Toskana tadım turu

Toskana’nın En Leziz 5 Gurme Restoranı

Orta İtalya’nın yemyeşil manzarası, vadileri ve üzüm bağları ile ünlü bölgesi Toskana, gerek yöresel mutfağı gerekse leziz şarapları ile nam salmış bir gastronomi merkezi olmasıyla dikkat çekiyor. Aslında oldukça “basit” olarak nitelendirilebilecek Toskana mutfağını özel yapan detay ise, yemeklerde kullanılan baharatların ve sebzelerin az önce toplanıp yemeğinizle buluştuğu izlenimi yaratacak kadar taze olmasına dayanıyor.

Davide Scabin, Massimiliano Alajmo, Massimo Bottura, Carlo Cracco ve Alessandro Borghese gibi profesyonel İtalyan şefler, aslında bu toprakların kökeninde gurmelik olduğunu kanıtlar nitelikte. Tecrübeli ellerin yarattığı muhteşem bir sunumun, bir kadeh Toskana şarabının ve Orta çağ mimarilerine ev sahipliği yapan o yemyeşil manzaranın hayali sizin de içinizi kıpır kıpır ediyorsa, gelin bölgenin lezzetiyle nam salmış restoranlarına birlikte sanal bir Toskana tadım turu yapalım!

1. Bottega Baracchi / Cortona


Gurme turlarının vazgeçilmez adresi Bottega Baracchi oldukça estetik bir restoran ve İtalya’nın en büyük dördüncü gölü olan Trasimeno Gölü’nün ve Toskana’nın eşsiz manzarası karşısında unutamayacağınız tatlar ile buluşmanıza olanak tanıyor. Mekanın en dikkat çeken noktalarından biri ise merdivenleri; her bir basamağında yazan üzüm çeşiterinden esinlenerek, İtalyan mutfağının meşhur başlangıçlarından Carpaccio’nun yanında içeceğiniz şarabı seçebilir ve bu şık ortamın keyfini çıkarabiliriniz.

Adres:    Via Nazionale, 78, 52044 Cortona
Telefon: +39 0575 613874

2. La Bottega del 30 / Castelnuovo Berardenga


Michelin yıldızlı bu restoran her ne kadar ufak olsa da, muhteşem bir Toskana manzarasına ve ünlü Fransız şef Helen Stoquelet’e ev sahipliği yapıyor. Üzüm bağlarına ve eşsiz bir gün batımına karşı şarabınızı yudumlayabileceğiniz La Bottega del 30’da gurme tatlar ile buluşabilir; şefin kendi kültürünü İtalyan vurgular ile harmanlayışına şahit olabilirsiniz.

Adres: Via di Santa Caterina, 2, 53019 Castelnuovo Berardenga
Telefon: +39 0577 359226

3. Ristorante di Poggio Antico / Montalcino


Bir İtalyan restoranından daha güzel bir şey varsa, o da şarap mahzeni olan bir İtalyan restoranıdır! Üzüm bağları ve o bağlarda yetişen üzümlerin tat verdiği şarapları ile ünlü Montalcino, geleneksel yemeklerden oluşan mevimsel menüye sahip bu restorana ev sahipliği yapıyor. Tarihi bir mimarisi olan Ristorante di Poggio Antico’nun eşsiz deniz manzarasına karşı, bir şarap eşliğinde tadım menülerinin lezzetine bir bir bakmak ise ayrı bir deneyim.

Adres: 53024, Montalcino
Telefon: +39 0577 849200

4. Le Logge Del Vignola / Montepulciano


Bazı mekanlar vardır, bir taraftan küçük, şirin bir meyhanede, bir taraftan dünyanın en lüks yerinde gibi hissettirir insana. İşte Montepulciano’da bulunan Le Logge Del Vignola da mütevazi ambiyansı ve yerel lezzetler ile dolu geniş menüsüyle tam da bu hissi yaşatıyor. Toskana’da ne yenir diye düşünüyorsanız, geleneksel lezzetleri tadabileceğiniz bu restorana uğrayın deriz!

Adres: Via dell'Erbe, 6, 53045, Montepulciano
Telefon: +39 0578 717290

5. La Taverna Di Moranda / Monticchiello


Küçük taş bir bina, içinizi ısıtan bir şömine, sıcacık bir ambiyans ve aile ortamıyla bir restorandan çok daha fazlasını sunan La Taverna Di Moranda, özellikle makarna çeşitleri ve sebzeli yemekleri ile Toskana’ya yakışır bir deneyim yaşatıyor. İtalyan şef Massimo Massimo ve eşinin muhteşem sunumları karşısında hem damak şöleni yaşayacak, hem de İtalyan kültürünü tüm saflığıyla göreceksiniz.

Adres:    Via di Mezzo, 17, 53026 Monticchiello
Telefon: +39 0578 755145

Toskana, oldukça geniş bir gastronomi bölgesi olmasıyla hem İtalyan hem de dünya mutfağı açısından daha birçok alternatif sunuyor. Geleneksel ve modern tatlarla buluşurken doyasıya gezeceğiniz, şarap tadım turları yapıp mahzenleri gezeceğiniz Toskana gastronomi turları için buraya göz atarak bizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bon Apetit!