Toskana gezi rehberi

Toskana’ya Dair Gastronomik Rehber

İtalya’nın gastronomi merkezi Toskana’da “iyi yemek” her zaman önceliklidir. Restoranlardan barlara kadar her yer başarılı bir mutfak anlayışına sahiptir; hatta bu bir gurur meselesidir. İnsanlar kimi zaman ne yediği üzerine kafa yormadan yemek yerler. Ancak Toskana Bölgesi; taptaze ürünleri, leziz yemekleri ve rakipsiz mutfağı ile insana ne yediği üzerine düşündürtecek güce sahiptir. Eğer lezzetin anavatanına doğru bir yolculuğa çıkmayı planlıyorsanız, rehber niteliğindeki bu öneriler ufkunuzu açabilir.

Toskana’nın sızma zeytinyağının nasıl üretildiğini keşfedin


Floransa'nın şehir merkezinin hemen dışındaki Fiesole tepelerinde bulunan Fattoria di Maiano, 300 hektarlık zeytin bahçeleri ile çevrili, görkemli bir çiftlik. Aynı zamanda geçmişte Michelangelo ve Leonardo da Vinci'nin gözde mekanı olarak da bilinen bu yağ fabrikasının bulunduğu alanda, yağ üretiminin ince sanatını öğrenebilirsiniz. Diğer yandan sızma zeytinyağının tadına bakıp satın da alabileceğiniz bu çiftliğin, meyve ve botanik bahçelerini gezmeden, başarılı bir Toskana turu yapmış sayılmazsınız, bizden söylemesi.

Toskana tarzı pişirme yöntemlerini öğrenin


Florence's Farmers' Market, birinci sınıf yemeklere tat veren, taze ve yerel kaynaklı her türlü malzemeyi sunan ünlü bir pazar yeri. Toskana gezilecek yerler arasına eklemeniz gereken bu pazarda çok çeşitli tatlar ve kokular ile karşılaştığınızda, ne alacağınızı ve satın aldığınızda ne yapacağınızı bilmeniz zor olabilir. Dolayısıyla, ünlü bir yerel şefin başı çektiği bir İtalyan yemek dersi alarak mutfak kültürünüze bir yenisini daha ekleyebilirsiniz! Bizimle birlikte çıkacağınız leziz bir Toskana yolculuğu esnasında, Silvia Baracchi ile Cooking Class deneyimi edineceğinizi hatırlatmamız gerek!

Meşhur Toskana şaraplarını yerinde tadın


Toskana’nın yuvarlak tepelerinde kurulmuş şirin köyler ve bitmek bilmeyen şarap bölgeleri, hem tarihi korunmuş Orta çağ kasabalarında gezinmek hem de şarap tadımı yapmak için sınırsız bir olanak sunar. Şarap imalathaneleri ile dolu olan Chianti şehrinin yanı sıra; San Gimignano, Montepulciano ve Montalcino kasabaları rehberli bir Toskana şarap turu yapmak için oldukça idealdir. Bölgenin yerel şaraplarını, üzüm bağları ile dolu bu rotalarda tatmak, tarihi mahzenlerde yer altının derinliklerine doğru inmek ve aynı zamanda eşsiz manzaralara tanık olmak Toskana gezisini mükemmele ulaştırmak için yeter de artar bile!

Farkını hissettiren Toskana yemeklerini deneyin


İtalyan mutfağı, dünyanın her köşesinde iyi bilinir ve genellikle ziyaretçileri Toskana’ya getiren nedenlerden biri de tadım yapma hevesidir. Toskana’nın her ili, çok seçkin spesiyellere ve kendine has mutfaklara sahip olmasına rağmen, Toskana yemeklerinin büyük çoğunluğu kolaylıkla karakterize edilebilir. Toskana yemekleri sık sık zeytinyağı ile hazırlanır ve baklagiller, taze sebzeler, otlar ve makarna çeşitleri çoğunlukla bu mutfağın başrolleridir. Ayrıca dünyanın diğer şarap üretim bölgelerinde de olduğu gibi, Toskana şarapları, yerel yemeklerin lezzetiyle eşleşecek şekilde evrimleşmiş gibidir. Üzümlü Focaccia, Porcini mantarı, Bistecca alla Fiorentina, Porchetta ve Prosciutto gibi yerel lezzetleri tadarak damak şöleni yaşayabilirsiniz.

Şimdi, mideniz kadar aklınızı da çelmenin zamanı geldi; Toskana tadım ve gastronomi turu ile yıllardır gurmeleri İtalya’nın en bereketli topraklarına götüren Red Arena Tur, uzun süredir aradığınız iştah açıcı deneyimler ile sizleri buluşturuyor. Üzüm bağlarından Orta çağ dönemi izleri taşıyan kasabalara kadar uzanan bir yolculuk, meşhur Toskana şaraplarının tadımı, rehberli şehir turları ve ünlü şef Silvia Baracchi ile yemek yapma tecrübesi, Toskana tadım turu boyunca  sizleri bekliyor!