Ucuza tatil

Yurtdışında Ucuza Tatil Yapmanın 6 Alternatif Yolu

Kendinize bahaneler üreterek bir türlü okumaya başlayamadığınız kitabın ilk sayfasını araladığınız andan itibaren, okumak sizin için nefes almaktan farksızlaşır. Artık kitabın ana karakteri siz olursunuz ve bir sonraki kitaptaki maceralarınızı iple çekersiniz. İşte yurt dışı seyahatine çıkmak da, bir yazarın kitabını aralamak gibidir. Kendinizi, gözünüzde çok büyüttüğünüz şehirlerin sokaklarında gezerken bulur ve keşfetmenin bağımlılık yaratan heyecanına kapılıp gidersiniz. 

Bir defa seyahat etmek, ihtiyaçlar hiyerarşinizdeki sıralamadan, hayat görüşünüze kadar birçok olguyu değiştirmekle kalmaz; yaşınız ve geliriniz ne olursa olsun size ucuz seyahat etmenin yollarını aratmaya başlar. Lüks bir restoranda birkaç kez yiyeceğiniz akşam yemeği yerine, haritadan bir yer seçip bütçe hesaplaması yapmak artık yeni hobiniz haline gelir. Eğer siz hala uygun bir bütçeyle yurt dışı tatili yapmanın püf noktalarını arayanlardansanız doğru yerdesiniz!

1. Ulaşım şeklinizi ve tatil sezonunu belirleyin
Haritada belirlediğiniz yere uçuş düzenleyen havayollarını araştırıp, fiyatları size uygun olanı seçmeniz seyahat planınızın ilk aşaması olabilir. Bunu zaten biliyorum diyorsanız, uçak biletlerinizi almadan önce kaçırdığınız bir nokta var! Seyahat etmek istediğiniz şehrin festival tarihleri ve özel günleri, uçak bileti fiyatlarının yüksek olmasındaki en büyük etkenler. Dolayısıyla, önce gideceğiniz yer hakkında uzun bir araştırma yapmalı ve uçak biletlerinin en düşük olacağı tarihleri belirleyerek kendinize yeni bir seyahat planı oluşturmalısınız. “Geze geze yol almak, tatilin bir parçasıdır” diyenlerdenseniz karayolları ile de uygun fiyatlara seyahat edebilirsiniz.

2. Gelelim erken rezervasyonun faydalarına
Ulaşım için ayırdığınız bütçe, tatilinizden 1 gün bile çalmasın istiyorsanız, gideceğiniz tarihleri aylar öncesinden belirlemek ve olabildiğince erken rezervasyon yaptırmak doğru bir hamle olacaktır. Birkaç saatte bile fiyat açısından hızla değişkenlik gösteren uçak biletlerini ne kadar erken alırsanız, tatiliniz de bir o kadar uzar. Ayrıca erken rezervasyon fırsatlarından, konaklayacağınız yer ve hatta şehrin popüler restoranları açısından da yararlanabilir, böylece cebiniz yanmadan hayalini kurduğunuz manzaraya karşı bir akşam yemeği bile yiyebilirsiniz.

3. Homestay konaklayın ve şehrin sokaklarını arşınlayın
Dünyanın herhangi bir noktasını keşfetmenin en güzel yanı, vardığınız noktayı karış karış gezmek ve yerel halk ile paylaşımda bulunmaktır. Tercihen beş yıldızlı bir otelde konaklayabilir ve gidilecek yerler listenizdeki her bir noktaya bir an önce varmak için taksi kullanabilirsiniz. Ancak gerçek bir tatil yapmak istiyorsanız, yeterince temiz ve uygun fiyatlı olan bir hostelde konaklamak ve elinizde haritayla kaybolmaktan korkmadan ayaklarınıza kara sular inene dek yürümek şart! Ayrıca son zamanlarda ünlenen “homestay” akımına katılarak, gideceğiniz şehirde misafir ağırlamak isteyen ailelerin yanında cüzi bir ücret karşılığında kalabilir ve kültürlerini keşfederken yeni arkadaşlar da edinebilirsiniz.

4. Az yiyin, çok gezin
Dünyanın her yerinde, hatta aynı ülkenin farklı şehirlerinde bile bambaşka yemek kültürleri ile tanışmanız olası. Ancak yerel lezzetleri Michelin yıldızlı bir restoranda denemek size biraz pahalıya patlayabilir. Eğer Bursa’ya sadece iskender yemek için gidecek kadar damağınıza düşkünseniz, bütçenizin bir kısmını gittiğiniz şehrin en iyi restoranı için ayırabilir ya da yöresel tatları keşfetme odaklı düzenlenen tadım turlarına katılabilirsiniz. Homestay konaklamanın avantajlarından biri olan aile yemeklerinde yöresel lezzetler ile buluşmak da cebiniz için uygun bir seçenek. Seçiminiz ne olursa olsun, şehrin ara sokaklarında gizli kalmış uygun fiyatlı küçük işletmelerde atıştırarak yemeğe harcadığınız parayı minimuma çekebileceğinizi de unutmayın!

5. Vize engeli olmayan ülkeleri keşfedin
Her yıl artan vize ücretleri nedeniyle,vize almak bazen önünüzdeki en büyük engel gibi gözükebilir. Dolayısıyla yurtdışı seyahat deneyiminize ilk olarak vizesiz ülkelerden başlayabilirsiniz. Vizesiz olması nedeniyle ücreti yüksek olan uçuşları da erken rezervasyon fırsatları sayesinde uygun fiyatlara yakalayabilir ve böylece ucuz tatil yapmanın keyfine varabilirsiniz. 

6. Her bütçeye uygun yurtdışı turlarından yararlanın 
Yurt dışına seyahat etmeyi gönülden istiyorsunuz, ancak yoğun çalışma şartlarından vakit bulamıyorsunuz ve sadece bayram tatilleri sizin için büyük bir fırsat. Ya da vaktiniz var ama uzun süredir yer almak istediğiniz bir yurtdışı etkinliği ya da festivaller sizin için hayal niteliğinde. Ne demişler, vakit varken nakit, nakit varken vakit, her ikisi de varken sağlık olmaz! Hazır sağlığınız yerindeyken, uzun süredir arzuladığınız yurtdışı seyahati için düzenlenen turlardan faydalanarak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kültürel turlardan, tadım ve gastronomi turlarına, yurtdışı konserlerinden, spor etkinliklerine kadar sizi hayallerinizle bir araya getiren yurtdışı turları, size uygun fiyatlara kaliteli bir tatil deneyimi yaşatabilir!