Toskana Michelin yıldızlı restoranlar

Toskano Bölgesi Michelin Yıldızlı Restoranlar

Floransa, Pisa, Lucca, Siena, ve Grosetto gibi daha birçok şehre ev sahipliği yapan Toskana bölgesi, hem pitoresk güzelliğini, hem de dillere destan mutfağını coğrafi konumuna borçlu diyebiliriz. Tyrrhenian Denizi’nden başlayarak Apenin Dağları’na kadar uzanan Toskana’da gerek dağları ve denizleri oluşturan yüzey şekillerine, gerekse yumuşak iklimine bağlı olarak tarım ve hayvancılık gelişmiş düzeyde yapılıyor. Dolayısıyla doğallığın ve tazeliğin hakim olduğu Toskana mutfağı, olağanüstü İtalyan yemeklerinin ve şaraplarının merkezi olarak kabul ediliyor.

Her bir şehrinde Rönesans döneminin izlerini taşıyan Toskana bölgesinde tarihi bir yolculuğa çıkmanın en etkileyici yanı ise, ayak bastığınız her kentten damağınızda kalan farklı bir tat, farklı bir lezzet ile ayrılmak. Bölgeye has Sangiovese ve Trebbiano üzümlerinden yapılma şaraplar, Ribolitta çorbası, Bistecca alla Fiorentina yemeği, Papardelle makarnası ya da Arista rostosu Toskana’yı Toskana yapan lezzetlerden. Bölgede yer alan Michelin yıldızlı restoranlar da, Toskana mutfağının özgünlüğü ve zenginliği hakkında ince tüyolar veriyor. 

1. Enoteca Pinchiorri / 3 Michelin yıldızı


15. yüzyıl eseri olan Palazzo Ciofilacometti’nin zemin katında yer alan Enoteca Pinchiorri, menüdeki her bir yemekle farklı bir uyum yakalayan 80.000’den fazla şarabı ile tam bir gurme destinasyonu. Toskana yemeklerini Fransız mutfağı ile harmanlayan bu şık restoranın sunumlarında, modern ve klasik tarzın müthiş dengesi ile karşılaşabilirsiniz.

Adres: Via Ghibellina, 87, 50122 Firenze, İtalya
Telefon: +39 055 242757

2. Arnolfo / 2 Michelin yıldızı 


Yetenekli Fransız şeflerinin tipik Toskana lezzetlerini yaratıcılıkları ile yorumladıkları Arnolfo’da, özellikle şarap sosunda güvercin, Ribolitta çorbası ve tatlılar hakkı verilerek hazırlanıyor. Terasında panoramik bir manzaraya şahitlik edebileceğiniz bu restoranda geleneksel Toskana tatları ile buluşmadan dönmeyin deriz.

Adres: Via XX Settembre, 50-52, 53034 Colle di Val d'Elsa SI, İtalya
Telefon: +39 0577 920549

3. Piccolo Principe / 2 Michelin yıldızı


Grand Otel’in bünyesinde yer alan Piccolo Principe, namıdiğer Küçük Prens, yaratıcı tarifleri ve aroması damakta kalan eşsiz şarapları ile gurme gezginlere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Mükemmel bir servisin ve şık bir ambiyansın yanı sıra, rahat ve samimi bir ortama da sahip olan Piccolo Principe’de farklı Toskana yemeklerini deneyebilirsiniz.

Adres: Piazza Puccini 1, 55049 Viareggio LU, İtalya
Telefon: +39 0584 401 8622

4. Bracali / 2 Michelin yıldızı


Bir aile restoranı olan Bracali, küçük ve mütevazı bir köy olan Massa Marittima’ya göre oldukça başarılı bir mutfağa sahip. İki kardeş tarafından işletilen bu şirin mi şirin restoranın özgün ve yenilikçi mutfağında geleneksel tatları şık bir hizmetle deneyimleyebilirsiniz.

Adres: Via di Perolla, 2/4, Massa Marittima GR, İtalya
Telefon: +39 0566 902318

5. Caino / 2 Michelin yıldızı


Kendine has tarzı, rengi, kokusu ve tatları ile Caino, şefin kendi tarzını mevsim lezzetleri ile birleştirmesiyle ünlü. Valeria ve Maurizio çiftinin işlettiği bu restoran aynı zamanda, kendi üretimleri de dahil olmak üzere yaklaşık 20.000 şişe şaraba ev sahipliği yapan bir şarap mahzenine de sahip. Toskana’nın büyülü topraklarından deneyimli şefin elinde şekillenerek sofranıza gelen cesur tatları, bu büyüleyici ve zarif restoranda tatmanızı öneriyoruz.

Adres: Via della Chiesa, 4, 58050 Montemeran GR, İtalya
Telefon: +39 0564 602817

İtalyan mutfağının tanıdık ve keşfedilmemiş tatları ile buluşacağınız deneyim dolu bir Toskana gezisi için kemerleri bağlayın! Pisa şehrinden Montepulciano’ya, Siena’dan San Gimignano’ya kadar damak şöleni yaşayacağınız bir Toskana turu için buradan daha fazla bilgi alabilir ve seyahat uzmanınız Red Arena Tur’dan rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz.