tadım turları

Tadım Turu Yapabileceğiniz En Lezzetli 5 Avrupa Şehri

 Bir bölgeyi, bir kültürü tanımak istiyorsanız mutlaka mutfağına da göz atın deriz! Kendine has mutfakları ve içki kültürleri ile damak şöleni yaşatan Avrupa şehirlerinde lezzet dolu bir yolculuğa çıkmanın tam zamanı. Damağına düşkün gezginler için unutulmaz deneyimler sunan en iyi Avrupa şehirlerini sizler için derledik.

1. Toskana / İtalya

Yemyeşil vadileri ile görenleri büyüleyen Toskana Bölgesi, olağanüstü lezzetlere yer verdiği mutfağını da verimli topraklarına borçlu. Riboletta çorbasından Pappa col Pomodoro yemeğine, Pici ve Papardella makarnasına kadar daha milyonlarca farklı yöresel lezzete yer veren Toskana mutfağı, aynı zamanda Chianti, Super Tuscan ve Vino Nobile gibi Toskana şaraplarına da yer veriyor. İtalya’nın midesinde gerçek bir damak şöleni yaşamak isteyenler için kesinlikle gidilmesi gereken bir rota!
     
2. Bask Bölgesi / İspanya

Bir liman kenti olan Bask Bölgesi,  İspanya yemeklerini kendince yorumlayarak yenilikçi bir anlayış sergileyen mutfağı ile nam salıyor. Topraklarında yetişen üzümün yemeklere eşlik ettiği Bask Bölgesi’nde, Bilbao’dan San Sebastian’a kadar doyasıya gezebilir ve özellikle şarap kültürünüze yenilerini ekleyebilirsiniz.

3. Edinburgh / İngiltere

Geleneksel yönünü bozmadan bugünlere dek gelmeyi başarmış olan Edinburgh şehri, dünyadaki en iyi viski rezervine sahip olmasıyla dikkat çekiyor ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlayarak viskinin yapım süreci hakkında fikirler veriyor. Eğer bir viski tutkunuysanız, Michelin Yıldızlı Tom Kitchin’da viski tadımı yapmadan dönmeyin deriz!

4. Burgonya Bölgesi / Fransa

Şarap festivalleri ile ünlü olan Burgonya Bölgesi, hem geleneksel mutfağı, hem de başta Pinot Noir üzümü olmak üzere, toprağında yetişerek şaraba dönüşen üzümleri ile ziyaretçilerine muhteşem bir tadım turu vadediyor.  Tecrübe kokan şarap mahzenlerinden, deneyimli şeflerin yer aldığı restoranlara kadar, burayı adeta bir lezzet durağı yapan hünerli yönleriyle tanışabilirsiniz.

5. Epernay-Reims / Fransa

Şarap ve şampanyanın anavatanı olan Epernay ve Reims, gezeceğiniz üzüm bağları, şarap mahzenleri ve doğasıyla size muhteşem deneyimler kazandırabilir. Fransız mutfağının farklı yorumlarını da tadacağınız bu iki şehrin yerel lezzetlerini tatmayı unutmayın.

Keşfetmek istediğiniz lezzet şehrini seçerek, seyahat uzmanınız Red Arena Tur ile sıra dışı bir tadım ve gastronomi turu düzenlemeye ne dersiniz? Gurme turları hakkında buradan daha detaylı bilgi alabilir ve rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz.