Toskana turları

Toskana’da Keşfedilmeyi Bekleyen Birbirinden Mistik 5 Tarihi Kasaba

İtalya’nın hem gastronomi merkezi, hem de tarihi bölgesi olan Toskana’da birçok büyüleyici şehir olduğu kadar, görülmeye değer sayısız kasaba bulunuyor. Üstelik bu kasabalar, İtalyan yerlileri ve onların yaşayışlarına anlam katan gelenekleri ve kültürleri en saf haliyle tanıyabilmenize olanak tanıyor. Eğer geniş çaplı bir Toskana turuna çıkmadan evvel, popüler şehirlerin yanı sıra, İtalya’nın saklı bahçeleri hakkında da fikir edinmek istiyorsanız, işte bölgenin en etkileyici 5 kasabası…

1. Radda in Chianti


Yeşilin hiç görmediğiniz tonlarına tanık olabileceğiniz Radda in Chianti kasabasında, tepelerden vadilere ve hatta üzüm bağlarına kadar birçok detay, insana adeta ünlü çizgi film karakteri Heidi gibi hissettiriyor. Bu tepelere kiremit çatılı tarihi evler eşlik etmekte; ayrıca bölgenin bağlarında yetişen üzümler leziz Chianti şaraplarının özünü oluşturuyor. Ömrünüze hiç yoktan birkaç sene ekleyecek kadar huzurlu ve hayat dolu olan bir tarihi kasabada hem şarap tadım turu yapabilir, hem de doğayla iç içe bir tatil geçirebilirsiniz.

2. San Gimignano


Toskana Bölgesi’nin UNESCO tarafından koruma altına alınmış ve en bilinen kasabası San Gimignano, 12. yüzyılda inşa edilmesine rağmen hala ayakta kalmayı başarabilmiş 14 kalesi, pitoresk manzarası, leziz dondurmaları ve Toskana şaraplarına hayat veren yemyeşil üzüm bağları ile Toskana tadım turlarının vazgeçilmez rotası olarak karşımıza çıkıyor. Bütünüyle damak kültürünü geliştirmek isteyen gurme gezginler için biçilmiş kaftan görevi gören San Gimignano’yu gezerken, siz de herkes gibi yalnızca tatmaya değil, aynı zamanda keşfetmeye doyamayacaksınız!

3. Volterra


Floransa şehrinin yalnızca 50 km uzağında, San Gimignano’nun güneydoğusunda yer alan Volterra kasabası, tarihi bölgelerin kokusunu içine çekmek için doğmuş gezginler için Toskana gezilecek yerlerin başında geliyor desek doğru olur. Surlarla çevrili bu kasabada bulunan Antik Roma tiyatrosu, Rönesans üslubuyla inşa edilmiş ve bir kısmı halen yerli halkı tarafından ev olarak kullanılan yapılar, daracık sokaklar ve Etrüsk kalıntıları bu kasabayı özel kılan detaylardan yalnızca birkaçı. Bir fotoğraf makineniz ve rahat bir ayakkabınız varsa, bu tarihi bölgeyi gezerken hayata farklı bir açıdan bakabilirsiniz.

4. Montepulciano


Bölgenin en dikkat çekici manzarasına sahip kasabalarından biri şüphesiz ki Montepulciano. Umbria sınırına yakın bir yerde, tepede konumlanan bu göz alıcı yerleşke, aynı zamanda ünlü kırmızı şarap Vino Nobile di Montepulciano’nın ana vatanı olarak karşımıza çıkıyor. Toskana turunuza dahil etmekten pişmanlık duymayacağınız bu köklü kasaba, iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelen 16. yüzyıl eserleri, harikalar diyarını andıran üzüm bağları ve bir şarap bölgesi olmasıyla dikkat çekiyor. 

5. Montalcino


Toskana’da şarap üretimi neden bu kadar yaygın diye içinizden geçiriyor olabilirsiniz; sanıyoruz ki yine bir tepe üzerinde yer alan Montalcino kasabası, size ufak bir tüyo verebilir! Bağcılığa ve tarıma elverişli, adeta özenilerek yaratılmış bir coğrafya olarak karşımıza çıkan Toskana’nın bu kasabası, şarap üretiminin yanı sıra tarihi zenginliğiyle de öne çıkıyor. Etrüsklere değin uzanan yaşam belirtileri ve halen bir Orta çağ kasabasından farklı olan görüntüsü, Montalcino köyünü ziyaret eden tüm gezginlere bir dönem karakteri gibi hissettirmeye yetiyor.

Her biri davetkar olan bu tarihi köyleri; yörelere has şarapları, yemekleri ve tarihsel dokuyu bir seferde keşfetmek muhteşem olmaz mıydı? Sizin için hazırladığımız uzun soluklu Toskana tadım ve gastornomi turu sayesinde, farklı destinasyonlarda vakit geçirebileceğiniz kültürel bir seyahat sizleri bekliyor. Tur tarihleri, detayları ve fiyatlar hakkında buradan bilgi edinebilir, bize ulaşarak rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.