Yurt dışı konaklama

Yurt Dışı Konaklama Sorununa Kreatif Çözümler Sunan 5 Uygulama

Yurt dışı tatiline gitmeden önce en çok kafa yorduğumuz konulardan biri nerede konaklayacağımız ve hem kalacağımız yerin şartları, hem lokasyon, hem de fiyat/performans gibi detaylar tercihlerimizi yönlendiriyor. Özellikle seyahat kavramına dair değişen birçok şey var; bunlardan biri de “ne kadar çok paran varsa o kadar lüks bir tatil yapmalısın” algısı. Artık insanlar ne olursa olsun salaş, dokusu bozulmamış; doğallık kavramına en yakın yerleri keşfetmeye doyamıyor ve gittikleri yerde bir turist gibi gezselerde, bir yerli gibi hissetmek istiyorlar.

Gittiğiniz herhangi bir ülkede yabancılık çekmek istemiyorsanız, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir konaklama şeklini tercih etmekle başlayabilirsiniz. Yakın zamanda Türkiye’deki faaliyetlerini durduran Booking.com hazır gündemi alt üst etmişken, gelin biz de kafası Booking.com’dan biraz daha farklı çalışan yeni nesil konaklama sitelerine bir göz atalım!

1. Airbnb


Son birkaç yıldır yenilikleri seven seyahat tutkunları tarafından sıklıkla tercih edilen Airbnb, farklı şehirlerden yüzlerce oda teklifleri sunmakta. Yere, konuma ve hizmete göre değişken fiyatlar, çoğu zaman otellerden çok daha ekonomik olabiliyor. Örneğin Amalfi Kıyıları’nda konaklayacaksınız ve Güney İtalya sahilinin muhteşem manzarasına şahit olacağınız bir oda kiralamak istiyorsunuz; hemen şuraya tıklayarak gideceğiniz konumdaki konaklama seçeneklerine göz atabilir, beğendiğiniz evde daha önce kalmış olan kişilerin deneyimlerini okuyabilir ve ev sahibi ile anında iletişime geçebilirsiniz.

2. Guest House


Gittiğiniz şehrin yerlisi, hatta daha da öte bir ailenin bireyi gibi hissetmek istiyorsanız guest house tam olarak aradığınız şey! Sizi ağırlamak için can atan bir aile odasını ya da komple evini sizin için kiralıyor. Bu konaklama şeklinin iki güzel yanı var; birincisi eğer birkaç arkadaş ya da aile ile seyahat ediyorsanız guest house sayesinde yurt dışında bir eviniz sizi hazır bekliyor gibi hissedebilirsiniz. İkincisi ise ev sahibi aile de siz orada konaklarken evde kalmaya devam edecekse, şehir hakkında tüm detayları onlara sorabilir ve muhteşem dostluklar edinebilirsiniz!

3. Couchsurfing


Tam anlamıyla gezgin ruhlu insanlar için yaratılmış Couchsurfing sisteminde, gideceğiniz şehirde fazladan bir yatağı ya da kanepesi olan insanlar size kapısını açıyor, hem de tamamen ücretsiz! İnanması güç, farkındayız ama bazen hayat böyle ufak tefek jestler yapabiliyor. Yaklaşık 100.000 şehrin kayıtlı olduğu şu platformu bir gözden geçirmenizi öneriyoruz.

4. Home Exchange


Yurt dışı konaklama seçenekleri arasında en ilginç olanı şüphesiz ki Home Exchange. Gideceğiniz herhangi bir yurt dışı destinasyonundaki sizin gibi seyahat edecek ev sahiplerini buluyor ve onlarla anlaştığınız tarihlerde bir nevi evleri takas ediyorsunuz! Kulağa hem oldukça adil, hem de eğlenceli gelen Home Exchange hizmetinden faydalanmak için şuraya tıklayabilir ve yıllık bir ücret ödeyerek sistemde kayıtlı olan ev sahipleri ile anlaşmaya varabilirsiniz.

5. Sweet Inn


Her biri belli bir konsept dahilinde, hatta kendi evinize dönmek istemeyeceğiniz şekilde tasarlanmış evleri kiralamanıza olanak tanıyan Sweet Inn, şehrin yerlisi, hatta evin efendisi gibi hissetmenizi sağlayacak tüm detaylara özen gösteriyor. Ayrıca ev temizliğinden market alışverişi hizmetine, hava alanı transferlerinden telefon hattına kadar sağladığı birçok ek hizmet ile lüks bir oteli de aratmayan Sweet Inn evlerinde, kahve makinesi, internet, çamaşır tabletleri ve hijyen malzemeleri gibi bir evin olmazsa olmazları da ücretsiz olarak yer alıyor. Şimdilik yalnızca birkaç şehirde verilen bu hizmeti Airbnb’den ayıran önemli detay ise, Sweet Inn evlerinin tek bir şirkete bağlı olması. Yani bir nevi araç uygulaması Uber gibi çalışan Sweet Inn, en ufak bir sıkıntınızda dahi ulaşabileceğiniz kurumsal bir hizmet sunmakta. Çok ilgimi çekti, daha fazla bilgiye ihtiyacım var diyenleri ise şöyle alabiliriz.