Verona gezi rehberi

Verona Gezilecek Yerler

İtalya’nın Veneto bölgesinde konumlanan Verona, bütünüyle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bir kent ve adeta canlı bir ansiklopediyi andırıyor. Ev sahipliği yaptığı Roma dönemi yapıları ve Orta Çağ eserleri ile sizi tarihte sürükleyecek olan bu kent, aynı zamanda yeşille mavinin birbirine karıştığı denizi, el değmemiş tarihi evleri, park ve bahçeleri ile saygı duyulacak bir güzelliği temsil ediyor. Eğer gitmeyi planladığınız yer burasıysa, sayfalarca yazılmış bir Verona gezi rehberine ihtiyacınız yok; burayı keşfetmek için size lazım olan tek şey yürümekten bıkmayacak ayaklar, kaybolmaktan zevk alan bir ruh ve biraz da şehrin tarihi dokusu, önemli durakları hakkında ufak bir cep bilgisi… 

Verona’yı anlamak istiyorsanız, yola onun geçmişiyle yüzleşeceğiniz noktalardan başlamanız gerekebilir; çünkü Avrupa’nın bu tarihi kentinde varlığını dün gibi koruyan köklü bir geçmiş bulunmakta ve Verona’nın geleceğini de, beraberinde getirdiği bu tarihi kırıntılar besliyor. Antik Roma kalıntıları, Orta Çağ eserleri ve günümüzün kültür-sanat durakları olarak üç kısma ayırabileceğimiz Verona gezilecek yerler listesini tamamlamak ise sadece sizin merakınıza kalmış. 


Dikey kesişen sokaklara sahip bu şehrin Antik Roma dönemindeki şehir planlamasına tamamen uygun olarak tasarlanmış olması, Antik Roma döneminin Verona’sı ile ilgili bilmeniz gereken en önemli detay desek doğru olur. Roma üslubuyla inşa edilmiş in, namıdiğer Taş Duvarlı Köprü, yüzyıllardır üzerinde durduğu Adige Irmağı ile müthiş bir görüntüye imza atıyor. Antik şehrin Via Sacra isimli kutsal yoluna açılan Porta Borsari isimli sur kapısı ve bir diğeri Porta Leoni de Antik Roma döneminin mimari anlayışını tam anlamıyla yansıtıyor. Corso Cavour’da bulunan zafer takı Arco di Gavi, gladyatörlerin gösterilerine sahne olan Arena, Roma Tiyatrosu, Erbe Meydanı ve Santa Apostoli Kilisesi de Verona gezisi boyunca tanık olabileceğiniz dönem kalıntıları arasında bulunuyor.


Geç Orta Çağ zamanında yapılan mimarilerde ise Romanesk üslubun etkilerini net bir şekilde görmeniz mümkün. Duvar freskleri, süslü tavanı ve 71 metreye ulaşan yüksekliği ile ihtişamını dün gibi koruyan San Zeno Maggiore Bazilikası ve Santa Maria Antica Kilisesi bu üslubun en iyi örneklerinden. Romanesk üsluba uygun yapılmasına rağmen, restore edildiği 15. yüzyılın mimari anlayışını yansıtan Verona Katedrali’nde dahi bir miktar 1100’lü yılların etkisini görmek mümkün ve Sant’Anastasia ile San Lorenzo Bazilikası yine önemli Orta Çağ yapıları olarak muhteşem mimarileri ile tarih meraklılarını büyülüyor.


Verona turunu biraz romantizm ile birleştirmek isteyen bir sanat severseniz, Shakespeare’in “Romeo & Juliet” adlı eserine ithafen yapılan Juliet’in evi, mutlaka gezinizin bir kısmını çalmalı. Ev sahipliği yaptığı heykeller ve resimler ile sizi kayda değer bir sanat koleksiyonuyla buluşturan Castelvecchio Müzesi ve arkeolojik kalıntılara merakı olanlar için cennet görevi gören Doğa Tarihi Müzesi, soluksuz tamamlamak isteyeceğiniz bu macera dolu turunuzda yer etmesi gereken kültürel duraklar arasında bulunuyor. Eğer artık Verona için kendinizi hazır hissediyorsanız, bizimle birlikte bu şehrin de dahil olduğu uzun soluklu bir tura çıkmaya ne dersiniz? Yaz aylarında bir başka olan İtalya'da unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamak için İtalya turlarımıza göz atmayı sakın unutmayın.