İngiltere Tadım Turlarıİngiltere Tadım Turu ile Viskiyi Anavatanında Tadın

Birleşik Krallık'ın en yoğun nüfuslu ikinci ülkesi olan İskoçya, oldukça farklı bir kültürü yansıtsa da, geçmişlerine ve geleneklerine son derece bağlı olan İskoç halkı bizimle bu anlamda ortak özellikler taşıyor. Kitaplardaki tasvirleri aratmayacak güzellikteki şehirleri ile keşfetmeye doyamayacağınız masalsı bir seyahat vadeden bu ülke, aynı zamanda viskinin anavatanı olmasıyla da bir turizm merkezi haline geliyor. Gayda'nın anavatanı Glasgow'dan Aberdeen'e, Inverness'den Dundee'ye kadar gezilip görülesi 7 şehrin bulunduğu İskoçya'da, viskinin yapım sürecine şahitlik edebileceğiniz damıtım evleri ve tadım noktaları öne çıkan Edinburgh ise, İskoçya gastronomi turu yapmak isteyenlere ideal bir alternatif sunuyor.

Kökeni 1494 yılına kadar dayanan viski, İskoçya ile birlikte İrlanda ve Amerika'da da üretiliyor. Yapımında çoğulukla arpa kullanılan İskoç viskisi, diğerlerinden farklı olarak iki kez damıtım sürecinden geçiyor ve damakta hafif bir is kokusu bırakıyor. Küçük olmasına rağmen insanda büyüleyici bir izlenim bırakan Edinburgh şehri de, birçok köklü damıtım tesisine ev sahipliği yapıyor. Bu tesisler, yapımda kullanılacak olan arapaların filizlenme aşamasından kurutulmalarına, maltlamasından fermantasyon sürecine kadar; viskinin en ince detaylarını ziyaretçilerine uygulamalı olarak sunuyor. Tüm bunların yanı sıra, viski tadımı yapmak ve damıtım evlerinden yıllanmış viski satın alabilmek ise İskoçya tadım turu yapmanın en lezzetli yanı! Viskinin tarihçesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler için adeta dev bir bilgi cenneti görevi gören Whisky Experience Center ise, hem viski tadımı yapabilmenize hem de tarihi bilgileri not edebilmenize olanak tanıyor.

İngiliz mutfağı ile benzer özellikler taşıyan İskoç mutfağı da, Edinburgh gezisi esnasında keşfetmeniz gerekenler arasında! Özellikle bir sakatat yemeği olan Haggis, geleneksel bir İskoç yemeği olmasından dolayı sıklıkla tüketiliyor. Süt ürünlerinin de bolca kullanıldığı İskoç mutfağı çok zengin bir menüye sahip olmasa da, damakta tat bırakacak nadir lezzetler sunuyor. Ancak Edinburgh bütünüyle bir gastronomi cenneti olmaktan öte, İskoç stili evleri, mimarileri, eğlence mekanları ve hatta insanlarıyla bambaşka bir kültürü temsil ediyor. İngiltere gastronomi turunuza farklı bir deneyim katacak olan Edinburgh'da, sanat müzelerinden tarihi kalelere, modern mimari yapılardan parklara kadar gezecek birçok nokta, keşfedilecek birçok yenilik bulabilirsiniz. İskoç viskisini birebir tatmak ve unutulmaz bir yurt dışı tatili yapmak için İngiltere tadım turuna rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.