Fransa Tadım TurlarıFransa Tadım Turu ile Burgonya Mutfak Kültürünü Deneyimleyin

Dünyanın en estetik mutfaklarından biri olan, kökeni iseOrta Çağ'a kadar uzanan Fransız mutfağı,oldukça zengin bir menüye ve şık bir sunuma sahip. Coğrafi yapısından iklimine,kültüründen alışkanlıklarına kadar, her bölgesinde çeşitlilikler vefarklılıklar gözlemlenen Fransız mutfağı, özellikle deniz ürünleri, et vepeynir yemekleri açısından her damağa hitap eden lezzetler sunuyor. Bugün dahaçok turistik amaçla gidilen Paris'te dahi Michelin Guide tarafından yüksek notalan restoran sayısı neredeyse 5000'i aşarken, bu sayı Fransa'nın genelineyayıldığında akıl almaz rakamlara ulaşıyor. Şampanyaları ile ünlü Champagnebölgesinden Lorraine'e, Nord-Pas-de-Calais'den Provence'e kadar her bölgekendine has bir yöresellikle karşınıza çıkıyor. Bunu deneyimlemenin en iyi yoluise lezzet dolu bir Fransa tadım turunaçıkmak!

Klasik bir Fransız kahvaltısında bulunan Croissant, tatmayaherkesin cesaret edemediği Escargots a la Bourguignonne, et ile kızarmışpeynirin harmanlanmasından oluşan Croque Monsier ve elma sosunun lezzet kattığıChausson aux Pommes tatlısı Fransız mutfağının vazgeçilmezlerinden. MoulesMariniere ve Coq au Vin gibi kırmızı ve beyaz Fransız şaraplarının değişik biraroma kattığı yemekler ise mutfağı daha da zenginleştiriyor. Fransa'nınChampagne, Savoy, Bordeaux ve Burgundy gibi şarap üretim merkezlerindehazırlanan Fransız şarapları, bugünbirebir tatmak amacıyla gelen ziyaretçiler için vesile oluyor.

Burgonya Bölgesi,söz konusu şarap olduğunda her ne kadar Bordeaux ile yarıştırılsa da, tadılmayadeğer eşsiz ve farklı bir şarap kavı sunuyor. Burgonya Düklüğü'nden bu yanaşaraba ayrı bir önem verilen Burgonya'nın, mineralli yapısı sonucu üzümyetiştirmeye elverişli toprakları, damakta hoş bir aroma bırakan şaraplarüretilmesine zemin hazırlıyor. Gamay, Pinot Noir ve Chardonnay üzümlerininsıklıkla kullanıldığı şarap üretim bölgelerini Burgonya tadım turu yaparak gezebilir ve üretim sürecine şahitolarak degüstasyon yapabilirsiniz.

Şarap ile muazzam bir uyum yakalayan peynir konusunda dauzman olan Burgonya Bölgesi'nde, değişik peynir çeşitlerine rastlayabilir,meşhur Bresse tavuğunu ve Dijon hardalını tadabilirsiniz. Adeta gastronomik birşölen yaşayacağınız bu bölgede üzüm bağlarının, şarap mahzenlerinin ve Michelinyıldızlı restoranların yanı sıra; tarihi yapılara ve mimarilere de tanıklıketmeye davetlisiniz. Bir gurme turundan daha fazlasını yaşamak için Burgonya gastronomi turunarezervasyonunuzu yaptırabilir, 'doya doya' gezmenin keyfine varabilirsiniz!