Floransa gezi rehberi

Toskana Bölgesi'nde Bir Açık Hava Müzesi; Floransa

Gastronomi merkezi Toskana’nın başkentliğini yapan Floransa, adını dünya tarihine Rönesans’ın doğduğu şehir olarak yazdırıyor. Geçmişten bugüne kültür ve sanat alanındaki gelişmişliği ile öne çıkan bu şehir, hem Medici Ailesinin kente hakim olduğu dönemde, hem de Rönesans ile beraber yaşadığı görkemli günlerin ihtişamını bugün Floransa gezilecek yerlerin tümünde yansıtıyor. Resim ve heykelcilik gibi sanatsal çalışmalar ve koleksiyonlar üzerinde görülen Rönesans etkileri, şehrin mimarisi üzerinde de kendini gösteriyor. Taş ve mermerin yoğun olarak kullanıldığı Rönesans üslubuna uygun mimariler ve bu mimarilerin üzerindeki tanrının kusursuzluğunu simgeleyen daire şekilleri ve kubbeler, günümüzde çok güzel görüntülere sahne oluyor. Leonardo da Vinci, Botticelli, Michelangelo ve Dante Alighieri gibi sanatçılar ise Floransa’nın bugünkü tarihi mirasına katkıda bulunan isimler arasında bulunuyor.


Arno Nehri kıyısında konumlanan bu eşsiz Avrupa şehri, büyüleyici atmosferini ve sanatsal dokusunu kültürel yapıları ile tamamlıyor. Mimar Giorgio Vasari tarafından tasarlanan ve Arno Nehri’ne açılan Uffizi Galerisi, Medici Ailesi’ne ait sanat koleksiyonlarına ve İtalyan sanatçıların nadide eserlerine yer vermesiyle Floransa’nın eşsiz galeri/müzeleri arasındaki yerini koruyor. Floransa gezisine mutlaka eklemeniz gereken gotik üsluptaki Floransa Katedrali; Elementler, Zambaklar ve Leylaklar Odası gibi bölmeleri ve 94 metre yüksekliği ile görenleri büyüleyen Vecchio Sarayı, bir kültür ve sanat şehri olan Floransa’nın kültürel zenginliğini gözler önüne seren Accademia Floransa Güzel Sanatlar Okulu ve Rossini, Michelangelo, Galileo, Machiavelli gibi İtalyan sanatçıların gömülü olduğu Santa Croce Bazilikası gibi duraklar, Floransa gezi rehberi listelerinin daima başında yer alan eşsiz destinasyonlar arasında bulunuyor.


Sıcacık yaz aylarını ve sert geçmeyen kış aylarını muhteşem festivalleri ile harmanlayan bu şehir, her mevsim ayrı bir ambiyansa sahip. Aynı zamanda ülkenin gurme şehri olarak Toskana’nın büyüleyici lezzetlerini de tatmanıza olanak tanıyan Floransa, gerek kültürel ve sanatsal, gerekse gastronomik anlamda tüm ziyaretçilerini doyuma ulaştırıyor. Siz de İtalya’nın kuzeyinde yer alan, sanatın ve sanatçıların şehri Floransa’da unutulmaz bir yurt dışı tatili yapmak istiyorsanız, sizler için tasarladığımız İtalya turlarına göz atabilir ve kendinize şimdiden güzel bir seyahat planlayabilirsiniz!

Dilerseniz İtalyan mutfağının bölgeye has dokunuşlar ile harmanlandığı Toskana mutfağını, şaraplarını ve daha fazlasını keşfetmek için Toskana tadım ve gastronomi turumuza da göz atabilirsiniz.