! Bizden size ufak bir tüyo daha; “Camino de Santiago” yolunu takip ederek şehrin kalbine doğrudan ulaşabilirsiniz.

2. İsa Heykeli’ne ev sahipliği yapan Urgull Dağı’nı tırmanın

San Sebastian gezilecek yerler listesinin başında gelen İsa Heykeli, Urgull Dağı’nın tepe noktasında yer alıyor ve birçok turiste füniküler aracılığıyla oraya ulaşmaları tavsiye ediliyor. Klasik tavsiyeleri bir kenara bırakıp heykele kadar yürüyüş yaparak şehri bambaşka açılardan deneyimlemeyi deneyin.

3. Binbir farklı versiyonu olan Pintxos atıştırmalıklarından tadın

San Sebastian’da yaşayan biri için Pintxos yemek, su içmek kadar rutin bir olay; hatta oraya gittiğinizde mutlaka rastgele oturduğunuz bir kafenin Pintxos Bar olduğunu sonradan fark etme deneyimini de yaşayacaksınız; ancak biz yine de San Sebastian’da Pintxos yemeyeni dövdüklerini söyleyerek üzerimizdeki bu yükü azaltmak istedik. 

4. San Sebastian’daki festival tarihlerini takip edin

Gastronomisiyle öne çıkan Bask Ülkesi’nde bir festivale katılmak sadece iyi yemek yemenin değil, aynı zamanda binlerce yıldır bu bölgede yaşayan insanların gelenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmenin de en iyi yollarından biri. Her mevsim şenlik havasında olan San Sebastian festivallerini takip ederek dilediğinize katılabilirsiniz.

5. Şehrin güzel sahillerinde takılın

İspanya’nın en güzel sahillerinden birkaçına sahip olan San Sebastian’a gitmişken, şehrin en popüler plajı olan La Concha’nın, sörfçülerin takıldığı Zurriola Plajı’nın ve Ondarreta Plajı’nın mutlaka tadını çıkarın.

6. Bölgenin yerel şarabı Txakoli’yi tadın

Birçok kişi Bask bölgesinin Tapas’ı olarak bilinen Pintxos atıştırmalığını denemek için San Sebastian'a gitse de, Sidra ve Txakoli gibi bazı tipik içecekleri tatmayı unutuyor. Bu şehirdeyken kendinizi yerel kültüre daha fazla sokmak istiyorsanız, Bask yöresinde ve çevresinde yetiştirilen üzümlerden yapılma kuru, beyaz bir şarap olan Txakoli’yi denemeniz şart deriz.

7. Eğlencenin tadını Parte Vieja’da çıkarın

Beyoğlu Asmalımescit’in San Sebastian’daki yansıması olarak tanımlayabileceğimiz Parte Vieja’da çok sayıda bar ve eğlence mekanı bulunuyor. Hangi bara gideceğinize karar vermeden önce yerel halka danışmayı unutmayın; böylece Bask halkının parti anlayışına turistlerden uzak bir noktada tanık olabilirsiniz. Bölgenin yerel bar içkilerinden "Calimocho" ya da "Caña” sipariş ettikten sonra, artık saf bir San Sebastian’lı olduğunuzdan kimse şüphe duymayacak.

8. Real Sociedad’ı birebir seyredin

İspanya futbolla iç içe bir ülke ve her ne kadar Bask bölgesi, ayrı bir ülkeymiş gibi kabul edilse de, söz konusu La Liga olduğunda, San Sebastian’da da Real Sociedad sesleri yükseliyor. Şehre gittiğiniz dönemde eğer Bilbao ile derbi maçına ya da Barcelona ve Madrid gibi futbol devi takımların maçlarına denk gelirseniz, Anoeta Stadyumu’nda bir koltuk seçin deriz. Ardından BJK Çarşı grubu edasıyla Parte Vieja’ya gidip kutlama yapan halkın içine bir güzel karıştınız mı, oturma belgesi almanıza ramak kalmış demektir.

9. Igueldo Dağı’nda gün batımını seyre dalın

San Sebastian’ın popüler cazibe merkezlerinden biri olan Igueldo Dağı, özellikle güneşli günlerde, muhteşem bir manzarayı ve fotoğraf için en ideal ortamı kaçırmak istemeyenler için San Sebastian gezisine eklenmesi gereken bir durak. Hatta gün doğumlarının kutsallığına inananlardansanız, güneş doğarken yakalayabileceğiniz manzaraları yaşamanız gerek diyor, sinsice köşemize çekiliyoruz.

10. Cider House denen şarap evlerini ziyaret edin

Hem Bask kültürünün bir parçası olan elma şaraplarının tadına bakabileceğiniz, hem de Txuleta, Cod ya da Membrillo gibi leziz Bask yemeklerini tadabileceğiniz Cider House’larda mutlaka vakit geçirin. Kaldı ki gurme gezginlerin yeni tatları denemek adına devrialem yapabilitesini hesaba katarak hazırladığımız Bask tadım turumuza katılarak, lezzet denince akla gelen en popüler restoran ve şarap evlerine ayak basmanız mümkün. 

Salud!